30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czołowi amerykańscy i ukraińscy generałowie spotykają się w Polsce, gdy Rosja rozpoczyna ofensywę we wschodniej Ukrainie

Czołowi amerykańscy i ukraińscy generałowie spotykają się w Polsce, gdy Rosja rozpoczyna ofensywę we wschodniej Ukrainie

Amerykańscy i ukraińscy wojskowi spotkali się po raz pierwszy w tajnym miejscu w południowo-wschodniej Polsce, gdy siły ukraińskie zintensyfikowały ofensywę rosyjską na wschodzie kraju, a Kijów nalegał na zwiększenie dostaw zachodniej broni przeciwko pełnej obronie Moskwy. – Skala inwazji.

Szefowie Połączonych Sztabów Mark Milley spotkali się 17 stycznia z dowódcą wojskowym Ukrainy, generałem Walerijem Załusznym, w bazie w pobliżu granicy Polski z Ukrainą, powiedział rzecznik wojskowy USA.

Podsumowanie na żywo: inwazja Rosji na Ukrainę

RFE/RL Bezpośrednie podsumowanie Zawiera wszystkie najnowsze informacje na temat trwającej rosyjskiej inwazji, kontrofensywy Kijowa, zachodniej pomocy wojskowej, globalnej reakcji i trudnej sytuacji cywilnej.. Aby zobaczyć wszystkie relacje RFE/RL z wojny, kliknij tutaj Tutaj.

Washington Post i inne organizacje informacyjne podały, że w skład amerykańskiego zespołu wchodził tłumacz i personel ochrony, a także pięciu innych urzędników wojskowych. Ze względów bezpieczeństwa wiadomość została ujawniona dopiero po spotkaniu.

„Oboje uważali, że to ważne” – powiedział rzecznik armii amerykańskiej płk David Butler.

„Ważne jest, aby dwóch bardzo ważnych oficerów wojskowych patrzyło sobie w oczy, gdy rozmawiają na bardzo ważne tematy. To robi różnicę” – dodał.

Obaj często rozmawiali od czasu inwazji Rosji 24 lutego 2022 r., ale było to pierwsze spotkanie generałów twarzą w twarz.

Załużnyj potwierdził spotkanie, napisał na Twitterze: „Moje pierwsze osobiste spotkanie z #GenMilley, szefem @thejointstaff, było w Polsce.”

„Wyrażam wdzięczność za niesłabnące wsparcie i pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników” – powiedział. Nakreślił „pilne potrzeby” ukraińskiego wojska, które „przyspieszyłyby nasze zwycięstwo”.

Spotkanie ma miejsce, gdy ukraińskie miasta i wojska stanęły w obliczu nieustannych rosyjskich ataków w ciągu ostatnich 24 godzin, głównie na wschodzie kraju, gdy zachodni sojusznicy przygotowują się do spotkania w Niemczech w celu omówienia zaopatrzenia Ukrainy w broń ofensywną, taką jak czołgi. W Kijowie.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w swoim codziennym raporcie z 17 stycznia, że ​​Rosjanie. został zainicjowany Wcześniej tego dnia przeprowadzono ponad 70 ataków, w tym ostrzał 15 osiedli w pobliżu spornego miasta Bachmut w Doniecku, w tym strategicznego miasta Soledar, które zostało zrównane z ziemią przez rosyjskie ostrzały.

Zwycięstwo Rosji pod Soledarem pozwoliłoby siłom Moskwy zbliżyć się do Bachmuta.

„Wróg nie zrezygnował z zamiaru zajęcia całego obwodu donieckiego. Prowadzi działania ofensywne na kierunkach Pakmut i Awdijiwka” – poinformował Sztab Generalny, dodając, że siły rosyjskie kontynuują nacieranie w kierunku Zaporoża i Chersoniu.

ZOBACZ: 17 stycznia setki osób pożegnały popularnego trenera boksu w Dnieprze w centralnej Ukrainie. Korenovsky 14 stycznia zabił co najmniej 40 osób w rosyjskim ataku rakietowym na dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny.

Ostatnie ataki nastąpiły po rosyjskim ataku rakietowym na budynek mieszkalny w Dnieprze, w którym mieszka około 1700 osób, w którym zginęło co najmniej 45 osób.

Ukraińskie władze poinformowały 17 stycznia, że ​​ratownicy zaprzestali poszukiwań ofiar ataku, twierdząc, że nie mają nadziei na odnalezienie nikogo z 20 zaginionych żywych.

Rosja zaprzeczyła odpowiedzialności za atak na ogromny blok mieszkalny.

W swoim regularnym przemówieniu wideo z 16 stycznia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że atak na Dniepr i dążenie Rosji do hegemonii na wschodzie podkreśliły potrzebę „przyspieszenia podejmowania decyzji” przez Zachód w sprawie dostaw broni.

Kijów od dawna naciska na czołgi i pojazdy opancerzone, które pomogłyby wybić rosyjskie linie frontu.

Wielka Brytania potwierdziła 16 stycznia, że ​​wyśle ​​14 czołgów Challenger 2 i inny sprzęt wojskowy, w tym setki pojazdów opancerzonych i zaawansowane systemy obrony powietrznej.

16 stycznia polski premier Mateusz Morawiecki naciskał na Niemcy, aby poszły w ich ślady i dostarczyły Ukrainie więcej broni, w tym czołgi podstawowe Leopard 2, ale Berlin twierdzi, że te czołgi powinny zostać dostarczone tylko wtedy, gdy istnieje porozumienie między kluczowymi sojusznikami Kijowa, zwłaszcza ONZ . W Stanach.

Polska i Finlandia już obiecały wysłać część swoich czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Analitycy twierdzą, że Panther 2 przewyższa czołgi używane przez Rosję i może dać Kijowowi zdecydowaną przewagę.

Holandia wyśle ​​na Ukrainę system obrony przeciwrakietowej Patriot, poinformowała 17 stycznia holenderska agencja informacyjna ANP. Holenderski premier Mark Rutte, który przebywa obecnie w Waszyngtonie, aby spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem, ogłosił amerykańsko-niemieckie joint venture. Siły bezpieczeństwa powinny zostać wysłane na Ukrainę.

Oleskij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, powiedział 16 stycznia, że ​​Ukraina pilnie potrzebuje więcej i lepszej broni, a Rosja spodziewa się „tak zwanego ostatecznego ataku” w rocznicę inwazji lub w marcu.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przygotowuje się do podróży do Berlina 19 stycznia, a następnego dnia zwołuje spotkanie Komitetu Łącznikowego ds. Bezpieczeństwa Ukrainy w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w celu omówienia dalszego wsparcia – w tym pomocy wojskowej – dla Ukrainy.

Zełenski powiedział na spotkaniu w Ramstein 16 stycznia, że ​​spodziewa się „ważnej decyzji naszych partnerów w sprawie dostaw broni”.

Tymczasem Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w oświadczeniu z 17 stycznia, że ​​minister obrony Siergiej Szojgu odwiedził rosyjskie wojska rozmieszczone na Ukrainie. Informacji nie udało się niezależnie potwierdzić.

Z raportami AP, Reuters, AFP i The Washington Post

READ  Zapowiedź Fitness Authority Poland Muscle Festival Pro 2023