30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co wiemy do tej pory o trzęsieniu ziemi w Maroku

Co wiemy do tej pory o trzęsieniu ziemi w Maroku

Musaab Al-Shami / A.B

Ludzie sprawdzają zniszczone domy po rzadkim trzęsieniu ziemi o sile 6,8 w skali Richtera, które nawiedziło Maroko w piątkowy wieczór.CNN

Zmarło już ponad 2 tysiące osób Silne trzęsienie ziemi Doszło do tego w piątkowy wieczór w północnoafrykańskim Maroko. Tysiące zostało rannych.

To trzęsienie ziemi jest najsilniejsze, jakie nawiedziło centrum kraju od ponad stulecia, a jego epicentrum znajdowało się niedaleko Marakeszu, słynnego centrum turystycznego i gospodarczego.

Oto, co wiemy do tej pory.

Kiedy i gdzie miało miejsce trzęsienie ziemi?

Trzęsienie ziemi miało miejsce około 23:11 czasu lokalnego (18:11 ET). Epicentrum znajduje się w paśmie górskim Atlasu Wysokiego, około 72 km (44,7 mil) na południowy zachód od Marrakeszu, miasta liczącego około 840 000 mieszkańców.

Jednak jego wpływ był odczuwalny aż do Casablanki, jak pokazuje ta mapa.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Siła trzęsienia ziemi wyniosła 6,8, co oznacza, że ​​jest ono klasyfikowane jako „silne”. Uderzył również na stosunkowo małej głębokości, co czyni go jeszcze bardziej niszczycielskim.

Według USGS trzęsienia ziemi o tej sile są rzadkie na tym obszarze, ale nie są nieoczekiwane. Zauważyła, że ​​od 1900 roku w ten region nawiedziło dziewięć trzęsień ziemi o sile 5 lub większej, ale żadne nie miało siły większej niż 6.

To trzęsienie ziemi jest najbardziej śmiercionośne w Maroku od 1960 r., kiedy w trzęsieniu ziemi zginęło ponad 12 tysięcy osób.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Marakeszu i okolicach dotkniętych zostało ponad 300 000 osób. Miejsca historyczne zostały zniszczone, ale najbardziej dotknięte są obszary położone najbliżej gór Atlas.

Naoczni świadkowie u podnóża gór powiedzieli, że w niektórych miastach także całkowicie zniszczonyz prawie wszystkimi Domy we wsi Isni zostały uszkodzone.

Ponad tysiąc osób zginęło w prowincji Al Haouz, a ponad 400 osób zginęło w mieście Taroudant w południowo-zachodnim Maroku.

Dokładna wielkość trzęsienia ziemi wciąż nie jest znana.

Fadel Sina/AFP/Getty Images

W sobotę po trzęsieniu ziemi mieszkańcy schronili się na zewnątrz na placu.

Na dotknięte obszary wysłano ratowników, chociaż niektóre drogi zostały uszkodzone lub zamknięte z powodu gruzu. Do niektórych odległych wiosek na zboczach gór trudno było dotrzeć.

Muhammad, lat 50, pochodzący z miasta Werkan, stracił w trzęsieniu ziemi czterech członków rodziny. „Udało mi się bezpiecznie wydostać z dzieckiem, ale straciłam resztę. Mój dom zniknął”. Powiedział.

Działania ratownicze nadal trwają. „Jesteśmy na ulicach wraz z władzami, które próbują wyciągać zmarłych spod gruzów. Na moich oczach kilka osób zostało zabranych do szpitala. Mamy nadzieję, że spod gruzów wydarzy się cud” – powiedział.

W Marrakeszu część mieszkańców spędziła noc na ulicach, bojąc się wrócić do domu. Inni w ogóle uciekli z miasta. Było ostrzeżenie przed wstrząsami wtórnymi.

Rząd marokański oświadczył, że zmobilizował wszystkie dostępne zasoby, aby zareagować na trzęsienie ziemi i wezwał ludzi, aby „unikali paniki”.

Król Maroka Mohammed VI nakazał utworzenie komitetu pomocy w celu dystrybucji pomocy ocalałym, w tym sierotom i osobom, które straciły domy w wyniku katastrofy.

Ogłosił także trzydniową żałobę narodową i zapowiedział, że w meczetach w całym kraju w niedzielę w południe będą odbywały się modlitwy pogrzebowe za zmarłych.

Abdelhak Belhaqi – Reuters

Ludzie pracują obok szkód wyrządzonych w historycznym mieście Marrakesz po trzęsieniu ziemi.

bardzo Światowi przywódcy złożyli kondolencjeZaoferowała także wsparcie Maroko.

Francja uruchomiła pomoc nadzwyczajną ze środków władz lokalnych w celu pomocy w operacjach humanitarnych na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi.

Turcja, którą na początku tego roku nawiedziło niszczycielskie trzęsienie ziemi, w wyniku którego zginęło dziesiątki tysięcy ludzi, oświadczyła, że ​​jest gotowa wysłać pomoc 265 osób i 1000 namiotów Do Maroka, aby wesprzeć wysiłki pomocowe.

Algieria, która w 2021 r. zerwała stosunki dyplomatyczne z Marokiem i zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich statków powietrznych zarejestrowanych w Maroku, oświadczyła, że ​​tak zrobi. Ponowne otwarcie przestrzeni powietrznej O pomoc humanitarną i wyjazdy medyczne do i ze świata arabskiego.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i prezydent USA Joe Biden również oświadczyli, że są gotowi pomóc, a Bank Światowy oświadczył, że zaoferował temu krajowi „pełne wsparcie”.

Kondolencje przesłało wielu innych światowych przywódców, w tym premier Indii Narendra Modi na szczycie G20, chiński przywódca Xi Jinping, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Rosji Władimir Putin.

READ  USA nie wykluczą działań militarnych, jeśli Chiny ustanowią bazę na Wyspach Salomona | Wyspy Salomona