18 października, 2024

Carlos Alcaraz pokonuje Novaka Djokovica i po raz drugi w historii zdobywa tytuł Wimbledonu

Dominujący Carlos Alcaraz pokonał Novaka Djokovica 6:2, 6:2, 7:6 (4) w niedzielnym finale mężczyzn na korcie centralnym i zdobył swój drugi z rzędu tytuł Wimbledonu.

Po dwukrotnym przełamaniu serwisu przeciwnika w każdym z dwóch pierwszych setów, Alcarazowi udało się przełamać serwis przeciwnika w trzecim secie i objął prowadzenie 5-4 oraz 40-punktową przewagę po swoim serwisie. Nie udało mu się jednak zamienić trzech decydujących punktów i po raz pierwszy stracił serwis na rzecz Djokovica.

Alcaraz odzyskał swój poziom, aby wysłać grupę do tie-breaka i zakończył czwarty turniej w swojej karierze na czwartym punkcie, aby wygrać turniej.

Niedzielny finał w All England Club był rewanżem za zeszłoroczny mecz, kiedy Alcaraz pokonał Djokovica w pięciu setach.

21-letni Alcaraz dodał tytuł Wimbledonu do swojego czerwcowego zwycięstwa we French Open, czyniąc go najmłodszym zawodnikiem, który zdobył tytuły Wielkiego Szlema na kortach trawiastych, ziemnych i twardych.

Dla Djokovica była to dopiero piąta porażka w finale Wielkiego Szlema, który próbował zdobyć swój 25. tytuł Wielkiego Szlema, czyli więcej niż jakikolwiek inny gracz w historii tenisa. 37-latek zabiegał także o ósmy tytuł Wimbledonu, aby dorównać Rogerowi Federerowi w kategorii najczęściej grającego gracza Wielkiego Szlema na kortach trawiastych.

Kate, księżna Walii, siedziała w loży królewskiej na środku dworu i rzadko pojawiała się publicznie po zdiagnozowaniu u niej raka.

Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.