17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – inflacja bazowa w Polsce podnosi tempo wzrostu do 9,9% r/rw sierpniu

bne IntelliNews – inflacja bazowa w Polsce podnosi tempo wzrostu do 9,9% r/rw sierpniu

Inflacja bazowa w Polsce, mierząca wzrost cen z wyłączeniem żywności i energii, wzrosła w sierpniu o 0,6 pkt. proc. do 9,9% r/r (wykres), podał Narodowy Bank Polski (NBP) 17 września.

Inflacja bazowa śledzi wzrost cen konsumpcyjnych (CPI), które w sierpniu wyniosły 16,1%, co oznacza wzrost o 0,5 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Akcelerator CBI A inflacja bazowa rozwiała nadzieje, że wzrost cen osiągnie szczyt w 2022 roku.

Analitycy spodziewają się, że nowa inflacja wzrośnie na początku 2023 r., po wejściu w życie nowych cen energii elektrycznej i ciepła.

Rząd zapowiadał na początku ubiegłego tygodnia, że ​​zamrozi ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i ograniczy wzrost kosztów ogrzewania domów, ale droższa energia nadal będzie podnosić ceny towarów i usług.

Analitycy twierdzą, że nie oznacza to powrotu NBP do bardziej agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej.

„Ponieważ rzeczywisty cel inflacyjny znacznie odbiega od celu ustawowego, nie będzie dalszych podwyżek stóp. [of 2.5%]ING powiedział w komentarzu.

Bank centralny podniósł referencyjną stopę procentową 11-krotnie w ciągu 12 miesięcy od października do września z 0,1% do 6,75%.

Jednak w obliczu zbliżających się wyborów jesienią 2023 r. podwyżki ceł wynikają z szerszej polityki rządu.

„Obecnie, pomimo inflacji na poziomie 16,1% r/r, ogólna mieszanka polityk pozostaje nieco powściągliwa” – powiedział ING, dodając, że niekonwencjonalne podejście NBP do inflacji spowoduje spadek stóp w 2023 r., a następnie wzrost w 2024 r.

W ujęciu m/m inflacja bazowa wyniosła w sierpniu 0,8%, aw lipcu 0,6% m/m, jak wynika z danych NBP.

READ  Otwarcie fabryki chipsów PepsiCo w Polsce