12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ceny jaj wzrosły ponad trzykrotnie w niektórych stanach w ciągu ostatniego roku.  Dlatego.

Ceny jaj wzrosły ponad trzykrotnie w niektórych stanach w ciągu ostatniego roku. Dlatego.

the Wysoki koszt jaj W Stanach Zjednoczonych ogranicza budżety rodzinne. Amerykanie w ostatnich latach zwiększyli liczbę spożywanych jaj, jednocześnie zmniejszając spożycie wołowiny i dziczyzny dane Z Departamentu Rolnictwa USA.

Według reporterki Los Angeles Times, Soni Sharp, spożycie jaj wzrosło po części dlatego, że coraz więcej rodzin je je jako główny zamiennik białka. Powiedzieć Wiadomości CBS. „Każdy z nas zjada prawie tyle jaj, ile kura może znieść w ciągu roku” – powiedziała.

Wraz ze wzrostem popytu na jaja produkcja w Stanach Zjednoczonych spadła ze względu na jego uporczywość Pandemia ptasiej lub „ptasiej” grypy. Około 58 milionów ptaków zostało zarażonych ptasią grypą od 6 stycznia, USDA Powiedział, co czyni ją najbardziej śmiercionośną epidemią w historii Stanów Zjednoczonych. Ptaki dotknięte chorobą muszą zostać poddane ubojowi, co prowadzi do zmniejszenia dostaw jaj i wyższych cen.

Rodziny i restauracje płacą teraz wysokie ceny za jajka, ponieważ wybuch epidemii dotyka 47 stanów.

W Kalifornii np. dane Wyjaśnia, że ​​średnia cena tuzina jajek wyniosła w zeszłym tygodniu 7,37 dolara, w porównaniu do 2,35 dolara rok temu. Średnia krajowa cena tuzina jaj luzem wynosi obecnie 3,30 USD, USDA Powiedział zeszły tydzień. Średnia cena tuzina jaj w jednym z amerykańskich miast wzrosła w listopadzie do rekordowego poziomu 3,58 dolara dane Dostępne w Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis.

Sharp powiedział, że ceny prawdopodobnie nie spadną ponownie, dopóki nowe kurczaki nie urodzą się wolne od infekcji i nie osiągną wieku składania jaj. USDA poinformowało, że ponad 300 stad drobiu hodowlanego zachorowało na tę chorobę od zeszłego piątku. dane.

W Nowym Jorku właściciel sklepu spożywczego Jose Felipe powiedział, że rosnące ceny jaj skłoniły wielu klientów do zmiany nawyków związanych z wydatkami.

„Widziałam, jak klienci przechodzą od kupowania ekologicznych jaj do bardziej konwencjonalnych jaj, a teraz konkretnie pół tuzina. Ceny wzrosły czterokrotnie w ciągu około sześciu lub siedmiu miesięcy” – powiedziała. Niedawno powiedziała Ginie DeAngeles z CBS New York.

READ  Evergrande traci 2 miliardy dolarów na wartości w wyniku wznowienia handlu; Głosowanie wierzycieli przedłużone

Co to jest ptasia grypa?

Ptasia grypa jest przenoszona przez swobodnie latające ptactwo wodne, takie jak kaczki, gęsi i ptaki przybrzeżne, i zaraża kurczęta, indyki, bażanty, przepiórki, kaczki domowe, gęsi i perliczki. USDA szacuje, że podczas innej dużej epidemii tej choroby w latach 2014 i 2015 zabiła ona ponad 50 milionów kurczaków i indyków, powodując straty ekonomiczne w wysokości 3,3 miliarda dolarów. Agencja szuka teraz możliwej szczepionki przeciwko ptasiej grypie.

Na szczęście ptasia grypa wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia publicznego nadal niskoWedług amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób. Jednak zaleca się, aby cały drób i jajka były gotowane do temperatury wewnętrznej 165°F jako ogólna zasada bezpieczeństwa żywności.

Koszt przetworzonych jaj – stosowanych w postaci płynnej lub sproszkowanej w produktach przetworzonych, takich jak sosy sałatkowe, mieszanki ciast i chipsy ziemniaczane – również wzrósł, zwiększając presję inflacyjną.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych – bacznie obserwowana miara inflacji – W grudniu wzrosła o 7,1 proc z poprzedniego roku. Niższe ceny energii, towarów i używanych samochodów rekompensują wzrost cen żywności i schronienia.

Nawet przy wyższych kosztach jajka pozostają stosunkowo tanie w porównaniu z ceną innych białek, takich jak kurczak czy wołowina, przy czym funt piersi z kurczaka kosztuje średnio 4,42 USD w listopadzie, a funt mielonej wołowiny sprzedaje się za 4,85 USD, według rządu . dane.

Ale jeśli ceny jaj pozostaną wysokie, mieszkanka Chicago Kelly Fisher powiedziała, że ​​zacznie poważniej myśleć o budowie przydomowego kurnika, ponieważ wszyscy w jej rodzinie jedzą jajka.

„My (wraz z sąsiadami) myślimy o zbudowaniu kurnika za naszymi domami, więc mam nadzieję, że w końcu go nie kupię i wezmę własne jajka i myślę, że koszt jest sprawiedliwy” – powiedział 46-latek -stary nauczyciel szkoły powszechnej. Podczas zakupów w HarvesTime Foods w północnej części miasta. „Dla mnie bardziej chodzi o wpływ na środowisko i próbę kupowania lokalnie”.

READ  Dow rośnie wraz z trwającym sezonem zarobków; Zarobki Netflix na pokładzie

— Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu