20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co najmniej 17 zabitych, 50 rannych podczas wykolejenia pociągu w Iranie

Co najmniej 17 zabitych, 50 rannych podczas wykolejenia pociągu w Iranie

TEHRAN, Iran – Pociąg pasażerski częściowo wykoleił się we wschodnim Iranie wczesnym rankiem w środę rano, zabijając co najmniej 17 osób i raniąc 50 innych, z których część była w stanie krytycznym, podały władze.

W raporcie stwierdzono, że liczba ofiar może wzrosnąć, chociaż wstępne szczegóły dotyczące katastrofy pociągu przewożącego 350 pasażerów są nadal niejasne.

Irańska telewizja państwowa poinformowała, że ​​cztery z siedmiu wagonów pociągu wykoleiły się wczesnym rankiem w pobliżu pustynnego miasta Tapas. Tapas znajduje się około 340 mil na południowy wschód od stolicy, Teheranu.

Zespoły ratownicze z karetkami pogotowia i helikopterami dotarły do ​​odległego obszaru, gdzie komunikacja jest słaba. Urzędnicy powiedzieli, że kilkanaście osób zostało poważnie rannych, z których część trafiła do lokalnych szpitali.

Irańskie media cytowały gubernatora Tabas Ali Akbara Rahimiego, który powiedział, że w katastrofie lotniczej zginęło co najmniej 17 osób, a liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, gdy ratownicy przeszukują wagony.

Zdjęcia lotnicze z pustynnego miejsca katastrofy pokazały wagony kolejowe po swojej stronie, podczas gdy niektórzy ratownicy wbiegli na miejsce, próbując zaopiekować się rannymi.

Ratownicy z Irańskiego Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca pracują na miejscu wykolejenia.
AP

Telewizja państwowa wyemitowała później zdjęcia ze szpitala, w którym leczono rannych. Jeden z rannych powiedział spikerowi, że poczuł, że pociąg nagle się załamuje, a następnie zwalnia przed wykolejeniem.

„Pasażerowie skakali w samochodzie jak piłki w powietrzu” – powiedział ranny pasażer, którego nie zidentyfikowała telewizja państwowa.

Wykolejenie nastąpiło około 30 mil poza Tapas na linii kolejowej łączącej miasto z centralnym miastem Yazd.

Kilkanaście osób zostało ciężko rannych i zabranych do szpitala.
Kilkanaście osób zostało ciężko rannych i zabranych do szpitala.
przez Reuters

W raporcie stwierdzono, że incydent jest badany. Wstępne raporty wskazywały, że pociąg uderzył w koparkę w pobliżu toru, chociaż nie było od razu jasne, dlaczego koparka zbliżała się do toru w nocy. Jeden z urzędników sugeruje, że mogło to być częścią projektu reformy.

READ  Papież Franciszek rozpoczyna skromną wizytę u katolików w buddyjskiej Mongolii

Najgorsza katastrofa kolejowa w Iranie miała miejsce w 2004 roku, kiedy pędzący pociąg załadowany benzyną, nawozami, siarką i bawełną rozbił się w pobliżu historycznego miasta Nishapur, zabijając około 320 osób, raniąc 460 i uszkadzając pięć wiosek. Kolejny wypadek kolejowy w 2016 roku zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Iran ma około 8700 mil linii kolejowych w kraju, który jest dwa i pół razy większy od Teksasu. Jej system kolejowy przewozi ludzi i towary na terenie całego kraju, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ ratownicy przeszukują samochody.
Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ ratownicy przeszukują samochody.
przez Reuters

Iran ma również około 17 000 zgonów rocznie na swoich autostradach, jeden z najgorszych rekordów bezpieczeństwa ruchu drogowego na świecie. Wysokie straty przypisuje się powszechnemu lekceważeniu przepisów ruchu drogowego, niebezpiecznym pojazdom i nieodpowiednim służbom ratunkowym.

Iran, który już jest wstrząśnięty sankcjami USA związanymi z zawaloną umową nuklearną, opłakuje śmierć co najmniej 41 osób w zawalonym budynku na południowym zachodzie kraju.