19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiński statek kosmiczny ląduje na niewidocznej stronie Księżyca

Chiński statek kosmiczny ląduje na niewidocznej stronie Księżyca

Zaledwie kilka godzin po tym, jak NASA musiała to zrobić Start na Florydzie odwołany W niedzielę po raz drugi na pokładzie Boeinga Starliner chiński statek kosmiczny wylądował na niewidocznej stronie Księżyca, aby pobrać próbki gleby i skał, które mogłyby dostarczyć wglądu w różnice między mniej zbadanym regionem a bardziej znaną bliższą stroną.

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna podała, że ​​lądownik wylądował o 6:23 czasu pekińskiego w ogromnym kraterze znanym jako Basen Antarktyda-Aitken.

Ta misja jest szóstą w programie eksploracji Księżyca Chang’e, nazwanym na cześć chińskiej bogini księżyca. Jest to druga sonda przeznaczona do zwracania próbek, po Chang’e 5, która zrobiła to z bliskiej strony w 2020 roku.

Program księżycowy wpisuje się w rosnącą rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi – które pozostają liderem eksploracji kosmosu – i innymi krajami, w tym Japonią i Indiami. Chiny umieściły na orbicie własną stację kosmiczną i regularnie wysyłają tam załogi.

PLIK – To zdjęcie dostarczone przez Chińską Narodową Administrację Kosmiczną 12 stycznia 2019 r. za pośrednictwem agencji prasowej Xinhua przedstawia lądownik księżycowy Chang’e-4 na zdjęciu wykonanym przez łazik Yutu-2 11 stycznia. Przygotowuje się do wystrzelenia sondy księżycowej w piątek, 3 maja 2024 r., aby wylądować na niewidocznej stronie Księżyca i powrócić z próbkami, które mogą zapewnić wgląd w różnice geologiczne i inne między mniej zbadanym regionem a znaną bliższą stroną. .

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna/Agencja Informacyjna Xinhua za pośrednictwem AP, plik


Wschodząca potęga światowa zamierza wysłać człowieka na Księżyc przed 2030 rokiem, co czyni ją drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, który to zrobi. Ameryka planuje ponownie wylądować astronautów na Księżycu – po raz pierwszy od ponad 50 lat – chociaż NASA przesunęła docelową datę na rok 2026 na początku tego roku.

Wysiłki USA mające na celu wykorzystanie prywatnych rakiet do wystrzeliwania statków kosmicznych były wielokrotnie opóźniane. Problem z komputerem, który wystąpił w ostatniej chwili, wymusił odwołanie zaplanowanego na sobotę startu pierwszego lotu astronauty Boeinga z Cape Canaveral. Boeing Starliner wiozący dwóch astronautów zmierzających na Międzynarodową Stację Kosmiczną znajdował się niecałe cztery minuty od startu, gdy system komputerowy automatycznie wstrzymał start. NASA początkowo oświadczyła, że ​​podejmie próbę kolejnego startu w niedzielę, po czym opóźniła potencjalny start co najmniej do środy.

W zeszłym miesiącu kłopoty Z zaworem ograniczającym ciśnienie Na rakiecie Atlas 5 Starlinera, wzdłuż a Wyciek helu W module napędowym kapsuły próba wystrzelenia, która miała miejsce 6 maja, została przerwana.

Pierwszy lot testowy Starlinera to odpowiedź Boeinga na Crew Dragon firmy SpaceX, już działający, tańszy statek kosmiczny, który od pierwszego lotu testowego w maju wyniósł na orbitę 50 astronautów, kosmonautów i cywilów w 13 lotach, w tym 12 na stację kosmiczną. 2020.

W sobotę japoński miliarder odwołał swój plan okrążenia Księżyca ze względu na niepewność co do opracowania przez SpaceX ogromnej rakiety. NASA planuje użyć rakiety do wysłania swoich astronautów na Księżyc.

Podczas obecnej misji w Chinach lądownik użyje mechanicznego ramienia i świdra do zebrania do 4,4 funta materiału powierzchniowego i podziemnego w ciągu około dwóch dni.

Następnie urządzenie wznoszące się na szczycie lądownika przeniesie próbki w metalowym pojemniku próżniowym do innego modułu krążącego wokół Księżyca. Kontener zostanie przeniesiony do kapsuły powrotnej, która ma powrócić na Ziemię na pustyniach w chińskim regionie Mongolii Wewnętrznej około 25 czerwca.

Podróże na niewidoczną stronę Księżyca są trudniejsze, ponieważ nie jest on zwrócony w stronę Ziemi, co wymaga satelity do utrzymania komunikacji. Teren jest również bardziej nierówny i ma mniej płaskie obszary.

READ  SpaceX wystrzeliwuje wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 podczas rekordowego 19. lotu – Spaceflight Now