1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Całkowicie prywatna misja astronautów SpaceX, aby wrócić do domu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Całkowicie prywatna misja astronautów SpaceX, aby wrócić do domu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

W misji o nazwie AX-1 pośredniczył startup z Houston w Teksasie Aksjomat Przestrzeń, która rezerwuje loty rakietowe, zapewnia wszelkie niezbędne szkolenia i koordynuje loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla tych, których na nie stać. Misja rozpoczęła kolejną rundę dyskusji na temat tego, czy osoby, które płacą za podróż w kosmos, powinny być określane mianem „astronautów”, chociaż należy zauważyć, że podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną wymaga znacznie większej inwestycji czasu i pieniędzy niż zabranie krótka wycieczka typu semi-shoring.Orbital na rakiecie zbudowanej przez takie firmy jak niebieskie pochodzenie lub Galaktyka Panny.

Czterech członków załogi – Michael Lopez Allegria, były astronauta NASA, który stał się pracownikiem Axiom, który kieruje misją; Izraelski biznesmen Eitan Stibi. kanadyjski inwestor Mark Pathy; Larry Connor, potentat nieruchomości z Ohio — mają opuścić stację kosmiczną na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon we wtorek około godziny 22:00 czasu wschodniego.

Resztę dnia spędzą na pokładzie kapsuły o szerokości 13 stóp, która manewruje z powrotem w kierunku krawędzi gęstej atmosfery Ziemi. Według doniesień, w środę po południu mają wskoczyć na spadochron do podwozia na pokładzie ich statku kosmicznego NASAwarunki pogodowe na to pozwalają.

Trzech płacących klientów ukończyło około 15 tygodni szkolenia przed lotem. Chociaż nie muszą się martwić o kierowanie swoim statkiem kosmicznym, ponieważ Crew Dragon jest całkowicie autonomiczny, przeszli szeroko zakrojone badania nad projektem kapsuł, przygotowali się na wszelkiego rodzaju scenariusze awaryjne i ukończyli loty testowe w stanie zerowej grawitacji, aby przygotować ich do lotu w kosmos. , tak jak robią to profesjonalni astronauci.

Załoga przybyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną około tydzień temu, gdzie byli salut przez zawodowych astronautów już na pokładzie, w tym trzech astronautów NASA, niemieckiego astronautę i Trzech rosyjskich kosmonautów.
Podczas pobytu na stacji kosmicznej grupa przestrzegała ścisłego harmonogramu, który obejmował około 14 godzin dziennie zajęć, w tym: badania naukowe to było Został zaprojektowany przez wiele szpitali badawczych, uniwersytetów, firm technologicznych i nie tylko. Spędzili również sporo czasu prowadząc wydarzenia uświadamiające poprzez wideokonferencje z dziećmi i studentami.
To nie pierwszy raz, kiedy klienci lub nie-astronauci, którzy odwiedzają Międzynarodową Stację Kosmiczną, zapłacili, tak jak zrobiła to Rosja Wyprzedane miejsca Na swoim statku kosmicznym Sojuz do Różni zamożni poszukiwacze wrażeń w ostatnich latach. Na przykład w zeszłym roku rosyjska aktorka i ekipa kamerzystów odwiedziła Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby nakręcić część filmu w historycznym precedensie.

Ale AX-1 to pierwsza misja z Załoga składająca się wyłącznie z prywatnych obywateli, bez aktywnych członków rządowego korpusu kosmicznego na pokładzie podczas lotu do iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po raz pierwszy zwykli obywatele udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego.

Nie jest jasne, ile będzie kosztować to zadanie. Axiom ujawnił wcześniej cenę 55 milionów dolarów za miejsce na 10-dniową wycieczkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale firma odmówiła komentarza na temat warunków finansowych tej konkretnej misji po tym, jak na konferencji prasowej w zeszłym roku powiedziała, że ​​cena była w „dziesiątkach milionów”.

Misja jest możliwa dzięki ścisłej współpracy między Axiom, SpaceX i NASA, ponieważ Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest finansowana i obsługiwana przez rząd.

Agencja kosmiczna ujawniła kilka Detale O tym, ile kosztowałoby ją korzystanie z jej 20-letniego laboratorium.

Samo jedzenie kosztuje 2000 dolarów dziennie na osobę w kosmosie. Dostawy do i ze stacji kosmicznej dla załogi komercyjnej to od 88 000 do 164 000 dolarów dziennie na osobę. W przypadku każdej misji uzyskanie niezbędnego wsparcia od astronautów NASA kosztowałoby klientów komercyjnych kolejne 5,2 miliona dolarów, a całe wsparcie i planowanie misji pożyczone przez NASA to kolejne 4,8 miliona dolarów.

READ  Marsjańscy astronauci mogliby pewnego dnia produkować paliwo rakietowe na Czerwonej Planecie. Oto jak