16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiński eksport spadł w maju o 7,5%, znacznie bardziej niż oczekiwano

Chiński eksport spadł w maju o 7,5%, znacznie bardziej niż oczekiwano

  • Eksport spadł w maju o 7,5 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, znacznie gorzej niż przewidywany przez Reutera spadek o 0,4 procent.
  • Import w maju spadł o 4,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym – mniej niż 8% spadek prognozowany przez Reuters.
  • Spadek był tak gwałtowny, że wolumen eksportu był poniżej poziomów z początku roku, po uwzględnieniu sezonowości i zmian cen eksportowych, powiedział w nocie Julian Evans-Pritchard, szef ekonomii Chin w Capital Economics.

Statek towarowy ładuje kontenery w pobliżu portu Yantian w Shenzhen, w następstwie wybuchu nowej choroby koronawirusowej (COVID-19), prowincja Guangdong, Chiny, 17 maja 2020 r.

Martina Pollarda | agencji Reutera

PEKIN – Chiński eksport spadł w maju po raz pierwszy od lutego, zwiększając obawy, że wzrost w drugiej co do wielkości gospodarce świata utknął w martwym punkcie.

W środę dane celne pokazały, że eksport spadł o 7,5% rok do roku do 283,5 mld USD, znacznie gorzej niż spadek o 0,4% przewidywany w ankiecie Reutera.

Spadek był tak gwałtowny, że wielkość eksportu spadła poniżej poziomów na początku roku, po uwzględnieniu sezonowości i zmian cen eksportowych, powiedział w nocie Julian Evans-Pritchard, szef ekonomii Chin w Capital Economics.

„Wskazuje to na spadek globalnego popytu na chińskie towary” – powiedział.

W kwietniu eksport Chin nieznacznie przekroczył oczekiwania, notując wzrost o 8,5% rok do roku. Jednak rozczarowujące dane eksportowe za maj sugerują, że długoterminowy trend jest spadkowy, powiedział Hao Hong, główny ekonomista Grow Investment Group.

Powiedział, że Chiny nie będą mogły liczyć na to, że handel ożywi gospodarkę „na pewno przez kolejne sześć miesięcy”, wskazując na słabnący popyt w USA, ponieważ inflacja – i stopy procentowe – pozostają wysokie.

Dane celne opublikowane w środę pokazały, że dolarowa wartość chińskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych spadła w maju o 15,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy eksport do Unii Europejskiej spadł o 4,9%. Jednak chiński eksport do ASEAN wzrósł w maju o 8,1% w dolarach w stosunku do poprzedniego roku.

READ  Akcje rosną po zeznaniu prezesa Fed

Import w maju spadł o 4,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 217,69 mld USD – mniej niż 8% spadek prognozowany przez Reuters. Miesięczny import do Chin spadał rok do roku od końca zeszłego roku.

Inne analizy danych wykazały oznaki ożywienia popytu krajowego.

Evans-Pritchard z Capital Economics oszacował, że wielkość importu w maju osiągnęła najwyższy poziom od 18 miesięcy, po uwzględnieniu niższej bazy porównawczej i zmian cen.

Przewiduje, że import „będzie nadal odbudowywał się w nadchodzących kwartałach, ponieważ wzrost po ponownym otwarciu nadal rośnie”.

Chiny przygotowują się do publikacji danych o inflacji w piątek.

— Jihye Lee z CNBC przyczynił się do powstania tego raportu.