26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chcą podzielić T-Rex na 3 typy.  Paleontolodzy nie są zadowoleni.

Chcą podzielić T-Rex na 3 typy. Paleontolodzy nie są zadowoleni.

I trudno było zaklasyfikować niektóre próbki. Pan Paul powiedział, że wygląda na 26 grup w trzech typach: silna forma z wczesnego Hell Creek z dwoma zestawami siekaczy w żuchwie oraz silna i cienka forma z późniejszej tylko jednej grupy siekaczy.

Paul i jego koledzy doszli do wniosku, że te trzy formy były prawdopodobnie wystarczająco różne od siebie – i pojawiły się w wystarczającym czasie – aby uzasadnić oddzielne nazwy. Tak więc najstarszy ogromny dinozaur, który pojawił się w Hell Creek, otrzymał nazwę Tyrannosaurus Imperator („Jaszczurka Imperatora Tyrana”), która następnie podzieliła się – w ciągu jednego do dwóch milionów lat – na potężnego i nowoczesnego Tyrannosaurus rex. Nazywa się stosunkowo smukły Tyrannosaurus Regina (Królowa Tyran Lizard).

Ball powiedział, że ta proponowana ścieżka ewolucyjna – od jednej grupy przypominającej czołg do drugiej stosunkowo lekkiej – pasuje do wcześniejszych ekosystemów kredowych zdominowanych przez krewnych tyranozaura. W tym okresie siniaki, takie jak Daspletosaurus, współistniały z długonogimi myśliwymi, takimi jak Gorgosaurus.

Według dr Holtza ten pomysł jest całkowicie prawdopodobny – ale udowodnienie go będzie wymagało wsparcia w przyszłych odkryciach.

„To sprawdzalna hipoteza, jak każde stwierdzenie tożsamości gatunku” – powiedział dr Holtz. „Dzięki dodatkowym nowym próbkom możemy sprawdzić, czy próbki, które nie zostały uwzględnione lub których jeszcze nie znaleźliśmy, są zgodne z tą propozycją, czy też ją odrzucają”.

Chociaż dr Holtz uważał, że przypadek autorów byłby bardziej przekonujący, gdyby różne gatunki, które opisują, były zorganizowane bardziej chronologicznie w określone warstwy skalne, zauważył, że formacja Hell Creek zawiera inne przykłady rozbieżności gatunkowej. Dr Holtz powiedział, że inne znalezione tam skamieliny doprowadziły do ​​ogólnej zgody, że istnieje więcej niż jeden gatunek triceratopsa. Istnieje możliwość, że hadrozaury i kopulastogłowy Pachycefalozaur na szczycie formacji bardzo różnią się od tych na dole.

READ  Prywatny lot astronautów SpaceX Ax-1 został dopuszczony do uruchomienia w oczekiwaniu na test rakiety księżycowej Artemis 1 NASA

„W tym samym czasie iw tym samym miejscu te same klasy organizmów przechodzą przez kontinuum gatunków” – powiedział dr Holtz. „Nie jest wykluczone, że zrobił to także tyranozaur”.