Duży wysiłek w celu ochrony centrum danych przed promieniowaniem kosmicznym, na przykład poprzez wyłożenie go ołowiem, byłby bardzo kosztowny. Prościej i taniej jest przechowywać kopie zapasowe danych rozproszonych geograficznie. W najgorszym przypadku klienci mogą zostać przekierowani na serwer zapasowy, mówi Grayson.
Jednak w przypadku niektórych zastosowań promienie kosmiczne są traktowane poważnie. Rozważmy na przykład stos elektroniki w nowoczesnym samolocie, który łączy elementy sterujące pilota ze sterem kierunku. Główni producenci z branży lotniczej i obronnej stosują komponenty, które są odporne na niektóre skutki promieniowania kosmicznego, mówi Tim Morin, pracownik techniczny w Microchip Semiconductor. Jego firma należy do tych, którzy dostarczają te składniki.
„Jest odporny tylko na zakłócenia w pojedynczym zdarzeniu powodowane przez neutrony” – mówi. „Nie dotyczy to nas”.
Morin odmawia szczegółowego określenia podejścia jego firmy do produkcji chipów komputerowych odpornych na zakłócenia neutronowe, z wyjątkiem stwierdzenia, że jest to kwestia materiałów i projektu obwodów.
Oczywiście nie każda aplikacja wymaga tak wysokiego poziomu ochrony. Nie da się tego również osiągnąć z każdym rodzajem pamięci komputera, dodaje Morin. Ale dla organizacji, które umieszczają samoloty i satelity nad naszymi głowami, jest to z pewnością ważna kwestia.
Technologia, na której obecnie polegamy praktycznie wszyscy, wiąże się z różnym poziomem ryzyka. Należy jednak zauważyć, że w miarę jak tranzystory w chipach komputerowych stają się mniejsze w nowszych i bardziej zaawansowanych półprzewodnikach, Stają się bardziej podatne na zakłócenia elektromagnetycznebardzo.
„Koszt odwrócenia tego stanu jest mniejszy” – wyjaśnia Rich. Jeśli potrzebny jest tylko bardzo mały ładunek, w zasadzie wzrasta prawdopodobieństwo, że cząstka subatomowa będzie stymulowana przez taki ładunek. Dodatkowo rośnie liczba chipów komputerowych, w urządzeniach od telefonów po pralki. „Całkowity obszar, który może zostać uszkodzony, jest znacznie zwiększony” – mówi Rich. Deszcz subatomowy, który spada na nasze urządzenia, może trafić w więcej celów niż kiedykolwiek.
Konsekwencje tego mogą być tragiczne, ale na razie trudno jest stwierdzić, w jakim stopniu może to zaszkodzić nam lub systemom rządzącym współczesnym światem. Dla Marie-Moe dziwne zachowanie jej rozrusznika serca podczas podróży do Amsterdamu sześć lat temu doprowadziło do poszerzenia wiedzy na temat urządzenia tak ważnego dla zdrowego funkcjonowania jej serca. ale to Pomóż go znaleźć W lukach cyberbezpieczeństwa rozruszników serca.
Jeśli za tym wszystkim stoi zabłąkany neutron, to jest to dość reakcja łańcuchowa. Tak więc przynajmniej mogą być pozytywne wyniki małych wahań, a także przerażające wyniki.
„Bardzo się cieszę, że mi się to przydarzyło” – mówi.
–
Dołącz do miliona fanów Future, polubiąc nas Facebooklub śledź nas Świergot lub Instagram.
Jeśli podoba Ci się ta historia, Zapisz się do cotygodniowego biuletynu bbc.comzwany „Listą Essential” – starannie dobrany zbiór opowiadań z BBC przyszłyA kulturaA życie zawodoweA Podróż A wczesny Dostarczane do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy piątek.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin