25 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chevron podnosi ceny ropy i odnotowuje roczny zysk w wysokości 35,5 miliarda dolarów

szewron korporacja

CVX -4,44%

Historyczne zyski zostały zebrane w zeszłym roku, gdy pandemia ustąpiła i Wojna na Ukrainie Podniósł ceny ropy do wieloletnich maksimów, a jej akcje wzrosły o 53% w ciągu roku, podczas gdy inne sektory spadły.

Amerykański koncern naftowy poinformował w piątek w swoich kwartalnych zyskach, że w 2022 roku osiągnął najwyższy roczny zysk w wysokości 35,5 miliarda dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej io około jedną trzecią więcej niż poprzedni rekord z 2011 roku. Prawie 50 miliardów dolarów było w gotówce. swoich lewarowanych operacji opartych na ropie naftowej, kolejne rekordowe wsparcie dla planów płatności inwestorów za pośrednictwem nowego Program wykupu akcji o wartości 75 miliardów dolarów w ciągu najbliższych kilku lat.

Rekompensata ta, ogłoszona w środę, jest mniej więcej równa wartości rynkowej akcji dla firm takich jak sprzedawca wielkopowierzchniowy

targetowanie korporacja

firma farmaceutyczna

Nowoczesna Spółka

I

Airbnb Spółka

Chevron, druga co do wielkości amerykańska firma naftowa po

Exxon Mobil korporacja

odnotowała przychody w wysokości 246,3 mld USD, w porównaniu ze 162,5 mld USD rok wcześniej. Firma z San Ramon w Kalifornii odnotowała zysk w czwartym kwartale w wysokości 6,4 miliarda dolarów, w porównaniu z 5,1 miliarda dolarów w okresie rok wcześniej.

Wyniki czwartego kwartału nie spełniły oczekiwań analityków, a akcje Chevron zamknęły się w piątek o ponad 4%.

Pomimo wszystkich ostatnich zysków, Chevron i jego konkurenci producenci ropy i gazu mogą, według inwestorów i analityków, stanąć w obliczu trudnego roku w 2023 r. w przypadku spodziewanego spowolnienia cen ropy. wzrost gospodarczy w USA Oszukali popyt na ropę, jeśli Chiny Ponowne otwarcie z surowych ograniczeń Covid-19 rozwijać się powoli.

READ  Jak Hongkong przygotowuje się do regulacji stablecoinów?

Ceny ropy w Stanach Zjednoczonych W tym roku utrzymywał się na stałym poziomie, ale spadł o około 36% w stosunku do zeszłorocznego szczytu. Branża postępuje ostrożnie, utrzymując nakłady inwestycyjne w 2023 r. poniżej poziomów pandemicznych, twierdząc, że produkcja wzrośnie tylko nieznacznie. Chevron powiedział, że planuje wydać w tym roku około 17 miliardów dolarów na nakłady inwestycyjne, co stanowi wzrost o ponad 25% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale o 3 miliardy dolarów mniej niż planowano wydać w 2020 roku, zanim pojawił się Covid-19.

Spółki naftowe nadal osiągają lepsze wyniki niż inne sektory, takie jak technologia i finanse Widzieli masowe redukcje miejsc pracy w ostatnich tygodniach. Sektor energetyczny S&P 500 wzrósł o 43,7% w ciągu ostatniego roku, w porównaniu do spadku o 6,7% w przypadku szerszego indeksu.

prezes Chevrona Mike’a Wirtha Powiedział, że firma nie jest pewna, co przyniesie rok 2023 po tym, jak globalne dostawy energii skurczyły się z powodu wydarzeń geopolitycznych w zeszłym roku, szczególnie w Europie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Powiedział, że rynki wydają się stabilizować.

„Zdecydowanie mieliśmy bardzo niezwykły i niestabilny rok w 2022 roku” – powiedział Wirth, zauważając, że europejski kryzys energetyczny okazał się mniej poważny niż oczekiwano dzięki łagodnej zimie i rosnącym zapasom gazu ziemnego w Europie. Chińska gospodarka była powolna przez cały rok i wydaje się, że to się zmienia. To dobrze, że rynki się uspokoiły”.

