20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny twierdzą, że są gotowe do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie umowy audytowej z nadchodzącymi wyzwaniami

Chiny twierdzą, że są gotowe do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie umowy audytowej z nadchodzącymi wyzwaniami

HONG KONG (Reuters) – chiński organ nadzoru papierów wartościowych powiedział w czwartek, że jest gotowy do współpracy ze swoimi odpowiednikami w Stanach Zjednoczonych w celu wzmocnienia współpracy regulacyjnej w zakresie audytów i ochrony praw i interesów globalnych inwestorów.

Chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych (CSRC) skomentowała dzień po tym, jak amerykański organ nadzorujący księgowość stwierdził, że wykrył niedopuszczalne niedociągnięcia w audytach chińskich spółek notowanych na giełdzie w USA.

„Zauważyliśmy, że amerykański organ nadzoru stwierdził, że uchybienia, które wykryli tym razem, były normalne w przypadku pierwszej inspekcji” – napisano w oświadczeniu w odpowiedzi na prośbę Reutersa o komentarz, dodając, że Pekin będzie nadal współpracował ze Stanami Zjednoczonymi.

US Public Corporate Accounting Oversight Board (PCAOB) opublikowała wyniki swoich kontroli w środę, po uzyskaniu dostępu do zapisów audytorów spółek na mocy porozumienia osiągniętego we wrześniu ubiegłego roku.

Ten dostęp, uzyskany po ponad dekadzie negocjacji z chińskimi władzami, powstrzymał prawie 200 chińskich spółek publicznych, w tym Alibaba (9988.HK) i JD.Com (9618.HK), przed potencjalnym wejściem na giełdy w USA.

„Raport z inspekcji nie zawierał również wniosku, że opinie odpowiednich biegłych rewidentów były nieodpowiednie” – czytamy w oświadczeniu CRSC i że uważa się, że stwierdzone braki pomogą firmom audytorskim rozwiązać ich problemy i poprawić jakość.

Analitycy stwierdzili, że niedociągnięcia stwierdzone przez amerykańskiego organu nadzorującego raczej nie doprowadzą do wykolejenia umowy audytowej, ale trudno będzie szybko zmienić praktyki w obliczu ciągłych napięć między USA a Chinami.

„PCAOB spodziewa się, że stawki są generalnie wysokie i nie jest to zaskakujące w krótkim okresie”, powiedział Jackson Johnson, były inspektor PCAOB i prezes Johnson Global Accountancy, firmy doradczej ds. audytów z siedzibą w Nevadzie, dodając, że jest wiele do zrobienia zrobić, aby poprawić wyniki przed egzaminem.

Weiheng Chen, starszy partner w firmie prawniczej Wilson Sonsini, powiedział, że chociaż wskaźnik niedoborów w ustaleniach PCAOB był znacznie wyższy niż średnia jej ocen, ustalenia nie doprowadziłyby do przekształcenia sprawozdań finansowych firmy.

READ  Bloomberg LP, gigant danych finansowych, reformuje swoje kierownictwo

„Tak więc same te niedociągnięcia nie spowodują odpisania żadnych akcji”.

Oświadczenie PCAOB wydaje się być mocno sformułowane, ale można było się spodziewać niedociągnięć, powiedział Paul Giles, profesor rachunkowości na Pekińskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych.

„Przypuszczam, że audytorzy zajęli się już większością spraw… chociaż polityka nie powinna się w to wtrącać, to oczywiste. A jeśli oni (PCAOB) wyglądają na zbyt przychylnych, naprawdę się dostaną dużo krytyki… i oskarżają ich o pobłażliwość wobec Chin.

Reuters poinformował w marcu, że PCAOB rozpoczęła nową rundę inspekcji w Hongkongu w ramach umowy, co jest rzadkim jasnym punktem w stosunkach chińsko-amerykańskich w czasie, gdy niektórzy liderzy biznesu wyrażali zaniepokojenie światowym rozdzieleniem. dwie największe gospodarki.

Sprawozdania z pekińskiego Newsroomu; pisanie przez Xie Yu; Montaż przez Sumita Chatterjee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.