14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co może zrobić rząd, aby zatrzymać lub spowolnić inflację?

Co może zrobić rząd, aby zatrzymać lub spowolnić inflację?

Stopa inflacji w USA wzrosła w marcu o 8,5% w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami, co oznacza najwyższy wzrost od 1981 r Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Ministerstwie Pracy.

Od lutego do marca inflacja wzrosła o 1,2%, czyniąc Największy miesięczny skok od 2005 roku.

Według wielu ekonomistów i innych ekspertów finansowych rosnący popyt konsumpcyjny w gospodarce – równoważony spadkiem podaży – jest głównym czynnikiem napędzającym inflację. Powiedzieli, że wojna na Ukrainie doprowadziła również do wzrostu cen, w szczególności cen ropy i żywności.

Według ekspertów, którzy rozmawiali z ABC News, rząd jest ograniczony interwencją.

Eksperci powiedzieli również ABC News, że inflacja prawdopodobnie będzie problemem w nadchodzących miesiącach, a jeden nawet powiedział, że spodziewa się, że utrzyma się przez lata.

Czynniki napędzające inflację

Konsumenci tradycyjnie wydają większość swoich pieniędzy na usługi, ale podczas pandemii popyt przesunął się w kierunku towarów, Stacy Tisdale, dziennikarka finansowa i założycielka Blokowanie mediów pieniężnych ABC News powiedział.

„Widziałem ten upadek, widziałem, jak producenci nie są w stanie nadążyć za tym popytem, ​​widziałem wyzwania, przed którymi stoją producenci z powodu COVID, a potem widziałem zakłócenia w łańcuchu dostaw. na czym to wszystko się opiera” – powiedział Tisdale.

Eksperci stwierdzili, że głównym motorem inflacji jest brak zaspokojenia silnego popytu konsumenckiego przy odpowiedniej podaży.

„Największym czynnikiem napędzającym inflację był niezwykle silny popyt, konsumenci mają więcej pieniędzy na swoich kontach bankowych, niższe stopy procentowe, aby pożyczyć po wyższych cenach akcji i dużo więcej pieniędzy, które zaoszczędzili, ponieważ nie wydali dużo w 2020 roku”, powiedział Jason Furman , profesor praktyki na Uniwersytecie Harvarda i były doradca ekonomiczny prezydenta Baracka Obamy, który pełnił funkcję głównego ekonomisty i członka gabinetu.

READ  Były dyrektor docelowy wykrywa „jeden przedmiot”, który wywołał burzę konsumencką

„Pogorszyły się to ostatnio takie rzeczy, jak rosnące ceny ropy z powodu [Russian President Vladimir] „Putin najechał na Ukrainę” – dodał.

Niektórzy eksperci uważają, że pieniądze stymulacyjne zaostrzyły rosnący popyt.

„Wpompowaliśmy duży popyt w gospodarkę, w szczególności w USA na ratunek na początku 2021 r., kiedy daliśmy wszystkim 1400 dolarów” – powiedział David Wessel, dyrektor Hutchins Center for Fiscal and Monetary Policy w Brookings Institution.

„Z perspektywy czasu możemy wkładać dużo pieniędzy do kieszeni ludzi – chcą je wydać, ale podażowa strona gospodarki nie jest w stanie wchłonąć gwałtownego wzrostu popytu, który wynika z bodźców fiskalnych i z faktu, że ludzie zaczynają się odprężać w związku z pandemią”.

Furman powiedział, że inflacja w Stanach Zjednoczonych jest gorsza niż w innych krajach rozwiniętych, po części ze względu na stymulujące pieniądze ze strony rządu.

„Stany Zjednoczone mają większą inflację niż jakakolwiek inna zaawansowana gospodarka”, powiedział Furman. „Może dlatego, że mamy większą odpowiedź fiskalną. Żaden inny kraj nie wysłał czeków na taką skalę, jak my”.

Inni eksperci zgadzają się, że płatności stymulacyjne przyczyniły się do inflacji, ale nie są przyczyną szeroko rozpowszechnionych płatności. Rząd rozdysponował trzy rundy Czeki dla Amerykanów Podczas pandemii jako ulga finansowa, w nadziei na ożywienie gospodarki.

