21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Polski handel detaliczny daje w grudniu wzrost o 8% r/r

Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w grudniu o 8% r/r przy stałej cenie, łagodząc dynamikę z zaskakującego skoku o 12,1% r/rw poprzednim miesiącu, podał GUS 24 stycznia.

Odczyt grudniowy wyraźnie odbiegał od oczekiwań rynkowych na wzrost o 9,4% r/r. W ujęciu m/m sprzedaż wzrosła o skromne 14,9%, a odsezonowana o 3,4%.

Dane grudniowe mogą wskazywać, że wyższa inflacja zacznie ograniczać konsumpcję lub przestanie wydawać po wzroście w listopadzie, zauważa Bank Millennium. NBP, polski bank centralny, ma zapewnić piątą transzę Podwyżka stóp procentowych Wiele osób uważa, że ​​kontrolowanie wzrostu cen przez kilka miesięcy na początku lutego to bardzo późna reakcja.

Polski CBI Zwiększona o 8,6% rocznie Oczekuje się, że w grudniu i styczniu zbliży się do granicy 10%. Z drugiej strony poziom dochodów polskich rodzin jest znacznie lepszy Płace wzrosną W środku braków siły roboczej. Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w grudniu zaledwie 5,4%.

Siedem z ośmiu głównych segmentów detalicznych odnotowało w grudniu zysk z obrotów r/r po stałej cenie, jak wynika z zestawienia danych GUS.

W kluczowych segmentach sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia wzrosła w dwunastym miesiącu o 31,1% r/r. Sprzedaż żywności wzrosła o 0,9% r/r, podczas gdy dane GUS pokazały 3,2% r/r obrotów w segmencie paliw.

Sprzedaż farmaceutyków wzrosła o 18,8%. Sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD 1,5% r/r.

Samochody były jedynym segmentem detalicznym, który odnotował spadek obrotów. Sprzedaż w segmencie spadła o 8,5% r/r.

W cenach bieżących sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu o 16,9% r/r (+21,1% w listopadzie), natomiast w ujęciu m/m wzrosła o 15,8% (+0,2% w listopadzie).

Analitycy twierdzą, że sprzedaż detaliczna i inne dane o wysokiej częstotliwości opublikowane w grudniu wskazują na silny wzrost gospodarczy w czwartym kwartale.

„Oczekujemy, że PKB wzrośnie o 6,2% r/rw IV kwartale po 5,3% r/rw III kwartale, a ogółem o 5,21% w 2021 r.” – powiedział Bank Millennium. Kontrolowany przez państwo PKO BP spodziewa się 6,5% r/rw IV kwartale i 5,5% wzrostu w 2021 r.

READ  Ustępujący minister Polski nalega, aby nowi prawodawcy domagali się większych reparacji wojennych od Niemiec

„Sądzimy, że PKB wzrósł o około 6,8% r/rw IV kwartale, który jest najlepiej prosperującą gospodarką w polskim regionie, ale ożywienie będzie powolne na początku tego roku” – powiedział Capital Economics. Prognoza na cały rok.