26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co to jest Rob? W Polsce artysta Young Lyosia i jego koledzy raperzy są gotowi z odpowiedzią – Spotify

Według danych, o które poprosił Spotify, w ciągu ostatnich pięciu lat popularność rapu w Polsce podwoiła się. Dziś rap stanowi 23% całej muzyki słuchanej w Polsce na Spotify i przyciąga nowych słuchaczy oraz rzesze lokalnych twórców w każdym wieku. Aby więc podkreślić rosnącą i zróżnicowaną scenę rapową w całym kraju, Spotify Polska uruchomił kampanię, w której zadano zwodniczo proste pytanie: Czym jest rap?

W zależności od tego, kogo pytasz, odpowiedź jest różna, ale wszyscy eksperci zgadzają się, że jest to nieodparta ścieżka rozwoju. „Polski rap jest tak inny, tak kolorowy, tak trudny do zdefiniowania, to jest jego piękno!” Powiedział Mateusz Smółka, Wiodący zespół w Europie Wschodniej, Spotify. „Jesteśmy na Spotify, a artyści pytają: 'Co to jest rap?’ Szukamy odpowiedzi na pytanie: Słuchaj różnych głosów i pokaż, jak szeroka jest ta kategoria, ale przede wszystkim celebrujemy wszelkiego rodzaju rapy, a na Spotify zamieszczamy wszelkiego rodzaju przykłady!

Młoda Licja, Jeden ze znanych DJ-ów i raperów General Z w Polsce, dzieli się swoją wizją jako twórca i kontynuuje rozmowę. „Rap stał się jedną z najpopularniejszych muzyki na świecie, więc nie jest to coś, co wymyśliliśmy, ale ogólnie uważam, że rap dotyczy prawdy ”- powiedział raper. „Chodzi o prawdziwe doświadczenia, do których ludzie mogą się odnieść”.

Nie była sama w myślach. Poprosiliśmy trzynastu najbardziej usprawnionych polskich raperów, aby dodali swój głos do kampanii i podzielili się swoimi poglądami na temat rapu. Nie zawiedli.

Ale trzeba to zrozumieć Co Rob jest w Polsce i musieliśmy zbadać, dlaczego i jak powstała najsilniejsza scena rapowa w kraju.

Odkrywanie rozwoju gatunku na platformie

Kiedy redaktorzy muzyczni Spotify utworzyli playlistę hip-hopową Generokza (teraz Pokolenie Roba) Pod koniec 2017 roku rap rósł, ale nie był jeszcze odpowiedzialny za większość największych polskich hitów. Był pod silnym wpływem muzyki trapowej i nie zawierał zbyt wiele eksperymentów, tańca, R&B czy inspirowanych rockiem bitów.

READ  Robert Lewandowski był wstrząśnięty porażką Polski z Mołdawią

Eksperci przypisują ewolucję gatunku trendowi współpracy wśród artystów. W szczególności wielu raperów zaczęło tworzyć super grupy i super kolaboracje. Nasi redaktorzy muzyczni zaznaczają rok 2018 jako punkt zwrotny w tym gatunku, kiedy to dwóch świetnych raperów, Taco Hemingway I quebonafide, Nagrała rekordowy album pod tytułem Dekonafity. Stamtąd Rob i jego super współpracownicy byli gotowi na uwagę.

W ramach naszej najnowszej kampanii Spotify zmienił nazwę playlisty i wszystko się zaczęło, Generoza Hip Hop. Pokolenie Roba. Z zupełnie nową nazwą i żywym przeprojektowaniem, jest to wybór, aby przejść do playlisty dla fanów i artystów, aby zobaczyć największe i największe wydawnictwa polskiego rapu. W ciągu ostatnich trzech lat RAP GENERACJA Spotify wspięła się na szczyty polskich rankingów playlist, stając się najczęściej notowaną playlistą w kraju i reprezentując 240% wzrost liczby słuchaczy. Ostatnio playlista odbiła się szerokim echem na całym świecie i stała się 10 najlepszą playlistą rapową w globalnym rankingu playlist Spotify.

Ponadto, aby zauważyć różnorodność brzmień gatunków, Spotify wprowadził siedem nowych list odtwarzania, w tym nową playlistę dla młodych artystów. Młody Rob, Oraz playlisty celebrujące historię polskiego rapu, znane piosenki i artystów. Należą do nich listy odtwarzania Polski Rob 2000., Polski Rob 2010., I Historia rabowania.

Odzwierciedla wszechstronność i energię wybuchowego typu nowych list odtwarzania. „Polski rap jest obecnie najbardziej ekscytującym i najbardziej wpływowym gatunkiem w Polsce, zdobywając listy przebojów i promując mainstream, ale także bawiąc się popem, elektroniką/dance, alternatywą, rockiem i nie tylko” – powiedział Mateusz.

Artyści tworzą fale i przemawiają z pokolenia na pokolenie

Niezależnie od tego, czy twórcy połączyli siły jako supergrupy, czy utrzymywali oddzielne życie, wszyscy stanęli na czele rozkwitającej polskiej kultury rapowej. Ponadto, ponieważ łączą się z rosnącą publicznością, artyści ścigają się, aby ustanowić (i pobić) rekordy transmisji strumieniowej.

READ  W okresie styczeń-luty Polska sprowadziła z krajów trzecich 378,7 tys. ton stali

Znani artyści opowiadają o różnych brzmieniach i stylach gatunków, które stały się popularne w ciągu ostatnich pięciu lat, a także o potencjale wschodzących twórców. Spójrz na 10 najlepszych raperów ostatnich pięciu lat, z których większość rozpoczynała karierę w tym samym czasie:

    1. Taco Hemingway
    2. quebonafide
    3. Bedos
    4. Lonek
    5. Timec
    6. Biały 2115
    7. Abson
    8. Oko
    9. Młody IG
    10. PRO8L3M

Przyjrzyj się także aktualnym trendom i rekordzistom, artystom Timec I Świetna kosa Znajdował się w czołówce najchętniej słuchanych piosenek ostatnich pięciu lat, ich sukces”Język ciała„Ale wycieranie ich po piętach to najnowszy hit na scenie, OkoZ „Gra Pocałunek (Odbiór Roku). „Powstanie matki i ulubionych twórców fanów, takich jak Young Lyocia, odzwierciedla zmiany, które zaszły na scenie muzycznej i to, jak nowe pokolenie polskich raperów odbija się echem wśród ich publiczności.