Chevron spodziewa się, że jego produkcja w basenie permu w zachodnim Teksasie i Nowym Meksyku będzie rosła w tym roku w wolniejszym tempie.


zdjęcie:

David Goldman / Associated Press

Chevron osiągnął rekordową produkcję ropy i gazu w Stanach Zjednoczonych w 2022 r., zwiększając ją o 4% do około 1,2 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, w wyniku zwiększonej koncentracji na inwestycjach kapitałowych na półkuli zachodniej, zwłaszcza w basenie permu w Zachodnim Teksasie. . i Nowy Meksyk, gdzie zwiększył produkcję o 16% w zeszłym roku. Na całym świecie produkcja ropy i gazu przez Chevron spadła o 3,2% rok do roku do 2,99 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.

Dodała, że ​​całkowity zwrot z zaangażowanego kapitału wyniósł 20%.

„Niewiele jest sektorów, które generują wolne przepływy pieniężne, jakie zapewnia obecnie energia” – powiedział Geoff Weil, analityk firmy inwestycyjnej Neuberger Berman, która zainwestowała w Chevron. Sektora naprawdę nie można zignorować. Biorąc pod uwagę równowagę między podażą a popytem, ​​niektóre rzeczy musiałyby pójść nie tak, aby doszło do spadku cen ropy”.

Jednak inwestorzy instytucjonalni do tej pory wykazywali ograniczone zainteresowanie powrotem do sektora energetycznego, po latach słabych zwrotów i rosnących obaw o jego wpływ na środowisko, które skłoniły głównych finansistów do sprzedaży swoich udziałów w spółkach naftowych i gazowych lub zaprzestania inwestowania w platformy wiertnicze. szczery.

Pete Bowden, globalny szef bankowości przemysłowej, energetyki i infrastruktury w

Grupa finansowa Jefferies Spółka ,

Powiedział, że spółki energetyczne w S&P 500 zgarniają 12% wolnych przepływów pieniężnych grupy, ale stanowią one tylko około 5% wagi indeksu, co wskazuje, że ceny ich akcji pozostają w tyle.

Powiedział, że obawy inwestorów dotyczące kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego ograniczają ceny akcji spółek energetycznych, „jednak siła zysków tych spółek przewyższa siłę zysków spółek z innych sektorów”.

Chevron i inni spotkali się z krytyką ze strony administracji Bidena i innych, że przedkładają zwroty dla akcjonariuszy nad pompowanie ropy i gazu w czasie, gdy globalne dostawy są ograniczone, a Amerykanie odczuwają ból przy pompie. W czwartek Biały Dom zaatakował Chevrona Program akwizycji o wartości 75 miliardów dolarówmówiąc, że płatność była dowodem na to, że firma może zwiększyć produkcję, ale zamiast tego zdecydowała się nagrodzić inwestorów.

Pierre Breber, dyrektor finansowy Chevron, powiedział, że firma oczekuje, że ceny ropy będą zmienne, ale w zakresie niezbędnym do utrzymania dywidend i inwestycji. Dodał, że są pewne optymistyczne sygnały, m.in. że gospodarka USA rosła szybciej niż oczekiwano w czwartym kwartale o 2,9%.

Podaż jest ograniczona. Usługi na polach naftowych są bliskie wyczerpania, a my nadal sankcjonujemy rosyjską produkcję. „Widzicie ogromny wzrost lotów międzynarodowych z Chin i spadek bezrobocia w USA”

Oczekuje się, że produkcja firmy Chevron w permie będzie rosła w tym roku w wolniejszym tempie, około 10 proc.

Exxon, który zwykle publikuje wyniki kwartalne tego samego dnia co Chevron, opublikuje raport we wtorek. Według FactSet analitycy spodziewają się również rekordowych zysków w 2022 roku.

Obie firmy spodziewają się spowolnienia wzrostu produkcji w rzece Perm, która jest motorem ich wzrostu w tym roku. Neil Dingman, analityk Truist Securities, powiedział, że dwie amerykańskie firmy naftowe, których produkcja była w USA szybsza niż większość niezależnych producentów ropy łupkowej, zaczęły bardziej skupiać się na zyskach dla akcjonariuszy i pozwolić na umiarkowany wzrost produkcji.

„To wszystko wynikało z wymagań inwestorów” – powiedział Dingman.

Napisz do Collina Eatona na adres [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8