25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bitwa o ukraińskiego Bachmuta osiąga największe jak dotąd nasilenie

Bitwa o ukraińskiego Bachmuta osiąga największe jak dotąd nasilenie

KIJÓW, Ukraina – W niedzielę w ukraińskim mieście Pakhmut wybuchły ciężkie walki, a Rosja ogłosiła niewielkie postępy, podczas gdy Ukraina stwierdziła, że ​​intensywność bitwy osiągnęła najwyższy jak dotąd poziom.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły paramilitarne Wagnera posunęły się o kilka przecznic na północnych i południowych obrzeżach miasta. Ukraińskie wojsko powiedziało, że odparło rosyjskie ataki w mieście i wokół niego, głównym bezpośrednim celem Rosji w kraju.

„Nasi żołnierze robią wszystko, co w ich mocy, aby osłabić zdolności bojowe wroga w krwawych i brutalnych bitwach” – powiedział ukraińskiej telewizji rzecznik ukraińskiej armii Serhij Szerewati.

Bitwa pod Bachmutem, miastem liczącym przed inwazją rosyjską około 70 000 mieszkańców, stała się jedną z najbardziej zaciekłych w wojnie, ponieważ Moskwa rzuciła dziesiątki tysięcy żołnierzy, w tym wielu skazańców zwerbowanych przez Wagnera, do bezpośrednich ataków. Mimo ciężkich strat stopniowo wymykało się spod kontroli Ukrainy nad miastem.

Zdjęcie: Katerina Klushko/Associated Press

Rosja otacza siły ukraińskie od północy, południa i wschodu tylko jedną przyzwoitą trasą zaopatrzenia. W ostatnich dniach siły rosyjskie dokonały kolejnego wtargnięcia do miasta, wdzierając się na teren kontrolowany przez siły ukraińskie.

Siły ukraińskie utrzymują się pomimo ciężkich strat z ich strony. Ukraińscy przywódcy twierdzą, że chcą osłabić rosyjskie siły i zyskać czas na przygotowanie się do własnej ofensywy w nadchodzących tygodniach.

Tymczasem Ukraina i Rosja oskarżały się nawzajem o bombardowanie obszarów cywilnych. Ukraina poinformowała, że ​​dwóch nastolatków zginęło w południowym regionie Mikołajowa, a kościół w regionie Zaporoże został poważnie uszkodzony. Rosja poinformowała, że ​​w okupowanym wschodnim mieście Donieck Ukraińcy zastrzelili kobietę.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że ratownicy już trzeci dzień pracowali w gruzach budynku mieszkalnego w północno-wschodnim mieście Słowiańsk, szukając czterech osób, które mogły tam zostać pochowane. Według ukraińskich urzędników budynek został zniszczony w piątek po południu przez rosyjski strajk, w którym zginęło 11 osób, a 22 zostało rannych.

Obie strony obchodziły prawosławną Niedzielę Wielkanocną. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Ukraińców w filmie z Klasztoru Jaskiń Kijowskich, jednego z najświętszych miejsc w kraju, które rząd stara się wyrwać spod kontroli lokalnego ramienia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Zobowiązał się do zwrotu wszystkich okupowanych ziem pod kontrolę Ukrainy.

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w modłach o północy prowadzonych przez patriarchę Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Patriarcha Cyryl otwarcie popierał podbój sąsiada przez Rosję.

W niedzielę ukraińscy urzędnicy ogłosili powrót kilku grup rosyjskich jeńców. Łącznie w ostatnich dniach powróciło 130 Ukraińców w kilku grupach.

Kapelan wojskowy kropi wielkanocne ciasta wodą święconą podczas prawosławnej mszy wielkanocnej w obwodzie donieckim na Ukrainie w niedzielę.


zdjęcie:

Mykoła Timczenko/Reuters

Również w niedzielę Putin spotkał się z przebywającym z wizytą w Rosji ministrem obrony Chin Li Changfu. Przywódca Kremla pochwalił zacieśnianie partnerstwa między Rosją a Chinami, które rozciąga się na dziedzinę militarną.

— powiedział Putin w przemówieniu przekazanym przez rosyjskie media przed spotkaniem obu mężczyzn.

Chiny udzieliły Rosji kluczowego wsparcia gospodarczego podczas wojny, a oba kraje zintensyfikowały również wspólne ćwiczenia wojskowe, ponieważ Moskwa stara się zrekompensować zachodnią izolację, zbliżając swoich partnerów.

Chiński minister spraw zagranicznych powiedział w piątek, że Pekin nie wyśle ​​​​Rosji amunicji na konflikt na Ukrainie, co jest jak dotąd najmocniejszą odpowiedzią na komentarze amerykańskich urzędników, że Chiny rozważają taką pomoc dla Moskwy.

Napisz do Jamesa Marsona na adres [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Ukraina i Rosja twierdzą, że w bitwie o Bakhmuta zginęły setki żołnierzy wroga