21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czego oczekujesz od procesora Pixel 8

Czego oczekujesz od procesora Pixel 8

Robert Triggs/Organ ds. Androida

Podczas gdy Google Pixel 7a jeszcze nie trafił na półki sklepowe, szybko zbliżamy się do premiery nowej generacji flagowego smartfona Mountain View – Google Pixel 8. Bez wątpienia będzie mnóstwo nowych i ekscytujących funkcji, gdy pojawi się ten telefon, ale to wszystko To. Wszystko to będzie wyczekiwanym procesorem Tensor G3.

Google utrzymuje na razie własny układ Tensor G2, który zasila kilka najnowszych produktów tej marki, takich jak Pixel Tablet. Ale o tym, jak będą wyglądać slajdy i kiedy się pojawią, możemy dowiedzieć się trochę na podstawie informacji krążących obecnie w sieci.

Czy będzie procesor Google Tensor G3 i kiedy się pojawi?

Google Pixel 7a i Pixel Fold otwarte w tabeli 1

Chris Carlon/Organ ds. Androida

Z każdym ważnym wydaniem smartfona z serii Pixel 6 z 2021 roku Google zadebiutował nowym procesorem Tensor. Oczekuje się, że nadchodząca seria Pixel 8 pójdzie w ich ślady. Zgodnie z ujawnioną mapą drogową nadchodzących produktów, które masz Urząd AndroidaCzip Google „zuma” (aka Tensor G3) pojawi się w Pixel 8 i Pixel 8 Pro.

Google zwykle wypuszcza swoje flagowe telefony Pixel w październiku, kiedy możemy spodziewać się Pixela 8 i jego procesora Tensor G3. Chociaż nie mamy jeszcze potwierdzonej daty, zaczynamy w tym miesiącu, aby uruchomić chip.

Jeśli Tensor G2 jest czymś godnym uwagi, Tensor G3 może również zasilać szeroką gamę produktów Google w 2024 roku. G2 okazał się budżetowym smartfonem z serii A na 2023 rok, tabletem Pixel i pierwszą generacją Pixel Fold , zapewniając sztuczną inteligencję w przetwarzaniu chipów dla różnych formatów. Jest bardzo prawdopodobne, że przynajmniej część z tych produktów zostanie zaktualizowana w 2024 roku.

Jakie są cechy Tensor G3?

Układ Google Tensor SoC

Ulepszony procesor

Największa wskazówka pochodzi od Mishaal Rahmanktóra odkryła obsługę zaawansowanej ochrony pamięci dla przyszłych układów scalonych w wersji zapoznawczej dla programistów Androida 14. Ta funkcja wymaga rozszerzenia Memory Tagging Extension (MTE) obsługiwanego przez procesory ARMV9.

Arm zadebiutował architekturą ARMV9 z procesorami Cortex-X2, Cortex-A710 i Cortex-A510 w 2021 r., z których wszystkie będą ulepszeniem konfiguracji Cortex-X1, A78, A76 i A55 używanej przez oryginalny Tensor i Tensor G2 . Ponadto najnowsze Arm Cortex-X3 i A-715, a także nadchodzące części nowej generacji, są również kompatybilne z MTE.

Teoretycznie Google mógłby użyć dowolnego z tych gotowych rdzeni w Tensor G3, chociaż marka historycznie trzymała się starszych, a zatem tańszych komponentów. Jednak plotki wskazują na konfigurację procesora 1x Cortex-X3, 4x A715 i 4x A510 dla G3. To powinno znacznie zbliżyć wydajność i być może nieznacznie do obecnego Snapdragona 8 Gen 2, przynajmniej w dziale CPU. Taki ruch może również wskazywać na 64-bitowy projekt, który byłby pierwszą wersją Androida i pasowałby do pchnięcia Google z 64-bitowym oprogramowaniem dla Pixela 7.

Poprawiona wydajność w grach

Telefony do gier testują grę w Call of Duty Mobile

Robert Triggs/Organ ds. Androida

Ta sama plotka wskazuje na przejście na procesor graficzny Arm Mali-G715 w konfiguracji ośmiordzeniowej. Byłoby to miłe ulepszenie siedmiordzeniowej konfiguracji Tensor G2 Arm Mali-G710, która obecnie nie rywalizuje z najlepszymi w dziedzinie grafiki. Arm twierdzi, że G715 zapewnia 15% wzrost wydajności operacji ISO i dwukrotną poprawę uczenia maszynowego w porównaniu z G710.

Jednak ośmiordzeniowa konfiguracja będzie mniejsza niż wersja 11-rdzeniowa w MediaTek Dimensity 9200. Poprawa wydajności wskazuje również, że Tensor G3 będzie ustępował Snapdragonowi 8 Gen 2 pod względem wydajności w grach. Jednak okaże się, jak to się potoczy w odniesieniu do rzeczywistych gier.

sztuczna inteligencja i nie tylko

Google Pixel 7 Pro Hazel skupia się na wypukłości aparatu

Rita El Khoury/Organ ds. Androida

Uderzenie w aparat Pixela 7

Wreszcie, to możliwości uczenia maszynowego sprawiły, że seria Tensor była konkurencyjna w porównaniu z tradycyjnie mocniejszymi telefonami wyposażonymi w Snapdragon 8 Gen 2 i Bionic A16 firmy Apple. Oczekujemy, że Google ulepszy jednostkę przetwarzania Tensor (TPU) dla nadchodzącego układu.

Niestety, Google bardzo pilnie pilnuje tajemnicy swojego materiału TPU. Ale prawdopodobnie możemy spodziewać się ulepszeń, które poprawią wydajność zadań głosowych offline, takich jak tłumaczenie językowe w czasie rzeczywistym. Prawdopodobne są również dodatkowe ulepszenia procesora sygnału obrazu dla HDR i segmentacji obiektów, aby utrzymać serię Pixel 8 w rywalizacji o jeden z najlepszych telefonów z aparatem.

Według plotek Tensor G3 będzie produkowany na linii produkcyjnej Samsunga w procesie 4 nm. Jest to ulepszenie w stosunku do starszego procesu 5 nm używanego przez Tensor G2 i powinno pomóc chipowi działać wydajniej (dla lepszej żywotności baterii) i chłodniej (dla dłuższej trwałości).

Jednak proces 4 nm Samsunga i niższe wydajności były przyczyną problemów z przegrzewaniem się Snapdragon 8 Gen 1. Okaże się więc, czy Samsung może dogonić lub wyprzedzić węzeł TSMC N4, którego MediaTek i Qualcomm używają w swoich najnowszych flagowych chipach. Opierając się na trwającym procesie modowania w Samsung Semiconductor, nie jest pewne, że Tensor G3 będzie wolny od problemów termicznych, które nękają absolwentów odlewni Samsunga w 2022 roku. Jednak Samsung pracuje teraz nad trzecią iteracją 4 nm, która najwyraźniej odnotowała znaczną poprawę wydajności, która pomaga zamknąć pułap konkurencji produkcyjnej. Tak czy inaczej, układ chłodzący jest bardzo wysoko na liście życzeń Tensor G3.

Co chcemy zobaczyć od Google Tensor G3

Ponieważ nie było żadnych aktualizacji procesora od czasu chipsetu pierwszej generacji, skok do Arm Cortex-X3 i firma przeszłaby długą drogę do rozwiązania obaw, że seria Tensor pozostaje w tyle za konkurencją. Aktualizacja GPU do nowszej generacji również pomogłaby, nawet bez uwzględnienia raczkującej obsługi ray tracingu w tym momencie. Ale jak dotąd największą skargą na Tensor były wysokie temperatury i zużycie baterii, co wydaje się prawdopodobne, że Google może rozwiązać, przenosząc się do mniejszego węzła produkcyjnego.

READ  Przykro mi, ale nie mogę spełnić tej prośby, ponieważ jest ona sprzeczna z polityką użytkowania OpenAI

Jeśli powyższe okaże się prawdą, Google sprawdzi prawie wszystko z listy życzeń Tensor G3. W takim razie jest jeszcze więcej powodów do ekscytacji pojawieniem się serii Pixel 8 jeszcze w tym roku.

Czego chcesz od Tensor G3 w serii Pixel 8?

1536 głosów