„Z pewnością możesz argumentować, że pakiet stymulacyjny z pewnością przyczynił się do stopy inflacji, ale nie miałeś w Europie dużych pakietów stymulacyjnych. ekonomista i współzałożyciel Centrum Badań Ekonomicznych i polityka dla ABC News.

Baker powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała wzrost cen gazu „do rekordowego poziomu” i wzbudziła obawy dotyczące upraw z Ukrainy, jednego z głównych światowych eksporterów pszenicy.

READ  Akcje Australii, Hongkongu i Korei spadają o 2%

„Istnieją realne obawy, że wiele z nich nie będzie uprawianych lub nie będzie można ich wyeksportować. Widzieliśmy ogromny wzrost cen pszenicy i wielu innych towarów rolnych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy od wojny”.

Co może zrobić rząd?

Biorąc pod uwagę rosnący popyt konsumpcyjny jako główny czynnik inflacji, eksperci twierdzą, że rząd niewiele może zrobić, aby zwalczyć inflację, ale zgadzają się, że Fed powinien podnieść stopy procentowe.

„Najważniejsze jest, aby Fed podniósł stopy procentowe, zaczął sprzedawać aktywa. Celem jest zwiększenie kosztów pożyczania pieniędzy na zakup domu lub samochodu lub zakup zakładów i sprzętu dla firm. To obniży popyt w gospodarce , powolny wzrost gospodarczy i powolna inflacja”.

„Jak bardzo to wpływa na którekolwiek z nich, jest niewiarygodnie niepewne” – dodał.

Becker zgodził się, mówiąc, że „brak zainteresowania nie ma sensu, biorąc pod uwagę siłę rynku pracy”.

Aby pomóc w obniżeniu cen ropy, Baker powiedział, że jeśli rząd zobowiąże się do pewnego wsparcia rynku ropy, może to zachęcić firmy naftowe, spalone przez krach cen ropy w 2014 roku, do szybszego zwiększenia produkcji.

„Jest to na tyle świeże w umysłach ludzi, że niechętnie podejmują prace wykopaliskowe. Tak więc jednym ze sposobów przeciwdziałania temu jest administracja Bidena… może zobowiązać się, że będzie wspierać rynek” – powiedział Becker.

Baker powiedział, że takie zobowiązanie polegałoby na tym, że gdyby ceny ropy spadły poniżej pewnego poziomu, rząd kupiłby baryłki w celu uzupełnienia rezerw strategicznych, wspierając w ten sposób ceny ropy.

Wessel zasugerował, że administracja Bidena również może odwołać Taryfy w erze Trumpaco może prowadzić do niższych cen importowych; Podnoszenie podatków lub cięcie wydatków, aby wyeliminować popyt z gospodarki.

READ  Analitycy uwielbiają te przynoszące gotówkę akcje

Co nadejdzie?

Inflacja może pozostać problemem przez najbliższe miesiące, ale eksperci nie są zgodni co do tego, jak długo może potrwać.

„Widziałem kilka znaków w [Consumer Price Index] Sugeruje to, że najgorsze już minęło, ale spodziewam się, że inflacja będzie wysoka przez co najmniej kolejne 18 do 24 miesięcy”.

Foreman powiedział, że inflacja może trwać latami.

„Może część inflacji jest tymczasowa. Nie sądzę, aby realna stopa inflacji w gospodarce wynosiła 8%. Ale prawdopodobnie też nie jest to 2%. A więc inflacja powinna zacząć trochę spadać, ale tak jest prawdopodobnie nie zbliży się do miejsca, w którym Fed chce.

„Może łatwo utrzymać się na wysokim poziomie przez wiele lat. Moglibyśmy mieć szczęście i wszyscy mogliby magicznie zniknąć”. [Or] Możemy mieć recesję, która może sprawić, że zniknie. Myślę, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że będzie to trwało kilka lat”.

„Ludzie powinni planować wyższe stopy procentowe, więc rzeczy takie jak kredyty hipoteczne i kredyty samochodowe stają się droższe. Powinni planować, aby stopy pozostały wysokie. Muszą jednak zrozumieć, że to wciąż bardzo silny rynek pracy. Więc jest ich wiele dostępnych opcji biznesowych” – powiedział Foreman.