9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Badania NASA i SpaceX podnoszą teleskop Hubble'a na wyższą orbitę

Badania NASA i SpaceX podnoszą teleskop Hubble’a na wyższą orbitę

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Urzędnicy NASA podpisali porozumienie o prawie kosmicznym ze SpaceX w celu zbadania korzyści i zagrożeń wynikających z posiadania specjalnej misji obsługującej prawie 33-letni Kosmiczny Teleskop Hubble’a, podnosząc go na wyższą orbitę, aby przedłużyć jego żywotność, podała agencja kosmiczna w czwartek.

„Hubble odniósł niesamowity sukces. Dostarcza wspaniałej wiedzy naukowej” – powiedział podczas konferencji prasowej Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

Ale SpaceX zwrócił się do agencji kosmicznej kilka miesięcy temu z pomysłem, powiedział, a zespół NASA planuje teraz ocenić, w jaki sposób specjalna misja może pomóc „wzmocnić” i utrzymać teleskop.

Zurbuchen dodał, że nie jest jeszcze pewne, czy takie zadanie można wykonać, a celem porozumienia jest jedynie zbadanie technicznej wykonalności pomysłu.

Jessica Jensen, wiceprezes ds. obsługi klienta i integracji w SpaceX, powiedziała, że ​​prywatna firma kosmiczna „ma duże doświadczenie w dokowaniu (statku kosmicznym) do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Jensen powiedział, że SpaceX chce wykorzystać tę wiedzę jako podstawę i sprawdzić, czy podobny manewr dokowania można przeprowadzić za pomocą teleskopu Hubble’a.

Według A . można to zrobić „bez kosztów dla rządu”. Komunikat prasowy NASA. Zgodnie z oświadczeniem, sama umowa prawa kosmicznego nie będzie wiązała się z żadną wymianą środków.

Uruchomione w 1990 roku obserwatorium kosmiczne miało wiele misji serwisowych w erze promu kosmicznego NASA, z Ostatnia misja zrealizowana w 2009 roku. Ale agencja kosmiczna Prom kosmiczny przeszedł na emeryturę w 2011 r.i od tego czasu żaden statek kosmiczny nie powrócił.

Misje statku kosmicznego Crew Dragon SpaceX uchwyciły większość pracy, jaką wykonywał program wahadłowców kosmicznych, w tym transport astronautów do iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Być może próbuje wysłać specjalną misję do Hubble’a A Część wcześniej ogłoszonego i finansowanego ze środków prywatnych programu SpaceX nosi nazwę Polaris. Program jest pomysłem Jareda Isakmana, miliardera CEO platformy płatniczej Shift4, który po raz pierwszy przyciągnął międzynarodową uwagę, gdy Zapłacił firmie za zabranie siebie i trzech gości w trzydniową podróż na orbitę Ziemia Na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon w zeszłym roku.

on jest ogłosić Program Polaris w lutym, a wtedy powiedział, że program będzie obejmował co najmniej trzy misje ze SpaceX.

Oczekuje się, że pierwszy lot w programie o nazwie Polaris Dawn potrwa do pięciu dni. W jego skład wejdzie załoga Isaacmana i trzy inne osoby, które przejadą się na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon do pasa radiacyjnego Van Allena, który rozciąga się od około 400 do 6000 mil (644 do 9656 kilometrów) nad Ziemią. Zaplanowany start nie później niż Marzec 2023.

Na czwartkowej konferencji prasowej Isaacman powiedział, że druga misja Polaris może być świetnym kandydatem do wysłania kapsuły SpaceX do Hubble’a.

Według Jensena nie jest jeszcze jasne, czy autonomiczny, bezzałogowy statek kosmiczny może wykonać misję serwisową Hubble’a, zamiast wymagać pokładowej załogi.

Zurbuchen dodał, że to wszystko jest częścią tego, co SpaceX i NASA zbadają w ramach tego porozumienia dotyczącego prawa kosmicznego.

„Cały czas patrzymy na szalone pomysły” – powiedział. – To właśnie powinniśmy zrobić.

READ  NASA powiedziała, że ​​erupcja wulkanu Tonga spowodowała erupcję 58 000 olimpijskich basenów wodnych do atmosfery