7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został skrytykowany za spotkanie z Putinem | Niemcy

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został skrytykowany za prywatne spotkanie z rosyjskim przywódcą, Prezydent Rosji Władimir Putinpodróżując na wakacje do Moskwy, aby się z nim spotkać.

Schroeder powiedział niemieckim mediom w długim wywiadzie, że nie ma za co przepraszać z powodu przyjaźni z Putinem, którego poznał w zeszłym tygodniu podczas wizyty w stolicy Rosji.

Schroeder był ostro krytykowany za powiązania biznesowe z rosyjskim państwowym koncernem gazowym Gazprom. Był jedną z sił napędowych budowy dwóch rurociągów na Bałtyku do transportu gazu do Europy, z których jeden został przerwany po inwazji na Ukrainę. Drugi, tylko Nord Stream 1 oferta 20% oczekiwanego poziomu gazu.

Schroederowi grozi śledztwo socjaldemokratów, których jest członkiem od 1963 r., w sprawie jego związków z Kremlem i odmowy zdystansowania się od Putina i może zostać wydalony z partii.

W pięciogodzinnym wywiadzie dla magazynu Stern i RTL nie dał bezpośredniego wglądu w sposób myślenia rosyjskiego przywódcy. Jednak po rozmowach z Putinem powiedział, że uważa konflikt z Rosją za „możliwy do rozwiązania”, ale wymaga dalszych negocjacji – co Niemcy A Francja musi przewodzić – i wykazywać większą wrażliwość ze strony Zachodu na „prawdziwe obawy Rosji przed byciem otoczonym” przez wrogie państwa, które „podsycają wydarzenia historyczne” i były „niestety słuszne”.

Patrząc w przyszłość, Schroeder zalecił ustanowienie neutralności na wzór Austrii”. Ukrainaoraz układ kantonów w stylu szwajcarskim dla tego, co nazwał „bardziej złożonym” regionem Donbasu we wschodniej Ukrainie. Powiedział, że obie strony muszą wykazać gotowość do ustępstw.

Ale nie wydaje się kuszony, aby mówić o okrucieństwach popełnianych przez siły rosyjskie od początku ostatniej fazy konfliktu, w tym o masakrze w Buczy, zabiciu tysięcy cywilów w całym kraju i okupacji. W regionach wschodnich i południowych przymusowe deportacje tysięcy Ukraińców i zarzuty, że Kreml próbuje wyeliminować ludność.

W kontrowersji dotyczącej tego, dlaczego przez gazociąg Nord Stream przepływa obecnie pięć lub 30 milionów metrów sześciennych dziennie, Schroeder powiedział, że wina leży u drzwi niemieckiego Siemensa, którego obwinia za awarię. Dostarczenie niedawno konserwowanej turbiny do Rosji.

READ  Drugi atak izraelski w ciągu tygodnia uszkadza lotnisko w Aleppo: Syria | Wiadomości o wojnie w Syrii

Jednak zdaniem niemieckiego rządu i Siemensa winę za odmowę dostarczenia turbiny ponosi Moskwa, która niedawno została przeniesiona z Kanady do Niemiec po uzyskaniu specjalnego zwolnienia pozwalającego na tymczasowe zawieszenie sankcji wobec Rosji.

„Zobaczymy 60 milionów metrów sześciennych, więc podwoi ilość przepływającą obecnie, jeśli turbina (nr 2) będzie dostępna. To zależy od Siemensa, o ile to rozumiem. Sam Putin wyjaśnił to samo, dlaczego turbina pozostaje w zakładzie Siemens Mühlheim an der Ruhr Energia.

Miejsce to odwiedził w środę kanclerz Niemiec Olaf Schultz, który miał nadzieję wykorzystać okazję, jak to określił, „nazwij się rosyjską mistyfikacją”, podkreślając, że stagnacja turbiny jest spowodowana przez Moskwę.

Schroeder wyszydził w mediach społecznościowych i kręgach rządowych, że upierał się w wywiadzie, że prostym rozwiązaniem potrzeb energetycznych Niemiec – w obliczu zimy niedostatecznych dostaw gazu – byłoby uruchomienie Nord Stream 2, którego budowa została już zakończona. . Rząd niemiecki odwołał ją w proteście przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

„Najprostszym rozwiązaniem jest uruchomienie Nord Stream 2” – powiedział Schroeder. „Jest na ukończeniu. Jeśli jest naprawdę ciasny pod względem gazu, to mamy ten gazociąg, a z obydwoma rurociągami razem nie będzie problemu z zaopatrzeniem niemieckiego przemysłu czy niemieckich gospodarstw domowych”.

Niemiecki rząd nie planuje uruchomienia gazociągu.

Zapytany, dlaczego odmówił zdystansowania się od Putina, Schroeder odpowiedział: „Chciałbym zapytać, jak by komukolwiek pomogło, gdybym osobiście zdystansował się od Władimira Putina?… Może mógłbym pomóc. Dlaczego miałbym przepraszać?”