16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bazowy RNA w próbkach asteroid wskazuje na pochodzenie życia na Ziemi: badanie

Bazowy RNA w próbkach asteroid wskazuje na pochodzenie życia na Ziemi: badanie

Naukowcy odkryli związek chemiczny uracyl, jeden z budulców RNA, w zaledwie 10 miligramach materiału asteroidy Ryugu, według nowych badań opublikowanych we wtorek.

Odkrycie to potwierdza długo utrzymywaną teorię, że życie na Ziemi mogło pochodzić z kosmosu, kiedy asteroidy przenoszące pierwiastki zderzyły się z naszą planetą.

Oto niektóre z najnowszych badań z analizy 5,4 grama skały i pyłu zebranych przez sondę Hayabusa-2 z asteroidy Ryugu.

Hayabusa-2 została wystrzelona w 2014 roku i powróciła na orbitę Ziemi pod koniec 2020 roku z kapsułą zawierającą próbkę asteroidy.

Cenny ładunek został podzielony między międzynarodowe zespoły badawcze i już dostarczył kilku spostrzeżeń, w tym tego, że niektóre z budulców życia, aminokwasy, mogły powstać w kosmosie.

Wśród próbek znaleziono pierwszą kroplę wody, jaką kiedykolwiek odkryto na asteroidzie bliskiej Ziemi.

Nowe badania, opublikowane we wtorek w czasopiśmie Nature Communications, poszukiwały innej podstawy życia: zasad jądrowych RNA.

Podczas gdy DNA, słynna podwójna helisa, działa jak plan genetyczny, jednoniciowy RNA jest bardzo ważnym przekaźnikiem, przekształcającym instrukcje zawarte w DNA w celu wykonania.

Podobnie jak DNA, składa się z zasad: adeniny, guaniny, cytozyny i uracylu.

Naukowcy odkryli wcześniej niektóre lub wszystkie z tych baz w różnych asteroidach, które wylądowały na Ziemi jako meteoryty. Jednak nie mogli być pewni, że chemikalia pochodzą z kosmosu lub zostały skażone podczas lądowania.

„Ponieważ każdy meteoryt wylądował na powierzchni Ziemi, gdzie mikroorganizmy są wszechobecne wszędzie, wyjaśnienie pochodzenia tych biologicznie ważnych cząsteczek w meteorytach zawsze jest bardziej skomplikowane” – powiedział Yasuhiro Ohba, adiunkt na Uniwersytecie Hokkaido i autor. z badań.

Jak parzenie kawy

Ohba powiedział, że testowanie próbek Ryugu było procesem wieloetapowym, który rozpoczął się od umieszczenia ich w gorącej wodzie, podobnie jak „parzenie kawy lub herbaty”.

Następnie zastosowano kwas w celu wyekstrahowania cząstek, które zostały przeanalizowane za pomocą bardzo czułych instrumentów zdolnych do wykrycia dokładnych ilości obecnego uracylu.

READ  Naukowcy odkrywają czaszkę gigantycznego drapieżnika na długo przed pojawieniem się dinozaurów: ScienceAlert

Odkrycie dostarcza „mocnych dowodów na to, że składnik RNA został dostarczony na Ziemię jeszcze przed pojawieniem się życia” – powiedział AFP Ohba.

„Spodziewamy się, że odegra rolę w ewolucji prebiotyków i być może pojawieniu się pierwszego życia” – powiedział.

W próbce nie znaleziono innych zasad RNA, chociaż Ohba uważa, że ​​mogą być obecne na poziomach zbyt niskich, aby można je było wykryć metodą stosowaną do wykrywania uracylu.

Ma nadzieję, że w nadchodzących latach przeanalizuje nowe próbki pobrane z kosmosu, w tym materiał Ozyrysa-REx z asteroidy Bennu, który ma przybyć w tym roku.

Yoshinori Takano, naukowiec z Japan Agency for Marine Geoscience and Technology i autor artykułu Ryugu, powiedział, że z niecierpliwością oczekuje projektu Mars Exploration of Moons, który ma wystartować z Japonii w przyszłym roku i powrócić około 2029 roku.

Zbierze próbki z Fobosa, jednego z księżyców Marsa.

„Jestem pewien, że chemicy organiczni będą uważnie przyglądać się temu wydarzeniu przez następne 10 lat” – powiedział Takano.