19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chińscy naukowcy wykorzystują technologię komórek macierzystych do hodowania szczurzych rogów na myszach

Chińscy naukowcy wykorzystują technologię komórek macierzystych do hodowania szczurzych rogów na myszach

  • Jelenie są w stanie co roku odrastać poroże dzięki komórkom macierzystym u podstawy
  • Zamieniają się one w komórki blastemy, które wyrastają na kości i rogi chrząstka
  • Naukowcy wyhodowali na myszach łodygi podobne do poroża, przeszczepiając komórki blastemy

Naukowcom udało się wyhodować struktury przypominające poroże na czołach myszy, przeszczepiając komórki macierzyste jelenia.

Poroże jelenia zrzuca i rośnie każdego roku – wiosną będzie rosnąć w tempie jednego cala dziennie.

W swoim nowym badaniu naukowcy z Northwestern Polytechnic University w Xi’an w Chinach zidentyfikowali komórki odpowiedzialne za odrastanie.

Zaledwie 45 dni po przeszczepieniu tych komórek na czoła bezwłosych myszy laboratoryjnych zaczęły rosnąć maleńkie łodygi.

Zespół ma nadzieję, że pewnego dnia procedura może zostać wykorzystana do naprawy kości lub chrząstek u ludzi, a nawet do odbudowy utraconych kończyn.

Naukowcom udało się wyhodować struktury przypominające poroże na czołach myszy, przeszczepiając komórki macierzyste jelenia. Mają nadzieję, że procedura może być wykorzystana do naprawy kości lub chrząstki u ludzi lub do odbudowy utraconych kończyn
Zaledwie 45 dni po przeszczepieniu regenerujących się komórek blastuli na czoła bezwłosych myszy laboratoryjnych zaczęły rosnąć małe kikuty (na zdjęciu)

Poroże jelenia to jedyna część ciała ssaków, która regeneruje się każdego roku i jest jedną z najszybciej rosnących żywych tkanek występujących w przyrodzie.

Jak jelenie odrastają poroże?

Po utracie kończyny przez organizm rozwija się grupa komórek zwana blastemą, która może ostatecznie przekształcić się w komórki, które odrastają z powrotem.

Wiadomo, że jelenie mają blastocysty, ponieważ tworzą tkankę poroża i kości po zrzuceniu starego poroża.

Nowe badanie wykazało, że komórki mezenchymalne – rodzaj komórek macierzystych – w wyrostkach na ich czaszce utworzyły blastocysty około pięć dni po wystąpieniu utraty włosów.

Po pięciu dniach te komórki blastemy przekształciły się w chondrocyty i kości.

Po tym, jak niektóre zwierzęta tracą kończynę, rozwija się grupa komórek zwana blastemą, która może ostatecznie przekształcić się w komórki, które odrastają z powrotem.

Jelenie mają blastocysty, które naprawiają tkankę poroża i kości po wylince.

W 2020 roku inny zespół naukowców odkrył, że do tego czasu można wyhodować kłody na głowach szczurów Wkładanie kawałka tkanki poroża pod skórę czoła.

READ  Dlaczego NASA próbuje rozbić Ziemię na Marsie?

Ale dla nowego badania opublikowanego w NaukiNaukowcy chcieli zidentyfikować konkretne komórki blastemy w tkankach odpowiedzialne za efekty regeneracyjne.

Zespół wykorzystał sekwencjonowanie RNA do zbadania 75 000 komórek jelenia sika, Szyjka macicy Nipponw tkankach w rogach i w ich pobliżu.

Wykonując tę ​​​​technikę na komórkach przed, w trakcie i po zrzuceniu rogów zwierząt, byli w stanie dokładnie wykryć, które z nich zaczynają odrastać.

Wyniki pokazały, że 10 dni przed zrzuceniem poroża komórki macierzyste były obfite w szypułkach poroża – łodygach, które pozostały w dniu zrzucenia poroża.

Pięć dni po linieniu komórki te wytworzyły odrębny podtyp komórek macierzystych, który zespół nazwał „komórkami progenitorowymi poroża” (ABPC).

W 2020 roku inny zespół naukowców odkrył, że mogą wyhodować kłody na głowach myszy (na zdjęciu), wkładając kawałek tkanki poroża pod skórę ich czoła.
ABPC powstały w szypułce poroża – naroślach z przodu czaszki – pięć dni po tym, jak jeleń upuścił poroże. Zostały one wszczepione w czoła myszy testowych
Naukowcy wyhodowali ABPC na szalce Petriego i wszczepili je między uszy myszy, gdzie wyrosły w „strukturę przypominającą rogi”.[s]Na zdjęciu chrząstka i kość: widok mikroskopowy przekrojów przez strukturę przypominającą poroże

Po 10 dniach od eliminacji ABPC zaczęły przekształcać się w chrząstkę i kość.

Po odkryciu komórek odpowiedzialnych za odrastanie poroża jelenia, zespół wyhodował ABPC na laboratoryjnej szalce Petriego.

Pięć dni później przeszczepili komórki Między uszami myszy, gdzie są Rozrósł się do struktury przypominającej poroże[s]Z chrząstką i kością w zaledwie 45 dni.

Chociaż wyniki są wstępne, naukowcy uważają, że odkrycia mogą mieć ważne implikacje dla ludzi.

Autorzy, kierowani przez Tao Kuena, piszą: „Nasze wyniki wskazują, że jeleń ma zastosowanie w klinicznej naprawie kości.

Ponadto indukcja ludzkich komórek typu ABPC może być wykorzystywana w medycynie regeneracyjnej do urazów szkieletu lub regeneracji kończyn.

Sztuczny embrion z mózgiem, przewodem nerwowym i bijącym sercem wyrasta z mysich komórek macierzystych

Naukowcy stworzyli „sztuczne” zarodki z mysich komórek macierzystych, które mają bijące serca, a także podstawy mózgu i wszystkie inne narządy.

Modele mają pomóc naukowcom z University of Cambridge lepiej zrozumieć mechanizmy rozwoju płodu.

Chociaż badania przeprowadzono na modelach myszy, mamy nadzieję, że odkrycia doprowadzą do lepszego zrozumienia, dlaczego niektóre ludzkie embriony zawodzą Podczas gdy inne rozwijają się w zdrowe ciąże.

READ  Jak oglądać misję Artemis I lecącą na Księżyc

Ponadto eksperci sugerują, że można je wykorzystać do kierowania naprawą i rozwojem sztucznych narządów ludzkich do przeszczepów.

Przeczytaj więcej tutaj

Sztuczny płód z fałdami serca i głowy poplamionymi kolorem. Formacje serca i mózgu wydają się porównywalne