9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny przeznaczają 70 miliardów dolarów na banki, aby wesprzeć zwalniającą gospodarkę

Chiny przeznaczają 70 miliardów dolarów na banki, aby wesprzeć zwalniającą gospodarkę

Mężczyzna przechodzi obok budynku Ludowego Banku Chin (PBOC), 20 lipca 2022 r., Pekin, Chiny.

Jiang Qiming | Chiński serwis informacyjny | Obrazy Getty’ego

Chiny oświadczyły w piątek, że po raz drugi w tym roku zmniejszą ilość płynności, którą banki muszą utrzymywać jako rezerwy, zapewniając jednocześnie około 500 miliardów juanów (69,8 miliarda dolarów) długoterminowej płynności, aby wesprzeć słabą gospodarkę.

Ludowy Bank Chin (PBOC) poinformował, że obniży stopę rezerwy obowiązkowej dla banków o 25 punktów bazowych ze skutkiem od 5 grudnia. .

Obniżka, która nastąpiła po obniżce o 25 punktów bazowych w kwietniu, była powszechnie oczekiwana po tym, jak w środę media państwowe zacytowały rząd, mówiąc, że Chiny wykorzystają terminowe cięcia stopy rezerw wraz z innymi narzędziami polityki pieniężnej, aby zachować płynność.

Ludowy Bank Chin kroczy po linie, starając się wesprzeć zwalniającą gospodarkę, ale chcąc uniknąć głębokich obniżek stóp procentowych, które mogłyby napędzać presję inflacyjną i przepływy ryzyka z Chin, ponieważ Fed i inne banki centralne podnoszą stopy procentowe do walczyć z inflacją.

Druga co do wielkości gospodarka świata odnotowała w październiku powszechne spowolnienie, a niedawny wzrost liczby przypadków COVID-19 pogłębił obawy co do wzrostu w czwartym kwartale 2022 r. Gospodarka była już pod presją spadających cen nieruchomości i słabego globalnego popytu na chińskie towary.

W poniedziałek bank centralny trzeci miesiąc z rzędu utrzymał referencyjne stopy procentowe kredytów na niezmienionym poziomie, ponieważ słabszy juan i ciągły napływ kapitału ograniczyły zdolność Pekinu do złagodzenia warunków monetarnych w celu wsparcia gospodarki.

W ostatnich miesiącach rząd uruchomił szereg środków politycznych wspierających wzrost, koncentrując się na wydatkach na infrastrukturę i ograniczonym wsparciu dla konsumentów, jednocześnie łagodząc ograniczenia finansowe w celu ratowania sektora nieruchomości.

W środę Ludowy Bank Chin wydał zawiadomienie, w którym przedstawił 16 kroków mających na celu wsparcie sektora nieruchomości, w tym wydłużenie spłat kredytów, co jest ważnym krokiem w celu złagodzenia kryzysu płynności, który nęka ten sektor od połowy 2020 roku.

READ  EKSKLUZYWNIE: Czując się „bardzo źle” w związku z ekonomią, Musk chce zredukować 10% miejsc pracy w Tesli

Chińskie miasta nałożyły blokady i inne ograniczenia, aby powstrzymać ponowny wzrost liczby przypadków koronawirusa, zaciemniając perspektywy gospodarcze i podważając nadzieje, że Chiny znacznie złagodzą swoje twarde stanowisko w sprawie koronawirusa w najbliższym czasie.

Gospodarka wzrosła zaledwie o 3% w pierwszych trzech kwartałach tego roku, znacznie poniżej rocznego celu wynoszącego około 5,5%. Analitycy powszechnie spodziewają się, że wzrost w całym roku wyniesie nieco ponad 3%.