9 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Były prezydent Rosji atakuje Polskę, Pentagon „dziękuje” za uspokojenie „gorących głów”

W wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że czujne dążenie Rosji do obrony nuklearnej było przesłaniem dla krajów, by nie ingerowały w rosyjską politykę zagraniczną.

Powiedział, że wierzy, że to posunięcie uspokoiło „niektórych gorących głów” w Polsce. „Kilka tygodni temu siły antynuklearne naszego kraju zostały postawione w stan najwyższej gotowości. To była prosta wiadomość, aby wiedzieć, czego można oczekiwać od każdego kraju próbującego ingerować w rosyjską politykę zagraniczną. Wysłuchali nas i powiedzieli, że niczego nie spróbują. Jestem pewien, że pomoże to ochłodzić niektóre gorące głowy w Polsce i innych satelitach USA” – cytował Miedwiediew przez RIA Novosti.

Miedwiediew powiedział, że pomysłów takich jak „nałożenie na Ukrainę strefy zakazu lotów” uniknięto z powodu „zimnych i uczciwych analityków z Pentagonu”, co doprowadziłoby do bezpośredniego konfliktu USA, NATO i Rosji.

Były prezydent Rosji przytacza najnowsze plany Polski wobec Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników z NATO. Na początku tego miesiąca Polska dwukrotnie zaskoczyła Waszyngton. Po pierwsze, kiedy zaoferował wypożyczenie Ukrainie myśliwców MiG z czasów sowieckich w celu obrony jej przestrzeni powietrznej. Wiceprezydent USA Kamala Harris spotkała się później z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, mówiąc, że jest to „plan nie do przyjęcia” i że taki ruch wprowadzi Polskę na linię ognia Rosji.

Kilka tygodni później prezydent USA Joe Biden udał się do Polski, potwierdzając swoje poparcie dla sojusznika z Europy Wschodniej, Stanów Zjednoczonych i NATO, ale jego wizyta nastąpiła wkrótce po tym, jak polski premier Mateusz Morawiecki wezwał siły pokojowe NATO „chronione przez siły zbrojne” do asystować Ukrainie podczas wizyty w Kijowie. Propozycja została złożona przez polskiego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w obecności premiera Słowenii Janeza Jansy i premiera Czech Petera Fila, którzy w tym miesiącu odwiedzili Kijów, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim i premierem Ukrainy Denisem Schmidtem.

READ  Gareth Bale zapewnił, że jest „gotowy do startu” dla Walii w ich finale Pucharu Ligi Narodów przeciwko Polsce.

Miedwiediew dodał, że Polska stara się przedstawiać się jako kluczowy sojusznik Stanów Zjednoczonych w Europie. „Polska nie podlega lojalnej dzierżawie od Stanów Zjednoczonych, na każdym kroku stara się demonstrować swoją lojalność, aby pokazać, że jest kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i Europy” – powiedział. RIA Nowosti. Miedwiediew wyraził zaniepokojenie, że mimo prób normalizacji stosunków kilka lat temu, polski establishment polityczny podążał „poważną antyrosyjską ścieżką przez ostatnie dziesięć lat”.

Powiedział, że Polska traktuje uchodźców dla własnej korzyści i dąży do uzyskania ekonomicznych i politycznych korzyści z sytuacji uchodźczej.

Czytaj wszystko Ostatnie wiadomości , Z ostatniej chwili I Ogłoszenia na żywo IPL 2022 Tutaj.