25 września, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chcą podzielić T-Rex na 3 typy.  Paleontolodzy nie są zadowoleni.

Chcą podzielić T-Rex na 3 typy. Paleontolodzy nie są zadowoleni.

I trudno było zaklasyfikować niektóre próbki. Pan Paul powiedział, że wygląda na 26 grup w trzech typach: silna forma z wczesnego Hell Creek z dwoma zestawami siekaczy w żuchwie oraz silna i cienka forma z późniejszej tylko jednej grupy siekaczy.

Paul i jego koledzy doszli do wniosku, że te trzy formy były prawdopodobnie wystarczająco różne od siebie – i pojawiły się w wystarczającym czasie – aby uzasadnić oddzielne nazwy. Tak więc najstarszy ogromny dinozaur, który pojawił się w Hell Creek, otrzymał nazwę Tyrannosaurus Imperator („Jaszczurka Imperatora Tyrana”), która następnie podzieliła się – w ciągu jednego do dwóch milionów lat – na potężnego i nowoczesnego Tyrannosaurus rex. Nazywa się stosunkowo smukły Tyrannosaurus Regina (Królowa Tyran Lizard).

Ball powiedział, że ta proponowana ścieżka ewolucyjna – od jednej grupy przypominającej czołg do drugiej stosunkowo lekkiej – pasuje do wcześniejszych ekosystemów kredowych zdominowanych przez krewnych tyranozaura. W tym okresie siniaki, takie jak Daspletosaurus, współistniały z długonogimi myśliwymi, takimi jak Gorgosaurus.

Według dr Holtza ten pomysł jest całkowicie prawdopodobny – ale udowodnienie go będzie wymagało wsparcia w przyszłych odkryciach.

„To sprawdzalna hipoteza, jak każde stwierdzenie tożsamości gatunku” – powiedział dr Holtz. „Dzięki dodatkowym nowym próbkom możemy sprawdzić, czy próbki, które nie zostały uwzględnione lub których jeszcze nie znaleźliśmy, są zgodne z tą propozycją, czy też ją odrzucają”.

Chociaż dr Holtz uważał, że przypadek autorów byłby bardziej przekonujący, gdyby różne gatunki, które opisują, były zorganizowane bardziej chronologicznie w określone warstwy skalne, zauważył, że formacja Hell Creek zawiera inne przykłady rozbieżności gatunkowej. Dr Holtz powiedział, że inne znalezione tam skamieliny doprowadziły do ​​ogólnej zgody, że istnieje więcej niż jeden gatunek triceratopsa. Istnieje możliwość, że hadrozaury i kopulastogłowy Pachycefalozaur na szczycie formacji bardzo różnią się od tych na dole.

READ  Pierwszy prywatny zespół astronautów powitał stację kosmiczną na pokładzie platformy orbitalnej

„W tym samym czasie iw tym samym miejscu te same klasy organizmów przechodzą przez kontinuum gatunków” – powiedział dr Holtz. „Nie jest wykluczone, że zrobił to także tyranozaur”.