29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bardzo pracowity rok SpaceX trwa nadal, gdy astronauci lądują

Bardzo pracowity rok SpaceX trwa nadal, gdy astronauci lądują

Załoga tej misji nazywa się Załoga 3Opuścił Międzynarodową Stację Kosmiczną we wczesnych godzinach czwartkowego ranka i spędził ponad 20 godzin na locie po orbicie na pokładzie kapsuły o szerokości 13 stóp, po czym wrócił do atmosfery i zeskoczył ze spadochronem do swojego wodnego lądowania.

Czterej astronauci misji Crew-3 to Raja Shari z NASA, Tom Marshburn i Kayla Barron, a także niemiecki astronauta Matthias Maurer.

Po tym, jak kapsuła wylądowała bezpiecznie, kołysząc się w górę iw dół Zatoki Meksykańskiej u wybrzeży Florydy, Shari powiedziała kontroli misji: „Dzięki, że pozwoliłeś nam latać”. [Crew Dragon] Wytrzymałość w podróży wymuszeń.”

„Nie mogę się doczekać, aby w przyszłości zobaczyć więcej lotów wytrzymałościowych” – powiedział, używając nazwy „Endurance” nadanej kapsule Crew-3. „To była wspaniała podróż. Podobała mi się praca z zespołem NASA i SpaceX. Dziękuję za bezpieczne dowiezienie nas na stację kosmiczną iz powrotem”.

Będzie to oznaczało zakończenie trzeciej misji operacyjnej SpaceX na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którą firma przeprowadziła we współpracy z NASA.

SpaceX miało burzliwy miesiąc działalności. Zaczęło się od wystrzelenia specjalnej misji AX-1 na Międzynarodową Stację Kosmiczną 8 kwietnia, a firma sprowadziła tę załogę do domu dopiero w zeszłym tygodniu. Następnie SpaceX wystrzelił astronautów Crew-4, którzy zastąpią astronautów Crew-3 w załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w ubiegłą środę, po czym natychmiast rozpoczął przygotowania do powrotu Crew-3. Tymczasem rakieta firmy Falcon 9 wystrzeliła satelity na orbitę, w tym partię własnego satelity internetowego Starlink, zaledwie w zeszły piątek.

SpaceX ma już na swoim koncie 17 startów w 2022 roku, co stanowi pierwsze pięć miesięcy najbardziej pracowitego roku w historii SpaceX. I więcej jest w drodze, a dwie kolejne operacje Starlink mają zostać uruchomione w ciągu najbliższych pięciu dni. Pierwszy wystartował w piątek rano, zaledwie pięć godzin po karabinie maszynowym Crew-3.

READ  Łazik Curiosity odkrywa na Marsie dziwną skałę, która wygląda jak Wenus

Program Crew Dragon SpaceX miał na celu sprowadzenie astronautów z powrotem do Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy od czasu wycofania programu wahadłowców kosmicznych NASA w 2011 roku, co pozwoliło NASA utrzymać stację kosmiczną w pełni obsadzoną własnymi astronautami, a także astronautami z partnerskich agencji kosmicznych … Podobnie jak Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Zanim Crew Dragon wszedł do służby w 2020 roku, NASA polegała na rosyjskim statku kosmicznym Sojuz do przewożenia załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.