6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden mówi, że USA będą interweniować militarnie, jeśli Chiny zaatakują Tajwan

Biden mówi, że USA będą interweniować militarnie, jeśli Chiny zaatakują Tajwan

Tokio – Prezydent Biden powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone będą interweniować militarnie, jeśli: Chiny Inwazja Tajwanu, w jednym z najsilniejszych i najbardziej publicznych oświadczeń rządu USA o wsparciu Tajwanu od dziesięcioleci. Pan Biden powiedział, że ciężar ochrony samorządnej wyspy stał się po tym „silniejszy” Inwazja Rosji na Ukrainę.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej w Tokio z premierem Japonii Fumio Kishidą, reporterka CBS Nancy Cordes zapytała Bidena: „Czy chcesz zaangażować się militarnie w obronę Tajwanu, jeśli o to chodzi?”

Po prostu odpowiedział: „Tak”.

Idę za Cordesem z pytaniem: „Ty?”

„To jest zobowiązanie, które podjęliśmy” – powiedział Biden. „Zgadzamy się z polityką „jednych Chin”. Podpisaliśmy ją i wszystkie towarzyszące jej umowy, które stamtąd zostały osiągnięte. [Taiwan] Można go wziąć siłą, tylko siłą, tak nie jest – to nie jest wygodne. Zakłóci to cały region i będzie kolejnym środkiem podobnym do tego, który miał miejsce na Ukrainie. A więc jest to silniejszy ciężar”.

Prezydent powiedział następnie, że „polityka USA wobec Tajwanu w ogóle się nie zmieniła”, podkreślając zaangażowanie swojego rządu na rzecz „pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz zapewnienia, że ​​nie nastąpi jednostronna zmiana status quo”.


Chiny ostrzegają USA przed Tajwanem po spotkaniu Biden-Xi

08:11

Biden powiedział, że jego „oczekiwanie” było takie, że Chiny nie będą próbowały przejąć kontroli nad Tajwanem siłą, ale dodał, że „wiele z tego zależy od tego, jak silny świat da jasno do zrozumienia, że ​​tego rodzaju działania będą rezultatem. oburzenie przez resztę [international] komunikacja społeczna.”

Prezydent powiedział, że Pekin w końcu „gra z niebezpieczeństwem” Loty wojskowe w pobliżu Tajwanu.

Pekin szybko zareagował, ostrzegając rzecznika MSZ Wanga Wenbina: „Nikt nie powinien lekceważyć zdecydowanej determinacji, silnej woli i silnej zdolności narodu chińskiego do obrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej”, według Agence France-Presse.

Po raz drugi w ciągu roku Biden zostawił ludzi, by zakwestionować stanowisko jego administracji w sprawie długoletniej nieformalnej polityki rządu USA dotyczącej „strategicznej niejednoznaczności” wobec Tajwanu. W październiku 2021 r., po zapytaniu w ratuszu CNN w stanie Maryland, czy Stany Zjednoczone będą bronić Tajwanu przed atakiem ze strony Chin, Powiedział: tak, mamy obowiązek. ”

Wkrótce po tym, jak wygłosił te uwagi, Biały Dom wydał oświadczenie, w którym, podobnie jak Biden po wygłoszonych w poniedziałek wypowiedziach w Tokio, stwierdził, że nie nastąpiła żadna zmiana w oficjalnej polityce USA wobec Tajwanu.

Premier Japonii Kishida spotyka się z prezydentem USA Bidenem w Tokio
Prezydent Biden przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Japonii Fumio Kishidą po spotkaniu w Pałacu Akasaka w Tokio 23 maja 2022 r.

Jonathan Ernst/Reuters


W ramach polityki „jednych Chin” Stany Zjednoczone uznają Pekin za rząd całych Chin i nie nawiązują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. Waszyngton utrzymuje jednak nieoficjalne kontakty z Tajwanem, w tym de facto ambasadą w stolicy, Tajpej. Stany Zjednoczone dostarczają również sprzęt wojskowy do obrony wyspy.

Ukraina

Biden powiedział również w poniedziałek, że Rosja musi „zapłacić długoterminową cenę” za swoje „barbarzyństwo na Ukrainie” w postaci sankcji wobec Moskwy ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin próbował wyeliminować „tożsamość Ukrainy”, ponieważ „nie mógł jej zająć”.


Rosyjskie bombardowanie uderza w rafinerię ropy naftowej na Ukrainie

02:50

„Jeśli pod wieloma względami sankcje nie zostaną utrzymane, jaki sygnał wysyła to do Chin o kosztach próby przejęcia Tajwanu siłą?”, powiedział prezydent.

Stany Zjednoczone stanowczo odmówiły bezpośredniego zaangażowania w wojnę na Ukrainie, zamiast tego udzielając pomocy wojskowej i ekonomicznej rozdartemu wojną krajowi.

recesja

Zapytany, czy recesja jest nieunikniona w Stanach Zjednoczonych, Biden odpowiedział po prostu: „Nie”.

Dzieje się tak pomimo rekordowo wysokiej inflacji i niedoborów podaży spowodowanych po części rosyjską inwazją na Ukrainę.

Przyznał, że gospodarka USA miała „problemy”, ale stwierdził, że jest w lepszej sytuacji niż inne kraje.

„Mamy problemy jak reszta świata, ale są one mniej ważne niż reszta świata” – powiedział Biden.


Ekonomista Jason Furman „niezbyt zaniepokojony” recesją w przyszłym roku

06:14

Pan Biden przyznał, że poważne niedobory dostaw i rosnące ceny energii mają wpływ na amerykańskie rodziny. Powiedział, że jego administracja pracuje nad złagodzeniem bólu amerykańskich konsumentów, ale powiedział, że natychmiastowe rozwiązania są mało prawdopodobne.

„To będzie układ” – powiedział prezydent. „To zajmie trochę czasu.”

Ramy gospodarcze regionu Indo-Pacyfiku

Komentarze pojawiły się przed planowanym przez niego wprowadzeniem Indo-Pacyficznych Ram Gospodarczych (IPEF), nowej umowy handlowej zaprojektowanej przez jego administrację, aby zasygnalizować zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w sporną sferę gospodarczą i zająć się potrzebą stabilności w handlu po zakłóceń spowodowanych pandemią. Rosyjska inwazja na Ukrainę.

Biden powiedział, że nowe ramy zwiększą współpracę USA z innymi krajami w regionie.

Obserwatorzy twierdzą, że IPEF jest częścią szerszych wysiłków USA mających na celu umocnienie swoich wpływów w regionie i przeciwdziałanie Chinom.

Biały Dom powiedział, że ramy pomogą gospodarkom Stanów Zjednoczonych i Azji ściśle współpracować w takich kwestiach, jak łańcuchy dostaw, handel cyfrowy, czysta energia, ochrona pracy i działania antykorupcyjne. Szczegóły nadal wymagają negocjacji między państwami członkowskimi, co utrudnia administracji stwierdzenie, w jaki sposób ta umowa spełni obietnicę pomocy amerykańskim pracownikom i przedsiębiorstwom, jednocześnie zaspokajając potrzeby globalne.

Krytycy twierdzą, że ramy mają poważne wady. Nie oferuje zachęt potencjalnym partnerom poprzez obniżenie taryf lub zapewnienie sygnatariuszom większego dostępu do rynków amerykańskich. Ograniczenia te mogą nie sprawić, że ramy amerykańskie będą atrakcyjną alternatywą dla Partnerstwa Transpacyficznego, które nadal rozwijało się po ratowaniu USA. Chiny, największy dla wielu partner handlowy w regionie, również starają się przystąpić do Partnerstwa Transpacyficznego. Pekin określił obecną proponowaną strukturę jako „klikę”.

ospa małp

Z drugiej strony starał się rozwiać obawy związane z ostatnimi przypadkami ospa małp zidentyfikowany w Europie i Stanach Zjednoczonych, mówiąc, że nie widzi potrzeby nakładania surowych środków kwarantanny.

Przemawiając w Tokio dzień po tym, jak powiedziałem, że wirus był Coś, o co musisz się martwić„Nie sądzę, aby wzrastało to do poziomu zaniepokojenia, z jakim on był” – powiedział prezydent COVID-19.

Ospa małp jest rzadko rozpoznawana poza Afryką. Ale w piątek było 80 potwierdzonych przypadków na całym świecie, w tym co najmniej dwa w Stanach Zjednoczonych i kolejne 50 podejrzanych przypadków. W niedzielę w Broward County w południowej Florydzie zbadano domniemany przypadek małpiej ospy, który, jak stwierdzili urzędnicy stanu zdrowia, wydaje się być powiązany z podróżami międzynarodowymi.


Lekarz mówi, że ospa małpa musi zostać wkrótce powstrzymana

05:09

Chociaż choroba należy do tej samej rodziny co wirus ospy, jej objawy są łagodniejsze. Ludzie zwykle wracają do zdrowia w ciągu dwóch do czterech tygodni bez konieczności hospitalizacji, ale choroba jest czasami śmiertelna.

Pan Biden powiedział, że szczepionka przeciw ospie prawdziwej działa przeciwko ospie małp. Zapytany, czy Stany Zjednoczone mają wystarczające zapasy tej szczepionki, aby poradzić sobie z rozprzestrzenianiem się małpiej ospy, odpowiedział: „Myślę, że mamy wystarczająco dużo, aby poradzić sobie z możliwością wystąpienia problemu”.

Japonia i ONZ

Kishida z Japonii powiedział, że Biden wspiera Japonię, aby stała się stałym członkiem „zreformowanej” Rady Bezpieczeństwa ONZ, ponieważ wezwania do takiej reformy rosną.

Jeśli zostanie zatwierdzona przez organizację światową, Japonia dołączy do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Rosji i Stanów Zjednoczonych jako stali członkowie.

READ  Wyłączenie ostatniego reaktora w Zaporożu na Ukrainie wieści wojenne między Rosją a Ukrainą