Nowe badanie dowodzi, że rośliny, podobnie jak ludzie, krzyczą i wydają różne dźwięki, gdy odczuwają ból.
Badanie Dubbing Airborne Sounds, które zostało opublikowane w czwartek w czasopiśmie Cell, wykazało, że rośliny pozbawione wody lub zestresowane emitują ultradźwiękowe fale dźwiękowe, aby inne organizmy mogły je usłyszeć.
Naukowcy zauważyli ponadto, że częstotliwość tego hałasu jest zbyt wysoka, aby ludzie mogli go wykryć, ale mogą go słyszeć owady, inne ssaki i prawdopodobnie inne rośliny. Powiedzieli również, że dźwięk tych dźwięków zmienia się w zależności od nastroju roślin.
Badania przeprowadził zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu.
„Odkryliśmy, że rośliny zwykle wydają dźwięki, gdy są w stresie, a każda roślina i każdy rodzaj stresu jest powiązany z określonym, rozpoznawalnym dźwiękiem” – napisali naukowcy w komunikacie prasowym z uniwersytetu.
„Podczas gdy dźwięki wydawane przez rośliny są niezauważalne dla ludzkiego ucha, różne zwierzęta, takie jak nietoperze, myszy i owady, mogą je potencjalnie usłyszeć”.
W swoim eksperymencie zespół kierowany przez Lilac Hadani z Uniwersytetu w Tel Awiwie umieścił rośliny tytoniu i pomidorów w małych pudełkach i umieścił mikrofon ultradźwiękowy w odległości 10 centymetrów.
W stresie, na przykład powodując ból lub nie dostarczając wody, rośliny wydają dźwięki, które może wychwycić tylko mikrofon.
Kiedy dźwięki zostały obniżone i przyspieszone, powiedział Hadani, brzmiało to „trochę jak popcorn – bardzo krótkie kliknięcia”. „To nie jest śpiewanie”.
Wykrywane dźwięki mieściły się w zakresie częstotliwości od 20 do 250 kHz. Podczas gdy dorośli ludzie słyszą tylko częstotliwości do 16 kiloherców, stwierdzili naukowcy.
Nagrania te zostały przeanalizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji, które potrafią rozróżnić rośliny i rodzaje wydawanych przez nie dźwięków.
A im bardziej zestresowane rośliny, tym bardziej będą krzyczeć.
„Niestresowane rośliny wydają średnio mniej niż jeden dźwięk na godzinę. Podczas gdy zestresowane rośliny – odwodnione lub zranione – wydają dziesiątki dźwięków na godzinę” – powiedział badacz Lilac Hadani.
(przy udziale agencji)
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin