24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czas na wielki test misji NASA Artemis I Moon

Czas na wielki test misji NASA Artemis I Moon

322-stopowa (98-metrowa) grupa rakietowa Artemis I, obejmująca ogromny NASA Space Launch System i statek kosmiczny Orion, rozpocznie próby w piątek po południu w Kennedy Space Center na Florydzie. Oczekuje się, że testy potrwają do niedzieli.

Wyniki określą, kiedy bezzałogowa Artemida I wyruszy w misję poza Księżyc i z powrotem na Ziemię. Ta misja uruchomi program Artemis NASA, który ma przywrócić ludzi na Księżyc i wylądować na Księżycu pierwszą kobietę i pierwszych kolorowych ludzi do 2025 roku.

Próba symuluje każdy etap wystrzelenia bez faktycznego opuszczania pocisku z wyrzutni. Obejmuje to zasilenie rakiety SLS i statku kosmicznego Orion, załadowanie ultra schłodzonego paliwa do zbiorników rakiety, wykonanie pełnego odliczania symulacji startu, zresetowanie zegara odliczania i wysuszenie zbiorników rakietowych. Test rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 czasu wschodniego i zakończy się w niedzielę wieczorem ostatecznym odliczaniem.

Wezwanie do stacji, które jest odprawą z każdym zespołem związanym z uruchomieniem, „jest ogromnym kamieniem milowym, ponieważ nadszedł czas, gdy dzwonimy do naszych zespołów i mówimy im, że testowanie kombinezonu pianki jest oficjalnie w toku” – powiedział Charlie Blackwell Thompson, startujący Artemis. kierownik programu Earth Exploration Systems NASA., podczas wtorkowej konferencji prasowej.

NASA Transmisja na żywo Od Artemis I na launchpadzie bez komentarza dźwiękowego Rozpoczęło się w piątek w południe ET i będzie dostępne przez cały weekend, ale nie oczekuj, że zobaczysz wszystkie dramaty związane z faktyczną premierą.

Przebieg próbny obejmuje odliczanie

Zespół dąży do dwugodzinnego okna testowego, które zostanie otwarte w niedzielę o 14:40 czasu wschodniego, z wyjątkiem opóźnień z powodu złej pogody lub innych czynników. ten Rozpocznie się odliczanie W niedzielne popołudnie, po odprawie na temat pogody, upewnił się, że wszystkie drużyny „wyjeżdżają” na próbny start.

Gdy rakieta zostanie załadowana ponad 700 000 galonów (3,2 miliona litrów) propelentu — „mokrego” na próbie — zespół przejdzie przez wszystkie kroki w kierunku startu.

READ  „Byliśmy okropni” – naukowcy odkrywają Koloseum Dinozaurów

Według agencji „Podczas odpowietrzania można zaobserwować pewną wentylację”, ale jest to związane z tym, co widać na wyrzutni.

„Płynny wodór ma temperaturę minus 450 stopni Fahrenheita (minus 268 stopni Celsjusza), a ciekły tlen ma ujemne 273 (minus 169 stopni Celsjusza), więc są to bardzo zimne materiały”, Tom Whitmaier, zastępca dyrektora ds. rozwoju systemów eksploracji w siedzibie NASA, powiedział podczas konferencji Dziennikarz. Masz ciśnienie, objętość i temperaturę. I naprawdę pracujesz nad wszystkimi tymi parametrami, aby zapewnić pomyślne działanie zbiornika.”

Członkowie zespołu odliczą 1 minutę 30 sekund przed startem i zatrzymają się, aby upewnić się, że mogą biec dalej przez trzy minuty, wznowią odliczanie zegara i sprowadzą go do 33 sekund, a następnie wstrzymają odliczanie.

Następnie zresetują zegar na 10 minut przed startem, ponownie odliczą i zakończą za 9,3 sekundy, tuż przed zapłonem i uruchomieniem. To symuluje coś, co nazywa się oczyszczaniem startu lub przerwaną próbą startu, jeśli pogoda lub problemy techniczne uniemożliwią bezpieczny start.

Pod koniec testu zespół spuszcza paliwo z rakiety, tak jak podczas prawdziwego sprzątania.

Niektóre kroki zostaną sklasyfikowane

Artemis wyszedłem na launchpad 18 marca. Po tej próbie zostaniesz przeniesiony z powrotem do budynku montażu pojazdów, aż będziesz gotowy do drogi.
Aktualizacje postępu testów będą udostępniane od Artemis Blog oraz Konto NASA na Twitterze. Ale nie będą dostarczane żadne dźwięki ani komentarze, a wokół testu nie ma żadnych osobistych wydarzeń medialnych. Ponadto niektóre dane będą traktowane jako poufne ze względów bezpieczeństwa.

Kamienie milowe będą udostępniane na stronie internetowej NASA, ale szczegóły, takie jak dokładny czas, temperatura i czas potrzebny na wykonanie pewnych zadań, „są uważane za ważne informacje przez inne narody” – powiedział Whitmer. „Dlatego musimy być bardzo ostrożni podczas udostępniania danych, zwłaszcza po raz pierwszy, wiesz”.

READ  SpaceX wystrzeliwuje pierwsze satelity Starlink z możliwością bezpośredniego wykorzystania komórek – Spaceflight Now

To nie bez powodu.

Propozycja Bidena o wartości 26 miliardów dolarów dla NASA toruje drogę do pierwszej eksploracji Marsa przez człowieka

„Jesteśmy naprawdę, naprawdę, bardzo wrażliwi na kriogeniczne pojazdy nośne o rozmiarach i pojemności, które są bardzo podobne do możliwości balistycznych, którymi interesują się inne narody” – powiedział Whitmer. „A to, czego konkretnie szukają, to synchronizacja prędkości przepływu, temperatury i wszystko, co pomogłoby im lub innym osobom, które najprawdopodobniej pomogą innym w podobnych rzeczach”.

Powiedział, że złożona interakcja między ładowanym paliwem a sekwencją zdarzeń, aby zapobiec obciążeniu pojazdu, to szczególne rodzaje danych, które będą szczególnie interesujące.

Whitmer podkreślił, że agencja była konserwatywna i wykazywała dużą ostrożność, „zwłaszcza w środowisku, w jakim się obecnie znajdujemy”.

Przewidując letnią premierę

Oczekuje się, że agencja kosmiczna przedstawi aktualne wyniki testów w poniedziałek.

W zależności od wyniku próby misja bezzałogowa mogła rozpocząć się w czerwcu lub lipcu.

Podczas lotu bezzałogowy statek kosmiczny Orion przeleci nad rakietą SLS, aby dotrzeć do księżyca i przebyć tysiące mil za nim – dalej niż jakikolwiek statek kosmiczny przeznaczony do przewozu ludzi. Ta misja ma potrwać kilka tygodni i zakończy się sprayem Oriona na Oceanie Spokojnym.

Artemis I będzie ostatnim poligonem doświadczalnym Oriona, zanim statek kosmiczny zabierze astronautów na Księżyc, 1000 razy bardziej związany z Ziemią niż miejsce Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po locie bez załogi Artemis I, Artemis II będzie lotem księżycowym, a Artemis III zwróci astronautów na powierzchnię Księżyca. Harmonogram uruchamiania kolejnych misji uzależniony jest od wyników misji Artemis I.