9 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bycie Starlinerem powraca na Ziemię

Bycie Starlinerem powraca na Ziemię

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Kapsuła kosmiczna Boeinga Starliner wylądowała w środę na pustyni w Nowym Meksyku, wykonując sześciodniową misję, na której w końcu była. Przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną Może to prowadzić do lotów z astronautami.

Kapsuła, która nie miała załogi na pokładzie, wylądowała zgodnie z planem o 18:49 czasu wschodniego na White Sands Missile Range w Nowym Meksyku pod potrójnym baldachimem. Poduszki powietrzne lądowania są amortyzowane.

Lądowanie było ostatnim krokiem w kluczowej misji Test Boeinga i NASAco wymagało od linii lotniczych udowodnienia, że ​​może bezpiecznie przetransportować statek do stacji iz powrotem niezależnie, zanim pozwoli astronautom latać.

NASA i Boeing powiedzieli, że lot powrotny przebiegł gładko, od wycofania się ze stacji kosmicznej, następnie odpalenia silników po opuszczenie orbity i wejście w atmosferę. Gdy schodzi z powrotem w kierunku Ziemi, jego osłona termiczna wytrzymuje temperatury do 3000 stopni Fahrenheita.

„Po prostu piękne lądowanie w White Sands tego wieczoru”, powiedziała rzeczniczka Boeinga Lauren Seabrook w transmisji na żywo z lądowania.

Dodała, że ​​statek kosmiczny wylądował około trzech dziesiątych mili na południowy wschód od miejsca lądowania, „co jest w zasadzie strzałem w dziesiątkę” – powiedziała.

Nie jest jednak jasne, kiedy nastąpi pierwszy lot załogowy.

W drodze do stacji dwa główne silniki zostały odcięte po tym, jak czujniki zarejestrowały problemy. Kopie zapasowe działały bez opóźnień, ustawiając statek kosmiczny na tor do stacji, ale gdy zbliżał się do stacji, dwa inne mniejsze silniki przyzwyczaiły się do tego. Umieść statek kosmiczny do dokowaniaBoeing powiedział, że miał też problemy. Ponadto system kontroli termicznej statku kosmicznego, używany do utrzymywania statku kosmicznego w odpowiedniej temperaturze, również zawiódł.

Pomimo tych wyzwań, NASA i Boeing okrzyknęli misję „historyczną” pierwszą, która da agencji kosmicznej alternatywę dla SpaceX do transportu ładunków i astronautów na stację. Pomimo problemów Mark Naby, wiceprezes Boeinga, który nadzoruje program Starliner, powiedział, że „statek kosmiczny jest w idealnym stanie” i że „działał tak, jak powinien”.

READ  Trzeci test NASA Megarocket udaremniony przez wyciek wodoru

Steve Stitch, który kieruje programem Commercial Crew NASA, powiedział w zeszłym tygodniu, że problemy zostały przezwyciężone bez większych problemów, ale należy wziąć pod uwagę „niepowodzenia”.

„Mamy dużo zwolnień, więc tak naprawdę nie wpłynęło to wcale na procesy umawiania się na spotkanie ani na resztę lotu” – powiedział po dokowaniu. „Wiem, że po podróży pojedziemy tam studiować awarie i zobaczymy, co się stanie”.

Badanie to jest utrudnione przez fakt, że inżynierowie na ziemi nie będą w stanie zbadać dwóch głównych silników, które zostały przerwane, ponieważ znajdują się w module serwisowym statku kosmicznego, który został porzucony podczas ponownego wejścia na pokład.

Jednak NASA i Boeing świętowali lot jako sukces. Podczas konferencji prasowej po locie w środę wieczorem Stich powiedział: „Lot testowy był bardzo udany. Osiągnęliśmy wszystkie cele misji”. „Systemy działały naprawdę dobrze w samochodzie i wiesz, gdy przeanalizujemy wszystkie dane, będziemy gotowi, aby załoga w samochodzie” – dodał.

Chociaż po drodze było wiele problemów, powiedział, że nie ma „przystanków”. Pomimo problemów ze sterami strumieniowymi, powiedział: „Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy po tym iść naprzód w kierunku załogowego lotu testowego”.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku tej misji” – dodał Naby.

Boeing i NASA powiedzieli, że chcieliby móc latać misja z astronautami Do końca roku, ale najpierw będą musieli upewnić się, że rozumieją wszystkie problemy, które się pojawiły, a także przestudiować dane, które mają z kapsuły teraz, gdy jest z powrotem na Ziemi.

Program został już opóźniony od lat po serii wcześniejszych problemów. Boeing po raz pierwszy wykonał lot testowy bez załogi w grudniu 2019 r. Musiał jednak skrócić test po poważnym problemie z oprogramowaniem i awaria komunikacji, która spowodowała, że ​​statek kosmiczny spalił zbyt dużo paliwa i nie wszedł na orbitę stacji kosmicznej. Minęło 20 miesięcy, zanim firma spróbowała ponownie, ale ten lot nie wystartował nawet w sierpniu ubiegłego roku, gdy inżynierowie odkryli 13 zaworów w module serwisowym utknął w trybie zablokowanym.

READ  Pierwszą rzeczą, która nas odwiedzi z innego układu gwiezdnego, może być statek kosmiczny