30 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy decyzja Rosji o ograniczeniu eksportu gazu ziemnego była błędem?

Czy decyzja Rosji o ograniczeniu eksportu gazu ziemnego była błędem?

Rosja ogłosiła w zeszłym tygodniu, że odetnie dostawy gazu ziemnego do Polski i Bułgarii po tym, jak kraje odmówiły spełnienia jej prośby o dokonanie płatności eksportowych w rublach, narodowej walucie Rosji. Jest to najnowszy manewr poza polem bitwy, mający na celu reagowanie na zachodnie wysiłki osłabienia kraju, nawet przy pomocy jego sił zbrojnych. zwalniaj dalej Siły ukraińskie w obleganym wschodnim regionie Donbasu.

Rosja w dużej mierze była w stanie utrzymać stosunki dyplomatyczne w regionie Azji i Pacyfiku z Chinami i Indiami, jej największymi sojusznikami, pomimo zachodnich sankcji. Jednak decyzja o odcięciu eksportu energii wzmocniła sojusz Europy ze Stanami Zjednoczonymi, zwłaszcza że Europa nadal rozważa nałożenie dodatkowych sankcji na Rosję.

Kreml bronić Ten krok jako niezbędny środek ochrony rezerw finansowych Rosji po surowych sankcjach.

„Zamknęli nasze konta lub – mówiąc po rosyjsku – ukradli znaczną część naszych rezerw” – powiedział mediom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas apelu prasowego.

Europa importuje jedną trzecią swojego zapotrzebowania na ropę i gaz z Rosji, ale to nie przeszkodziło jej w wykorzystaniu sankcji jako narzędzia do powstrzymania agresji tego kraju na Ukrainę. Unia Europejska nałożyła już pięć rund sankcji gospodarczych na Rosję i oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach nałoży kolejne sankcje.

Decyzja Rosji o ograniczeniu eksportu gazu do Polski i Bułgarii, z których ta ostatnia do ostatniego zakazu wahała się wobec Rosji, jest ryzykownym posunięciem, mającym stanowić ostrzeżenie dla innych krajów europejskich. Ale niektórzy eksperci odrzucili ten ruch jako błędną kalkulację.

Według Yoshiko Herrery, profesora nauk politycznych na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, który specjalizuje się w polityce eurazjatyckiej, może to mieć odwrotny zamierzony skutek.

„Jednym z głównych argumentów przemawiających za dodatkowymi sankcjami energetycznymi jest twierdzenie, że „Rosja jest niewiarygodnym partnerem i wykorzystują energię jako narzędzie polityczne” – powiedział Herrera. „Więc odcinając gaz do Polski i Bułgarii, udowadniają, że są niewiarygodnym partnerem”.

READ  Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zobowiązali się nadal wspierać Ukrainę bronią w jej wojnie z Rosją

Chociaż nie złożono żadnych formalnych propozycji, Bloomberg Raporty Prawdopodobnie do końca roku Unia Europejska nałoży embargo na rosyjską ropę i do tego czasu będzie stopniowo ograniczać jej import.

Pełne europejskie sankcje energetyczne naprawdę zaszkodzą [Russia’s] Szkodzi ich zdolności do prowadzenia wojny, ponieważ skończą się im pieniądze. „Myślę, że jest to coś, o co Rosja musi się martwić” – powiedział Herrera. „Ich ciągłe złe zachowanie na Ukrainie, okrucieństwa są tym, co moim zdaniem skłania Europę do fundamentalnej zmiany swojego podejścia do rzeczy i energii”.

Rosja utrzymywała sojuszników od czasu inwazji na Ukrainę

Na ekranach widać fragment rezolucji ONZ usuwającej Rosję z Rady Praw Człowieka ONZ po głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego 7 kwietnia 2022 r.
Timothy A. Clary/AFP przez Getty Images

Mimo powszechnego potępienia Rosji i prób izolowania Rosji, krajowi udało się utrzymać sojuszników. W kwietniu Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka z powodu jej inwazji na Ukrainę. Wtedy decyzja się powiodła Został odebrany Większość dwóch trzecich głosów państw członkowskich, przy 93 krajach głosujących za zawieszeniem Rosji w Radzie. Jednak 24 członków komisji głosowało przeciwko temu środkowi, podczas gdy 58 członków całkowicie wstrzymało się od głosu.

Wyniki głosowania ONZ wskazują na złożoność dyplomacji w świecie rzeczywistym, nawet w obliczu wojny. Kraje w Afryce, Ameryce Południowej i Azji coraz bardziej starały się opierać opowiedzenie się po którejś ze stron, gdy wojna rosyjsko-ukraińska grozi ukształtowaniem świata w frakcje polityczne. Ale malejące wpływy Zachodu w innych częściach świata, wraz z zagrożonymi interesami gospodarczymi i politycznymi, dały początek wielu narodom Decydując się na zachowanie niezależności Jeśli chodzi o stosunki z Rosją.

