3 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ceny gazu w USA wynoszą 5 USD za galon

Ceny gazu w USA wynoszą 5 USD za galon

HOUSTON — Ceny benzyny osiągnęły w sobotę ponury poziom, a średnia krajowa dla zwykłej benzyny wynosiła 5 USD za galon.

Benzyna letnia jest zawsze droższa, ponieważ zapotrzebowanie na paliwo pojawia się w weekend z okazji Dnia Pamięci (Memorial Day). Jednak ceny ropy naftowej i paliw rafinowanych wzrosły w tym roku do najwyższych poziomów od 14 lat, głównie z powodu rosyjskiej inwazji i wynikających z niej sankcji oraz ożywienia w zużyciu energii, gdy gospodarka podnosi się po pandemii koronawirusa.

Średnia krajowa cena benzyny w sobotę wyniosła 5,00 dolarów, o 60 centów więcej niż w poprzednim miesiącu. Rok temu gaz sprzedany za 3,08 USD, według AAA Klub samochodowy. Średnia krajowa osiągnęła najwyższy poziom od marca, kiedy wzrosła powyżej poprzednie nagranie W lipcu 2008 r., kiedy cena ropy naftowej wynosiła ponad 133 USD za baryłkę. To o kilkanaście dolarów więcej niż obecny poziom, nie licząc inflacji. W tym czasie średnia krajowa cena benzyny wynosiła 4,11 dolara, czyli około 5,37 dolara za galon w dzisiejszych dolarach.

Średnia cena to ponad 4 dolary za galon we wszystkich stanach. w KaliforniaJest to jeden z najdroższych stanów w kraju, jeśli chodzi o paliwo, kosztuje ponad 6 dolarów za galon. Stany, które ostatnio odnotowały największy wzrost cen benzyny, to Michigan, Delaware, Maryland i Kolorado.

Eksperci ds. energii szacują, że każdy grosz, który podnosi cenę benzyny, kosztuje Amerykanów dodatkowe 4 miliony dolarów dziennie.

Zapakuj się na hałaśliwą letnią wycieczkę” – powiedział Tom Kloza, globalny szef analizy energetycznej w Oil Price Information Service. „Przeciętny konsument zapłaci 450 dolarów miesięcznie za swoje potrzeby na paliwo, w porównaniu do nieco ponad 100 dolarów w 2020 r. podczas pandemii”.

Najbardziej bezpośredni wpływ na ceny gazu miała wojna na Ukrainie, ponieważ sankcje wobec Rosji ściągnęły z rynków światowych ponad milion baryłek ropy. Handlowcy energią podnieśli również ceny ropy w oczekiwaniu na dalszy spadek rosyjskiej produkcji i eksportu.

READ  Gospodarka może być w porządku z inflacją powyżej 2%

Ale do wzrostu cen przyczyniło się wiele innych czynników.

Nie ma wystarczającej zdolności do rafinacji ropy naftowej na benzynę, olej napędowy i paliwo do silników odrzutowych. W ostatnich latach koncerny naftowe zamknęły sporo rafinerii, zwłaszcza podczas pandemii, kiedy popyt spadł. Kilka nowych rafinerii zostanie otwartych lub rozbudowanych w ciągu najbliższego roku, co może pomóc.

Ale na razie analitycy twierdzą, że silny popyt na benzynę ogranicza dostawy i powoduje wzrost cen, gdy kierowcy ruszają w drogę po kilku falach nowych alternatyw Covid-19, które trzymały ich blisko domu. Złagodzenie surowych blokad epidemicznych w Chinach również spowodowało wzrost cen ropy.

Ceny gazu rosną – wraz z rosnącymi kosztami innych potrzeb, takich jak: jedzenie A Schron – duża Problem prezydenta Bidena. Wielu ekspertów politycznych uważa, że ​​Demokraci mogą ponieść straty w listopadowych wyborach, ponieważ wyborcy są źli i sfrustrowani wysoka inflacja. a Piątkowy raport Pokazał, że ceny konsumpcyjne ponownie przyspieszyły w maju, rosnąc o 8,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, najszybszego tempa od ponad 40 lat.

W zeszłym tygodniu, gdy ceny gazu zbliżyły się do progu 5 USD, urzędnicy administracji Bidena powiedzieli, że prezydent będzie: Podróż do Arabii Saudyjskiej, jeden z największych światowych producentów ropy naftowej, najwyraźniej próbuje przywrócić stosunki dyplomatyczne i, co najważniejsze, prosi o pomoc w obniżeniu cen energii. Zachęca również krajowych producentów do pompowania większej ilości ropy, pomimo niechęci dużych koncernów naftowych do znacznego zwiększania inwestycji, preferujących zwracanie zysków inwestorom poprzez dywidendy i wykup akcji.

W przeszłości, kiedy firmy naftowe produkowały więcej ropy w odpowiedzi na wyższe ceny, powodowało to przesyt i podważało ich zyski.

Pan Biden ma trochę Wpływ na ceny gazu, które są regulowane przez globalną podaż i popyt. Eksperci twierdzą, że nawet Arabia Saudyjska nie jest w stanie szybko obniżyć cen, ponieważ nie jest w stanie w pełni zrekompensować oczekiwanego spadku produkcji w Rosji. Unia Europejska uzgodniła w zeszłym miesiącu, że do końca roku zabroni większości rosyjskiej ropy.

READ  Po raz pierwszy od 20 lat euro i dolar nie mają parytetu o mniej niż pół pensa

W marcu, kiedy pan Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone… Rosyjskie embargo na ropę i gaz ziemnyOstrzegł Amerykanów, że „obrona wolności byłaby kosztowna”. Istnieją dowody na to, że wyższe ceny zaczynają wpływać na popyt. Eksperci ds. podróży twierdzą, że niektórzy ludzie decydują się na krótsze dystanse na wakacjach.

Ostatecznie wyższe ceny pomp prawdopodobnie zachęcą kierowców do przestawienia się na pojazdy elektryczne, ale oczekuje się, że zakup takich pojazdów zmniejszy popyt w nadchodzących latach, a nie miesiącach.

„Potrzeba trochę czasu, zanim wzrost cen wpłynie na popyt” – powiedział Donald Hertzmark, prezes DMP Resources, firmy konsultingowej z siedzibą w Waszyngtonie. „Konsumenci muszą wierzyć, że wzrosty cen są rzeczywiste i trwałe oraz że musi istnieć okres dostosowania w celu zastąpienia, zachowania i zniszczenia popytu”.

Clifford Krause Wspomniałem z Houston i Marie Solis Zgłoszone z Nowego Jorku.