22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co nowe unijne zasady USB-C oznaczają dla iPhone’a

Co nowe unijne zasady USB-C oznaczają dla iPhone’a

W tym tygodniu prawodawcy UE Zgadzam się na nowe propozycje Aby zmusić producentów wszystkiego, od smartfonów i słuchawek po aparaty cyfrowe i tablety, do korzystania z tego samego uniwersalnego portu ładowania: USB Type-C. Plan zakłada, że ​​nowe przepisy wejdą w życie jesienią 2024 r., po czym urządzenia ładujące się za pomocą kabla przewodowego będą musiały to zrobić za pośrednictwem wbudowanego portu USB-C.

Największy wpływ tych przepisów prawdopodobnie wywrze na iPhonie Apple. Podczas gdy reszta branży smartfonów stopniowo skupiała się na USB-C jako pojedynczym, zunifikowanym przewodowym porcie ładowania, Apple pozostało przy Lightning, jego złączu. Wprowadzony z iPhone’em 5 Dawno temu, w 2012 roku. Prawodawstwo UE może wreszcie zmusić UE do dalszego rozwoju.

Przepisy UE są na razie jedynie tymczasowym porozumieniem i będą wymagały zatwierdzenia zarówno przez Radę Europejską, jak i Parlament Europejski, zanim staną się oficjalne. Oczekuje się, że nastąpi to po wakacjach, które kończą się 1 września. wejdzie w życie 20 dni późniejWiększość producentów będzie miała wtedy 24 miesiące na zapewnienie zgodności, z której pochodzi data zgodności z jesieni 2024 r. Wyjątkiem są laptopy, ponieważ typy ładowarek USB-C o dużej mocy, których wymagają te urządzenia, są mniej powszechne niż ładowarki do telefonów. Zamiast tego będą mieli 40 miesięcy, co przybliża nas do początku 2026 roku.

Jeśli Apple chce, aby iPhone miał fizyczny port ładowania po jesieni 2024 roku, Unia Europejska chce, aby USB-C było jego jedyną opcją. Po prostu nie można zapewnić zewnętrznego klucza sprzętowego Tak jak to się stało dziesięć lat temu. The Najnowsze publiczne wersje robocze Z proponowanego ustawodawstwa wynika, że ​​złącze USB typu C używane do ładowania musi pozostać „dostępne i działać przez cały czas”, co oznacza, że ​​odłączany klucz sprzętowy prawdopodobnie go nie przetnie. Dzieje się tak, ponieważ przepisy UE mają na celu: pomniejszyć Miejmy nadzieję, że e-odpady z globalnym standardem ładowania oznaczają, że więcej ładowarek będzie można ponownie wykorzystać, zamiast trafiać na wysypiska. Unia Europejska szacuje, że przepisy mogą obniżyć o 11 000 ton metrycznych (ponad 12 000 ton) e-odpadów rocznie i zaoszczędzić klientom 250 mln euro (około 268 mln USD) na „nieistotnych zakupach u spedytorów”.

Nowe flagowe iPhone’y są zwykle ogłaszane we wrześniu każdego roku, co oznacza, że ​​linia iPhone’ów 2024 firmy Apple (najprawdopodobniej będzie nazywać się iPhone 16) zostanie uruchomiona, gdy tylko przepisy wejdą w życie. Ale przepisy mówią, że „nie powinno być na rynku produktów niezgodnych z dyrektywą”, mówi Deslava Dimitrova, rzecznik Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że Apple może chcieć dokonać zmian wcześniej, bo będzie musiał zmodyfikować lub wycofać z rynku starsze modele. Apple zwykle przez kilka lat sprzedaje starsze modele po niższej cenie.

READ  Apple bada problem z migotaniem ekranu występujący w Apple Watch Series 9 i Ultra 2

Pojawiają się już doniesienia, że ​​producent iPhone’a może dokonać zmiany w przyszłym roku. W zeszłym miesiącu znany analityk Apple, Ming-Chi Kuo, poinformował, że Apple może być gotowy do zmiany Początek 2023. po kilku dniach Bloomberg Mark Gorman Potwierdził ten raport i powiedział, że Apple testuje już iPhone’y ze złączem. Jeśli to prawda, raporty te sugerują, że możemy zobaczyć iPhone’a z portem USB-C na rok przed wejściem w życie nowych przepisów UE.

Oczywiście Unia Europejska nie może zmusić Apple do wprowadzenia zmian na całym świecie. Jednak wszystkie iPhone’y sprzedawane na jednolitym rynku UE muszą przestrzegać tych zasad. W ciągu roku podatkowego 2021 około Jedna czwarta sprzedaży netto Apple pochodziła z EuropyiPhone był najlepiej sprzedającym się produktem na świecie. Rynek jest po prostu zbyt lukratywny, aby Apple mógł zrezygnować z takich przepisów. Apple może produkować iPhone’y USB-C i wysyłać je wyłącznie do UE, ale biorąc pod uwagę skupienie Apple na wydajności łańcucha dostaw, widać, że sprzedaje ograniczoną gamę bardzo podobnych urządzeń na całym świecie (tylko z kilkoma) Specjalny Modele W drodze wyjątku takie podejście wydaje się mało prawdopodobne.

Rzecznik Apple odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące sposobu, w jaki firma zamierza przestrzegać nadchodzących przepisów.

