13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny i Iran wykorzystują prywatnych detektywów, aby dotrzeć do dysydentów w Ameryce

Chiny i Iran wykorzystują prywatnych detektywów, aby dotrzeć do dysydentów w Ameryce

„Wydaje mi się, że jest to tani, niskiego ryzyka, sponsorowany przez państwo terroryzm w XXI wieku” – powiedział Hoffman.

Urzędnicy stwierdzili, że ta taktyka pojawia się w warunkach szerokiej fali represji, w tym: Zatruwanie przeciwników Prezydent Rosji Władimir Putin w Wielkiej Brytanii i gdzie indziej; Zaangażowanie Arabii Saudyjskiej w pokusę Jamal KhashoggiJest wybitnym krytykiem jego konsulatu w Stambule, gdzie został brutalnie zamordowany i poćwiartowany w 2018 roku; Pogoń Turcji za postrzeganymi wrogami w co najmniej 31 krajach, według A 2021 Raport Freedom Housektóre promują demokrację na całym świecie.

W sprawie z udziałem pani Alinejad prokuratorzy federalni na Manhattanie wnieśli oskarżenie o spisek porwania w lipcu 2021 przeciwko urzędnikowi irańskiego wywiadu i trzem współpracownikom, z których wszyscy przebywają w Iranie. Jest mało prawdopodobne, aby którykolwiek z nich został aresztowany, gdyby tam pozostał, ale urzędnicy powiedzieli, że celem, oprócz ochrony potencjalnych ofiar, było ujawnienie i powstrzymanie spisków opracowanych na najwyższych szczeblach obcego rządu.

Dla większości prywatnych oczu codzienna praca jest daleka od efektownego przedstawiania w filmie i literaturze, ponieważ powstają prace w firmach prawniczych, towarzystwach ubezpieczeniowych i poszkodowanych małżonków. Obecnie wiele zadań jest dostępnych w trybie online, bez połączenia twarzą w twarz.

„Jeśli masz kogoś po drugiej stronie – specjalistę od wywiadu, który potrafi kłamać i tworzyć dym i lustra – czasami trudno jest odpowiednio prześwietlić tych agentów” – powiedział Wes Bearden, prywatny detektyw i oficer na świecie z Dallas. Stowarzyszenie Badaczy liczy około 1000 członków.

Wielu prywatnych detektywów, niektórzy z doświadczeniem w egzekwowaniu prawa, to zdecydowanie stara szkoła. Witryna internetowa pana McIvera nosi motto „Przekazuj prawdę… uczciwie i rzeczowo” i zawiera listę ofert, takich jak sprawdzenie przeszłości zawodowej oraz „dochodzenia w sprawie niewierności i małżeństwa”.

Ten rodzaj działań prawnych na poziomie ulicy może również stanowić podstawę operacji wywiadowczej, którą zagraniczne rządy mogą przeprowadzić tanio i bezpiecznie.

READ  Jury Michael Sussman rozpoczyna obrady w sprawie fałszywych oskarżeń FBI