30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy król duński, który nazwał Bluetootha, jest pochowany w Polsce?

Ponad 1000 lat po śmierci w dzisiejszej Polsce europejski król, którego przydomek żyje dzięki technologii bezprzewodowej, znajduje się w centrum kontrowersji archeologicznych.

Kroniki średniowiecza mówią, że król Harald „Bluetooth” Gormsen z Danii otrzymał swój przydomek, ponieważ po śmierci wydawał się niebieski. Legenda z tamtych czasów mówi również, że król Wikingów został pochowany w Roskilde w Danii pod koniec X wieku.

Ale szwedzki archeolog i polski naukowiec powiedział niedawno w osobnych publikacjach, że znaleźli jego miejsce pochówku we wsi Wijkowo, obszarze północno-zachodniej Polski, który miał kontakt z Wikingami za czasów Haralda.

Marek Gryda, autor książki „Wiking Poland”, powiedział agencji Associated Press, że „pogański kopiec”, który twierdzi, że znajduje się pod XIX-wiecznym kościołem rzymskokatolickim w Wijkowie, może zawierać szczątki króla. Gryda powiedziała, że ​​satelitarne zdjęcia geoprzestrzenne znalezione na polskim portalu rządowym ujawniły spiralny kształt podobny do cmentarzyska wikingów.

Ale szwedzki archeolog Sven Rosborn twierdzi, że Kryda się myli, ponieważ Harald, który przeszedł z pogaństwa na chrześcijaństwo i założył kościoły w okolicy, powinien był mieć gdzieś w kościele odpowiedni grób. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Vijkowo stoi na małym okrągłym wzgórzu.

Historycy z Duńskiego Muzeum Narodowego w Kopenhadze twierdzą, że znają „sugestię”, że Vijkovo jest miejscem pochówku Haralda.

Rosborne opisał swoje badania w książce z 2021 r. „Złoty skarb króla Wikingów”, a Krida zakwestionował niektóre odkrycia Szwecji w swojej własnej książce opublikowanej w tym roku.

Harald, który zmarł w 985, prawdopodobnie w Jomsborgu – obecnie uważanym za polskie miasto Wolin – był jednym z ostatnich królów Wikingów, którzy rządzili teraz Danią, północnymi Niemcami oraz częścią Szwecji i Norwegii. Szerzył chrześcijaństwo w swoim królestwie.

Szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsson nazwała swoją technologię bezprzewodowego łącza Bluetooth imieniem króla, odzwierciedlając sposób, w jaki zjednoczył on większość Skandynawii za swojego życia. Logo technologii wzorowane jest na inicjałach króla HB ze skandynawskiego alfabetu runicznego.

READ  Polska inflacja słabnie w czerwcu

Rosborn, były dyrektor szwedzkiego Muzeum Miejskiego w Malmö, zapoczątkował swoje poszukiwania w 2014 roku, kiedy 11-letnia dziewczynka poprosiła o jego opinię na temat staro wyglądającego, małego, brudnego przedmiotu przypominającego monetę w posiadaniu jej rodziny. Przez dekady.

Eksperci ustalili, że odlewany złoty dysk, który wzbudził zainteresowanie Mai Cielskiej, pochodzi z X wieku. Łaciński napis na tym, co jest obecnie znane jako „Cormson Disc” brzmi: „Harald Gormson (po łacinie Karmson) Duńczycy, Scania, Jomsborg, miasto Altenburg”.

Rodzina Cielskiego, która przeniosła się do Szwecji z Polski w 1986 r., znalazła dysk w 1841 r. w grobie pod kościołem w Wijkowie, który zastąpił średniowieczny kościół.

Ponieważ dawne ziemie niemieckie znalazły się w granicach Polski w wyniku II wojny światowej, w 1945 r. Cielscy weszli w posiadanie dysku wraz z archiwum parafii Wijkowo, w którym znajdowały się średniowieczne dzienniki pergaminowe po łacinie.

Członek rodziny znający łacinę dostrzegł wartość kronik sprzed X wieku i niektóre z nich przetłumaczył na język polski. Wspominają Haralda, kolejny fakt, który łączy z nim kościół Vaikovo.

Pobliska wyspa na Morzu Bałtyckim i miasto Volin pielęgnują historię Wikingów w regionie: ma kamień runiczny upamiętniający Haralda Bluetootha i jest gospodarzem corocznych festiwali Słowian i Wikingów.

Kraida mówi, że szkarłatny dysk jest „niesamowity” ze swoją wymowną inskrypcją i twierdzi, że Wijkovo jest warte zbadania jako miejsce pochówku Haralda, ale obecnie nie ma planów wykopalisk.

(Zastrzeżenie: ta historia została wygenerowana automatycznie z syndykowanego kanału; tylko obraz i nagłówek mogły zostać przerobione www.republicworld.com)