Jest co najmniej jeden sposób, w jaki Apple może uniknąć konieczności ładowania portów USB-C w swoich telefonach dzięki ładowaniu bezprzewodowemu. Obecne prawodawstwo UE dotyczy tylko ładowania przewodowego, więc jeśli Telefon ładował się tylko bezprzewodowo i mógł całkowicie uniknąć unijnych zasad koordynacji ładowania.

To teoretyczne rozróżnienie, ponieważ telefony stacjonarne tak naprawdę nie istnieją poza dwoma światami telefony koncepcyjne A propaganda erotyczna. Ale jest to znaczące, biorąc pod uwagę plotki, które rozważał Apple Idąc tą drogą z iPhonem. te Plotki się rozprzestrzeniają Od czasu wprowadzenia Apple Standard ładowania bezprzewodowego MagSafe Z linią iPhone’a 12. Te plotki niedawno wygasły, jednak decyzja o kontynuowaniu ładowania przewodowego może wyjaśniać, dlaczego Apple Wydaje się stosunkowo niezainteresowany W budowaniu ekosystemu rozszerzeń MagSafe.

READ  W ten weekend Best Buy organizuje ogromną wyprzedaż — 15 najlepszych ofert, które polecam

Apple oparł się próbom Unii Europejskiej standaryzacji wokół USB-C. w Informacja zwrotna przesłana do Komisji Europejskiej W zeszłym roku firma argumentowała, że ​​regulacje mogą spowolnić „wprowadzanie korzystnych innowacji w standardach ładowania, w tym związanych z bezpieczeństwem i efektywnością energetyczną”. Powiedziała również, że nowe przepisy mogą w krótkim czasie zwiększyć ilość e-odpadów „poprzez wyrzucenie istniejących kabli i akcesoriów”. jej punkt widzenia. z Szacuje się, że miliard iPhone’ów W użyciu na całym świecie od początku 2021 roku, Wiele Ładowarki, które z czasem staną się zbędne. Wszyscy ci klienci będą potrzebować nowych akcesoriów USB-C, aby je zastąpić.

iPhone 5 firmy Apple (na zdjęciu) był pierwszym urządzeniem z portem Lightning.
Zdjęcie: krawędź

Jak mój były kolega Chaim Gartenberg Książki w zeszłym rokuPodobnie jak w przypadku e-odpadów lub innowacji, obawy Apple mogą mieć równie duży wpływ na wyniki finansowe Apple. Ponieważ Lightning jest zastrzeżonym złączem, każdy producent akcesoriów, który chce go obsługiwać, musi przejść przez program Apple MFi, który pozwala Apple przechwycić część lukratywnego rynku akcesoriów do iPhone’a.

Ironia polega na tym, że pomimo sprzeciwu wobec umieszczenia portu USB-C w swoich telefonach, Apple był jednym z największych mistrzów USB-C w innych klasach urządzeń. Jeśli chodzi o laptopy, firma zaczęła używać USB-C całkowicie w 2015 roku, kiedy to Wydano MacBooka Posiada tylko jeden port USB-C wraz z gniazdem słuchawkowym. Jeśli już, Apple bardzo szybko przyjęło USB-C, zmuszając „Klucz życia”, z którego tak bardzo wyśmiewał dla użytkowników na całym świecie. Apple wprowadził także USB-C do rosnącej liczby iPadów, takich jak iPada Pro a ostatnio iPad Air.

(Na marginesie: chociaż urządzenia objęte przepisami UE muszą być w stanie ładować przez USB-C, nie muszą używać tego jako Tylko Formularz wysyłki. Oznacza to, że MacBooki dostarczane za pośrednictwem MagSafe – wersja na laptopa – nadal mogą to robić, o ile ich porty USB-C również mogą je ładować. Tak jest już w przypadku najnowszych MacBooków Apple).

Jeśli przepisy wejdą w życie w obecnej formie, to nie iPhone’a Apple będzie musiało przestawić z Lightninga na USB-C w UE. według Komunikat prasowy Rady EuropejskiejSłuchawki, słuchawki, mysz bezprzewodowa i klawiatura bezprzewodowa są wymagane do korzystania z USB-C do ładowania przewodowego. Obejmuje to AirPods Max, AirPods, Magic Mouse i Magic Keyboard, z których wszystkie obecnie używają Lightning.

Oprócz wymagania od producentów smartfonów korzystania z fizycznego portu USB-C, Unia Europejska planuje również standaryzację szybkiego ładowania między telefonami, ponieważ Apple zaczął pozostawać w tyle za swoimi konkurentami z Androidem. The iPhone 13 Pro Max zgłosił ładowanie poniżej 30 Wpodczas gdy Samsung Urządzenia kompatybilne z Galaxy S22 USB PD Może rozciągać się do 45 watów. Unia Europejska ma nadzieję, że również w przyszłości ujednolici ładowanie bezprzewodowe.

Nowemu prawodawstwu UE jest jeszcze daleko do wejścia w życie. Musi zostać ukończony na poziomie technicznym i poddany pod głosowanie zarówno Parlamentu Europejskiego, jak i Rady Europejskiej. Ale między nim a ustawą o rynkach cyfrowych, która zawiera przepisy Wymaga iMessage do współpracy Z innymi mniejszymi platformami do przesyłania wiadomości Wymagaj od Apple zezwalania na sklepy z aplikacjami innych firm na iPhonie, organizacja wymusza poważne zmiany w Apple. A producent iPhone’a nie będzie miał innego wyboru, jak grać, jeśli chce nadal korzystać z jednego ze swoich największych rynków.