W Azji, gdzie podzielona jest wzmożona czujność wobec rosnących wpływów Chin ponad granicami, kraje na południowym wschodzie i południu kontynentu wyrażone Ich intencją jest pozostanie w dobrych stosunkach z Rosją pomimo sytuacji z Ukrainą. Wśród najbardziej lojalnych sojuszników Rosji są Indie, z którymi utrzymuje silny sojusz od czasu, gdy Związek Radziecki poparł Indie podczas wojny z Pakistanem w 1971 roku.

Kolejnym czynnikiem podtrzymującym ich przyjaźń jest przyjaźń Indii Akredytacja O Rosji jako wojskowym dostawcy broni – od lat pięćdziesiątych do chwili obecnej kraj otrzymywał Szacuje się, że 65 procent eksportu broni palnej ze Związku Radzieckiego lub Rosji, według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem. Spory graniczne między Indiami a Chinami w Himalajach, które doprowadziły do ​​powstania krwawe starcie W 2020 roku jest to kolejny czynnik motywujący dla Indii, ponieważ Rosja odegrała rolę ważnego mediatora w konflikcie z Chinami.

Bliskie stosunki między Indiami a Rosją stanowią wyzwanie dla mocarstw zachodnich, ponieważ Indie są postrzegane jako Ważny partner ograniczenie wpływów rosyjskich w regionie.

Chiny, inny główny sojusznik Rosji, powstrzymał się od wyraźnego potępienia Rosji, a zamiast tego poprosił walczące narody o znalezienie pokojowego rozwiązania. Na wirtualnym spotkaniu w marcu z Francją i Niemcami prezydent Xi Jinping połączenie za „maksymalną powściągliwość” w tej sprawie i wyraził obawy dotyczące szerszego wpływu sankcji na Rosję. Jednak niektórzy, jak Herrera, kwestionują stopień, w jakim Chiny będą nadal podążać za linią, jeśli sytuacja się pogorszy.

„Chiny nie powiedziały, że nie będą przestrzegać sankcji i jak dotąd zgadzają się z sankcjami wobec Rosji” – powiedział Herrera. Potencjalnym punktem zwrotnym, powiedziała, mogą być kolejne sankcje Europy, zwłaszcza wszelkie wtórne sankcje, które nakłada, co byłoby „ogromnym skrzyżowaniem dla Chin, jeśli chodzi o podjęcie decyzji, czy wziąć udział w tych sankcjach”.

Ale jej stosunki z Rosją mogą skończyć się gospodarką gospodarką Chin. Prezydent Władimir Putin człowiek ogłaszający Rosja „przekieruje” swój eksport energii na „szybko rozwijające się rynki” gdzie indziej, aby pomóc przeciwstawić się sankcjom, być może starając się utrzymać wsparcie swojego kluczowego sojusznika.

Siły rosyjskie nadal borykają się z militarnymi przeszkodami na Ukrainie

Po dwóch miesiącach konfliktu napięcia na froncie wojennym między Rosją a Ukrainą nie wykazują oznak deeskalacji. Rosyjskie siły zbrojne w ostatnich tygodniach zwróciły uwagę na: kontrola wschodniej Ukrainyzwany regionem Donbasu, gdzie od 2014 roku toczą się walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję separatystami.

Gdy Rosja kontynuowała swój marsz w kierunku Kijowa, rozpocząć nalot W stolicy w zeszłym tygodniu podczas wizyty dyplomatycznej sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Atak został powszechnie potępiony jako niepotrzebny akt agresji sił rosyjskich.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się z Guterresem podczas wizyty w stolicy, oskarżył Rosję o celowe próby upokorzenia ONZ.

Wiele mówi o prawdziwym stosunku Rosji do instytucji globalnych, o wysiłkach rosyjskich przywódców, by upokorzyć ONZ i wszystko, co reprezentuje ta organizacja. Wymaga silnej odpowiedzi”, Zełenski człowiek ogłaszający W publicznym przemówieniu po nalocie.

Były zastępca sekretarza generalnego ONZ, Mark Malloch Brown, powiedział, że społeczność międzynarodowa „zrozumie, że Putin nie może traktować swojego sekretarza generalnego ONZ w taki lekceważący, swobodny, szczery i niebezpieczny sposób przez Putina”.

Konflikt również nie wykazuje oznak słabnięcia, w zeszłym tygodniu prezydent USA Joe Biden Wymagany Kongres wyśle ​​kolejne 33 miliardy dolarów pomocy wojskowej na wsparcie obrony militarnej Ukrainy. Propozycja Bidena, która obejmuje strategie wykorzystania pieniędzy skonfiskowanych rosyjskiej oligarchii do finansowania operacji wojskowych na Ukrainie, to ponad dwukrotnie więcej niż 13,6 miliarda dolarów pomocy wojskowej i humanitarnej, którą Kongres zatwierdził już w zeszłym miesiącu.

Herrera uważa, że ​​dodatkowe wzmocnienia mogą być bardzo korzystne dla Ukrainy, zarówno pod względem strategicznym, jak i fizycznym, nawet w okresie wojny. Poza sankcjami energetycznymi nałożonymi przez Europę, powiedziała, że ​​Rosja może przyjrzeć się znaczącym przeszkodom w osiągnięciu swoich celów, ponieważ „byłoby to ogromną różnicę w zdolności Rosji do rozpoczęcia wojny”.