2 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bank Anglii szykuje się na największą podwyżkę stóp procentowych od 27 lat, gdy inflacja gwałtownie rośnie

Bank Anglii szykuje się na największą podwyżkę stóp procentowych od 27 lat, gdy inflacja gwałtownie rośnie

Londyn, 3 lutego: Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii, odchodzi po konferencji prasowej w Banku Anglii 3 lutego 2022 r. w Londynie. Oczekuje się, że bank podniesie stopy procentowe na piąte z rzędu posiedzenie w czwartek, ale stoi przed trudnym zadaniem balansowania między wspieraniem wzrostu a ograniczaniem inflacji.

Dan Kitwood | Getty Images Aktualności | Obrazy Getty

LONDYN – IN Bank Anglii W czwartek powszechnie oczekuje się, że stopy procentowe zostaną podniesione o 50 punktów bazowych, największy wzrost od 1995 roku.

Taki ruch podniósłby koszty kredytu do 1,75%, ponieważ bank centralny walczył z gwałtownie rosnącą inflacją i byłby pierwszym wzrostem o pół punktu od czasu uniezależnienia się od rządu brytyjskiego w 1997 roku.

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła w czerwcu najwyższy od 40 lat poziom 9,4% Ponieważ ceny żywności i energii nadal rosną, pogłębiając historyczne koszty utrzymania kraju w kryzysie.

Zasugerował gubernator Banku Anglii Andrew Bailey Trudne przemówienie 19 lipca Aby Komitet Polityki Pieniężnej mógł rozważyć podwyżkę o 50 punktów bazowych, zarzekając się, że w zobowiązaniu banku do przywrócenia inflacji do celu na poziomie 2% nie będzie „żadnych warunków ani zastrzeżeń”.

a Ankieta Reutera w zeszłym tygodniu Zaznaczył, że ponad 70% uczestników rynku spodziewa się teraz wzrostu o pół punktu.

James Smith, Developed Market Economist at Pracapowiedział, że o ile dane gospodarcze od czerwcowej podwyżki o 25 punktów bazowych nie przesunęły znacząco igły, to wcześniejsze zobowiązanie RPP do „agresywnej” pracy w celu obniżenia inflacji, wyceniając rynek w tym momencie mniej więcej na 50 punktów bazowych, oznacza, że Decydenci polityczni prawdopodobnie zbłądzą po stronie agresywnej.

„Jednak okno na dalsze podwyżki stóp wydaje się zamykać. Rynki już obniżyły oczekiwania na „szczytową” stopę bankową z 3,5% do 2,9%, chociaż nadal oznacza to podwyżkę stóp o 50 pb. podstawa do grudnia plus więcej, Smith powiedział.

READ  Szef Bed Bath & Beyond Gustavo Arnal ID służył jako węzeł komunikacyjny „Jenga Building” w Nowym Jorku: źródło

„To wciąż wygląda na rozciągnięcie. Zaczynamy osiągać szczyt stopy bankowej na poziomie 2% (obecnie 1,25%), co oznacza podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych we wrześniu, zanim decydenci przestaną ją zaostrzać.”

Przyznał, że w praktyce może to być niedoszacowanie i w zależności od sygnału, jaki bank wysyła w czwartek, ING nie wyklucza podwyżki o 25 punktów na sekundę lub co najwyżej o 50 punktów powyżej.

Smith powiedział, że głównymi punktami, na które należy zwrócić uwagę w czwartkowym raporcie, będzie to, czy bank będzie nadal używał słowa „energicznie” i jego perspektywy, które łączą oczekiwania rynku z modelami banku i oczekiwaną ścieżką polityki.

Jeśli, tak jak w poprzednich iteracjach, prognozy wskazują, że bezrobocie i inflacja przyspieszą poniżej celu za dwa do trzech lat, rynki mogą wywnioskować bardziej pesymistyczny przekaz.

