19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Badanie wykazało, że trzmiele lubią bawić się piłkami | zwierzęce zachowanie

Trzmiele kojarzą się raczej z pracą niż zabawą, ale naukowcy najpierw zauważyli, że owady bawią się piłkami dla zabawy, podobnie jak ludzie i psy.

Zespół brytyjskich naukowców obserwował, jak pszczoły wchodzą w interakcje z obiektami nieożywionymi w ramach zabawy i twierdzi, że odkrycia zwiększają ilość dowodów na to, że ich mózgi są bardziej złożone, niż wcześniej sądzono.

Pszczoły są „miliony mil od bezmyślnych i niewrażliwych stworzeń, za które tradycyjnie uważano” – powiedział Lars Chitka, profesor ekologii sensorycznej i behawioralnej na Queen Mary University of London (QMUL).

Dodała: „Istnieje wiele zwierząt, które bawią się dla zabawy, ale większość przykładów pochodzi od młodych ssaków i ptaków. Te badania wyraźnie wskazują, że mózgi owadów są znacznie bardziej rozwinięte, niż możemy sobie wyobrazić”.

znaleziska, Opublikowano w Journal of Animal Behaviour, w oparciu o serię eksperymentów, w których stwierdzono, że pszczoły wielokrotnie kręcą kulkami, gdy mają taką możliwość, chociaż nie ma wyraźnej zachęty do tego. Stwierdzono, że młodsze pszczoły toczą więcej kulek niż starsze pszczoły, podczas gdy dorosłe samce toczą się dłużej niż ich żeńskie odpowiedniki.

Naukowcy zaprojektowali arenę eksperymentalną, na której 45 pszczół miało do wyboru albo spacer po niezakłóconej ścieżce, aby dostać smakołyk, albo udanie się do obszarów z drewnianymi kulkami.

Według naukowców poszczególne pszczoły toczyły kulkami od jednego do 117 razy w trakcie eksperymentu, a powtarzające się zachowanie, które sugerowało toczenie piłki, było satysfakcjonujące, powiedział zespół.

W dalszych testach 42 inne pszczoły miały dostęp do dwóch kolorowych komór, z których jedna zawierała drewniane kulki. Eksperci powiedzieli, że kiedy później kulki zostały usunięte, pszczoły wykazywały preferencję dla koloru pomieszczenia wcześniej związanego z kulkami, co dowodzi, że pszczoły poruszały kulkami nie w większym celu niż zabawa.

READ  Papugi w niewoli wydają się czerpać przyjemność z rozmów wideo ze swoimi przyjaciółmi na Messengerze

W artykule naukowcy napisali: „Odkryliśmy, że toczenie piłki nie przyczynia się do natychmiastowych strategii przetrwania”. [and] To było w istocie satysfakcjonujące”.

„Z pewnością fascynujące, a czasem zabawne jest obserwowanie, jak trzmiele prezentują coś na kształt zabawy” – powiedział Samadi Galbaidge, doktorant z QMUL i pierwszy autor badania. mózgi, one są czymś więcej niż tylko małymi istotami-robotami”.

Najnowsze badanie opiera się na wcześniejszych badaniach Chittki, które wykazały, że pszczoły można nauczyć strzelania gola w zamian za nagrodę w postaci słodkiego jedzenia.