20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Polski bank centralny wstrzymuje się z podwyżkami stóp, zakłada się, że inflacja wkrótce zacznie spadać

bne IntelliNews – Polski bank centralny wstrzymuje się z podwyżkami stóp, zakłada się, że inflacja wkrótce zacznie spadać

Narodowy Bank Polski (NBP) zmienił 5 października referencyjną stopę procentową do 6,75%, co oznacza przynajmniej przerwę w cyklu zacieśniania.

Decyzja ta była dużym zaskoczeniem po tym, jak inflacja wzrosła do 17,2% r/r we wrześniu, co podniosło ołówek rynku o co najmniej 25 pb do 7%, ale obawy NBP o wzrost gospodarczy najwyraźniej przeważyły ​​nad ryzykiem inflacyjnym. To było z bankiem centralnym Na poprzednim posiedzeniu 7 września podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

„Dotychczasowe znaczne zacieśnienie polityki pieniężnej przez NBP oraz oczekiwane spowolnienie aktywności gospodarczej, wynikające ze wstrząsów zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia wzrostu popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać spadkowi inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP ”, powiedział bank centralny w komunikacie.

„Jednocześnie, biorąc pod uwagę siłę i uporczywość obecnych wstrząsów poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, inflacja będzie się utrzymywała stopniowo w kierunku celu inflacyjnego NBP” – dodał NBP.

Wstrzymanie przez Polskę podwyżek stóp oznacza, że ​​wszystkie trzy niezależne banki centralne Europy Środkowej przynajmniej zawiesiły cykle zacieśniania polityki pieniężnej. The Narodowy Bank Czech utrzymał główną stopę procentową bez zmian 7% na początku sierpnia, co czyni go pierwszym bankiem w Europie wschodzącej, który zakończył cykl zacieśniania. The Narodowy Bank Węgier również zakończył cykl zacieśniania polityki pieniężnej 27 wrześniaUruchamia sprzedaż w forincie.

Odnosząc się do celu inflacyjnego, wskazania NBP o obniżeniu inflacji „w najbliższych latach” – 1,5% – 3,5% z marginesem odchylenia 2,5% – nie są na tyle silne, by sugerować zacieśnianie polskiej polityki pieniężnej – twierdzą analitycy. Cykl rzeczywiście dobiegł końca.

„Drzwi są wciąż otwarte na kolejną podwyżkę stóp procentowych” – skomentował mailowo Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Przyszły kurs polityki pieniężnej NBP zależy teraz od napływających danych makro.

READ  Ethan Hayter wygrywa w klasyfikacji generalnej Tour of Poland

Gospodarka już czuje się na krawędzi – mówi PKO BP.

„Obserwujemy… gwałtowny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe i spowolnienie popytu konsumpcyjnego, a obawy o spiralę cenowo-płacową się nie zmaterializowały” – napisano w komunikacie PKO BP.

„Warto pamiętać, że w warunkach działań antykryzysowych polityka fiskalna ma większy wpływ na procesy inflacyjne” – dodał.

Ekspansja fiskalna rządu w odpowiedzi na kryzys energetyczny oraz wydatki przed przyszłorocznymi wyborami skomplikują działania banku centralnego w kontrolowaniu inflacji.

„Istnieją uzasadnione obawy, że obecny poziom stóp procentowych NBP może okazać się niewystarczający do obniżenia inflacji do celu NBP. Zwłaszcza, że ​​polityka fiskalna i inne działania rządu częściowo neutralizują antyinflacyjne skutki działań banku centralnego” – powiedział Bank Millennium.

Aktualne stanowisko banku centralnego w sprawie polityki pieniężnej i gospodarki w ogóle można zobaczyć na konferencji prasowej prezesa NBP Adama Klapińskiego 6 października.