„Wszyscy biorą to za znak, że mówią „OK, OK, jeśli chcemy śledzić, czego oczekują rynki, inflacja będzie poniżej celu”, co jest ich pośrednim sposobem powiedzenia „Nie potrzebujemy iść w górę tak mocno, jak oczekują rynki ”- powiedział Smith we wtorek CNBC.

„Myślę, że to się powtórzy, spodziewam się, i należy to uznać za pewną wskazówkę, że być może zbliżamy się do końca cyklu zaostrzania”.

obawy o wzrost

Bardziej agresywne podejście na czwartkowym posiedzeniu powinno zbliżyć ścieżkę zacieśniania polityki pieniężnej banku do wyznaczonego przez niego kierunku Rezerwa Federalna USA i Europejski Bank CentralnyKtóry Wykonanie 75 A 50 punktów bazowych w zeszłym miesiącuProsty.

Ale chociaż może to wzmocnić antyinflacyjną wiarygodność banku, szybsze tempo zaostrzania zaostrzy ryzyko spadków i tak już spowolnionej gospodarki.

Calum Pickering, główny ekonomista Berenberg, powiedział w poniedziałkowej notatce, że gubernator Bailey prawdopodobnie będzie posiadał większość w dziewięcioosobowym Komitecie Polityki Pieniężnej, jeśli poprze w czwartek podwyżkę o 50 punktów bazowych, i przewiduje, że przy dalszym wzroście inflacji bank podnieś drugą stronę. 50 punktów bazowych we wrześniu.

READ  Lotnisko Heathrow przedłuża limit pasażerów do października w związku z chaosem podróżniczym

„Potem perspektywy są niepewne. Inflacja prawdopodobnie osiągnie szczyt w październiku, kiedy górny pułap cen energii dla gospodarstw domowych ponownie wzrośnie. W obliczu narastających dowodów na to, że zacieśnienie polityki pieniężnej obciąża popyt i inflację bazową, spodziewamy się, że BoE wzrośnie o 25 punktów. Inne bazy w listopadzie, ale przerwane w grudniu.

Berenberg spodziewa się, że stopa bankowa osiągnie poziom 2,5% w listopadzie, w porównaniu z obecnie 1,25%, chociaż Pickering powiedział, że ryzyko tego wezwania jest przesunięte w górę. Zauważył, że Bank Anglii powinien być w stanie odwrócić część zacieśnień do 2023 r., gdy inflacja się rozpocznie, i prawdopodobnie obniży stopę bankową o 50 punktów bazowych w przyszłym roku z dodatkowymi obniżkami o 50 punktów bazowych w 2024 r.

Podnosi się pułap cen energii

Brytyjski regulator energii Ofgem podniósł od kwietnia pułap cen energii o 54%, aby pokryć wyższe koszty globalne, ale oczekuje się, że w październiku wzrośnie dalej, wraz z rocznymi rachunkami za energię dla gospodarstw domowych. oczekiwać przekroczyć 3600 funtów (4396 USD).

Barclays Historycznie rzecz biorąc, była ostrożna w stosunku do stóp procentowych banków, co daje duże zaufanie do „wczesnej i progresywnej” strategii RPP. Jednak główny ekonomista Wielkiej Brytanii, Fabrice Montaigne, powiedział CNBC w e-mailu z zeszłego tygodnia, że ​​politycy powinni działać „agresywnie”, ponieważ ceny energii nadal rosną.

„W szczególności wyższe ceny energii podsycają nasze oczekiwania co do pułapu cenowego Ofgem i zmuszą Bank Anglii do ponownej rewizji oczekiwań inflacyjnych. Wyższa inflacja przez dłuższy okres to ten rodzaj scenariusza, który przeraża banki centralne ze względu na wyższe ryzyko uporczywości i efekty uboczne. ”

Brytyjski gigant bankowy spodziewa się teraz wzrostu o 50 punktów bazowych we wtorek, a następnie o 25 punktów bazowych we wrześniu, a następnie „status quo” na poziomie 2%.

READ  Posiadanie Muska pierwszego dnia Twittera prowadzi do spustoszenia i potencjalnego oszustwa