Hongkong (CNN) Chiny Przygotowuje się do powitania kluczowego autorytarnego sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina podczas oficjalnej wizyty, pośród ostrzeżeń ze strony urzędników amerykańskich, że… Pekin Być może rozważacie pomoc Moskwie w trwającym ataku na Ukrainę.
Chińskie MSZ ogłosiło w niedzielę, że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko ma odbyć rozmowy z chińskimi urzędnikami w Pekinie od wtorku do czwartku na zaproszenie chińskiego przywódcy Xi Jinpinga.
Jego podróż ma miejsce po tym, jak obaj przywódcy zgodzili się podnieść stosunki swoich krajów do „strategicznego partnerstwa na każdą pogodę” podczas wrześniowego spotkania na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie, w którym uczestniczył również Putin.
Wizyta Łukaszenki – na którą wpuściły siły rosyjskie Użyj Białorusi do rozpoczęcia pierwszego najazdu na Ukrainę w zeszłym roku – pojawia się, gdy napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nasiliły się w ostatnich tygodniach, w tym z powodu obaw Z Waszyngtonu, że Pekin rozważa wysłanie śmiercionośnej pomocy dla słabnących wysiłków wojennych Kremla.
Pekin wycofał się z zarzutów, a jego ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło w poniedziałek, że Chiny „aktywnie promują rozmowy pokojowe i polityczne rozwiązanie kryzysu”, podczas gdy Stany Zjednoczone „wylewają śmiercionośną broń na pole bitwy na Ukrainie”.
I pomimo „bezgranicznego” partnerstwa z Rosją, Chiny twierdzą, że są neutralną stroną konfliktu na Ukrainie.
W piątek Pekin opublikował dossier miejsce 12 pkt w sprawie „politycznego rozwiązania” kryzysu w dokumencie wzywającym do rozmów pokojowych w celu zakończenia trwającej rok wojny. Jednak zachodni przywódcy skrytykowali jego uruchomienie, oskarżając Chiny o to, że już stanęły po stronie Rosji.
Xi jeszcze nie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim od początku rosyjskiej inwazji, chociaż wielokrotnie rozmawiał z Putinem, w tym osobiście podczas Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
W wywiadzie udzielonym oficjalnej chińskiej agencji informacyjnej Xinhua przed swoją wizytą Łukaszenka powiedział, że stanowisko jest świadectwem pokojowej polityki zagranicznej Chin oraz nowego i innowacyjnego posunięcia, które będzie miało dalekosiężne skutki.
Oczekuje się, że rozwijające się więzi gospodarcze między Chinami a Białorusią będą głównym elementem rozmów w tym tygodniu, ale konflikt na Ukrainie zaciemni dyskusje.
Białoruś stała się celem szerokich sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w odpowiedzi na agresję Moskwy po tym, jak Łukaszenka zezwolił siłom rosyjskim na inwazję na Ukrainę przez liczącą 1000 km granicę ukraińsko-białoruską na północ od Kijowa.
Białoruś była już pełna mocarstw zachodnich, a Unia Europejska nie uznała wyniku zwycięstwa Łukaszenki w wyborach w 2020 r. – co wywołało masowe protesty prodemokratyczne w kraju, po czym nastąpiło brutalne stłumienie przez rząd.
Przez cały czas trwania konfliktu na Ukrainie pojawiały się obawy, że Białoruś ponownie zostanie wykorzystana jako baza wypadowa do kolejnej rosyjskiej ofensywy lub że do wojny dołączą własne siły Łukaszenki. przed wizytą w Moskwie wcześniej w tym miesiącuŁukaszenko twierdził, że jego kraj „nie ma możliwości” wysłania wojsk na Ukrainę, chyba że zostanie zaatakowana.
Na tle zniszczonych relacji między Białorusią a Zachodem oraz zainteresowania dywersyfikacją gospodarki zależnej od Rosji, Łukaszenka może podczas tej wizyty skupić się na wzmocnieniu relacji gospodarczych z Chinami.
Białoruś była jednym z pierwszych krajów, które przystąpiły do chińskiej inicjatywy rozwoju Pasa i Szlaku, która została uruchomiona dziesięć lat temu, a handel między tymi dwoma krajami wzrósł w ubiegłym roku o 33% rok do roku, przekraczając 5 miliardów dolarów, według Xinhua.
W rozmowie telefonicznej między chińskim ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem a jego białoruskim odpowiednikiem Siergiejem Allinkiem w piątek Qin obiecał, że Chiny będą „wspierać Białoruś w jej wysiłkach na rzecz ochrony narodowej stabilności i rozwoju” oraz „przeciwstawiać się zewnętrznej ingerencji w wewnętrzne sprawy Białorusi i nielegalnym jednostronnym sankcjom”. przeciwko krajowi”, zgodnie z wydanym oświadczeniem. W imieniu chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ powiedział na regularnej konferencji prasowej, że wizyta Łukaszenki będzie „okazją do dalszych postępów we wszechstronnej współpracy między oboma krajami”.
Frederik Pleitgen, Zahratullah, Claudia Otto i Rob Pecchetta z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy