26 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Atak na pociąg w Nigerii: ocalały z zasadzki na pociąg przez uzbrojony gang ujawnia przerażające szczegóły

Atak na pociąg w Nigerii: ocalały z zasadzki na pociąg przez uzbrojony gang ujawnia przerażające szczegóły

Musa Bashir Usman był jedną z ponad 300 osób podróżujących pociągiem ze stolicy Nigerii Abudży do północnego miasta Kaduna, kiedy został namierzony przez grupę ludzi. uzbrojony gang w poniedziałek.

W oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku przez Samuela Arwana, komisarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Wewnętrznych w Kadunie, podpisanym przez specjalnego doradcę gubernatora Moywę Adekiego, incydent został określony jako atak terrorystyczny.

Osman powiedział CNN w czwartek, że pociąg miał dwie eksplozje, zanim strzelcy otworzyli ogień do uwięzionych pasażerów.

„Około 25 minut po zakończeniu podróży nastąpił pierwszy wybuch. Robiło się ciemno i eksplodowała instalacja elektryczna pociągu… Widzieliśmy tylko światła wybuchów (fajerwerki). Pociąg nadal jechał i w ciągu 30 sekund nastąpiła druga eksplozja, która doprowadziła do wykolejenia pociągu. Następną rzeczą, jaką usłyszeliśmy, były sporadyczne strzały… strzały wszędzie, przez okna.

Othman powiedział, że bandyci po ostrzeliwaniu linii kolejowej otoczyli pojazdy i otworzyli ogień.

Adiki powiedział, że co najmniej 26 osób zostało rannych w ataku. Nigeryjskie media państwowe NAN doniosły, że z pociągu porwano nieznaną liczbę pasażerów.

Według Nan siły wojskowe i inne agencje bezpieczeństwa prowadzą operacje poszukiwawczo-ratownicze w celu odzyskania porwanych pasażerów.

To już drugi raz w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, kiedy pociąg został zaatakowany wzdłuż linii kolejowej Abudża-Kaduna.

Dziesiątki osób zginęło w północno-zachodniej Nigerii podczas odwetowych ataków uzbrojonych bandytów

Jej ojciec potwierdził CNN, że chirurg stomatolog Chenilo Megafu był wśród ośmiu osób zabitych w poniedziałek.

Osman powiedział CNN, że Megavu powiedziała, że ​​została zastrzelona po tym, jak ona i inni pasażerowie wpadli na jego odcinek pociągu.

„Ludzie z innych trenerów pobiegli do trenera, w którym byłem. Myślę, że była wśród nich (Megafu). Kiedy wszedłem, ukryła się obok mnie. Wtedy usłyszałem, jak powiedziała, że ​​została postrzelona. Zapytałem ją, jak wiedziała, że ​​została postrzelona i powiedziała, że ​​to czuje. Poprosiłem ją, by dotknęła miejsca, w którym czuła ból, i powiedziała, że ​​czuje tam trochę płynu… W takim razie nic nie mogłem zrobić, tylko dać jej nadzieję że będziemy zbawieni.

READ  Radioaktywna kapsuła zaginęła w Australii Zachodniej, a poszukiwania trwają

„Ktoś dał jej wodę, mając nadzieję, że ją odświeży, a ja zdjąłem pokrowiec z siedzenia i wachlowałem nią. Poprzez jej oddech zauważyłem, że stopniowo wychodzi z niej życie. Po około godzinie [and] „Po 30 minutach przybyła ekipa ratunkowa i zaczęła się ewakuować” – powiedział Othman.

piękna przyszłość

Megafu ukończył University of Port Harcourt College of Dentistry w południowym regionie Nigerii w 2016 r., powiedział CNN w czwartek urzędnik wydziału.

„Była bardzo cudowna i miała piękną przyszłość” – powiedział CNN jeden z jej wykładowców, Modupeoluwa Soroye. „Wciąż jesteśmy w szoku, College of Dentistry jest w żałobie”.

„Była jedną z nas i była bardzo młoda” – dodał Surui.

Przyjaciel rodziny Megafu powiedział CNN w czwartek, że w ten weekend ma wyjechać z Nigerii do Kanady.

Dzieci i kobiety w ciąży wśród 97 zakładników uwolnionych w Nigerii po miesiącach niewoli

„Od tego dnia (poniedziałek) zdarzył się wypadek, za pięć dni miała być w Kanadzie, aby rozpocząć studia magisterskie” – powiedział Dabo Akintund, przyjaciel ojca Megavu.

„Jestem teraz w trakcie wielu problemów, w tym… [the] Pogrzeb… Próbuję zobaczyć, jak mogę wydostać moją córkę z Kaduny.

Nigeryjskie Stowarzyszenie Medyczne określiło jej śmierć jako „tragiczną, przerażającą i do uniknięcia”.

Nigeryjczycy opłakiwali śmierć Megafu, a wielu wyrażało oburzenie z powodu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa w kraju.

Jedna z przyjaciółek Megafu, dr Olusina Ajidahun, powiedziała CNN: „To smutne, że niepewność zabrała ją przed czasem. Jej śmierć jest naprawdę wzruszająca. Nigeria straciła Chinilu. Nigeria nie zdołała jej ochronić”.

Rząd stanu Kaduna nie zidentyfikował bojowników, którzy dokonali ataku.

W ostatnich latach porwania dla okupu stały się stałym problemem w całej Nigerii.

Kilka dni przed atakiem na pociąg uzbrojone gangi znane lokalnie jako „bandyci” zastrzeliły strażnika lotniska, gdy przemierzali ogrodzenie otaczające lotnisko Kaduna, powiedział lokalnym mediom nigeryjski Urząd Administracji Przestrzeni Powietrznej.

Nastąpiło to po serii ataków drogowych i porwań przeprowadzonych przez znane gangi w niestabilnym północno-zachodnim stanie.

Pociąg na stacji kolejowej na obrzeżach Abudży, 26 lipca 2016 r.

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari powiedział, że był „głęboko zbolały” po poniedziałkowym ataku, nazywając go „okrutnym”, jednocześnie nakazując wojsku tego kraju „surowe postępowanie” z terrorystami.

READ  Książę Harry odniósł się do plotek, jakoby jego ojcem był James Hewitt

Nigeryjska Korporacja Kolei ogłosiła we wtorek tymczasowe zamknięcie drogi Abudża-Kaduna po zasadzce na pociągu.

Minister transportu Nigerii Shibuike Amaichi powiedział w środę, że usługi kolejowe zostaną wznowione z „ochroną lotniczą Sił Powietrznych” po naprawie uszkodzonego toru kolejowego.

Nie jest jasne, kiedy pociąg zostanie wznowiony na drodze.

Atak na pociąg pojawia się pośród wielu problemów nękających Nigerię, ponieważ miejscowa ludność cierpi z powodu ciągłych niedoborów paliwa i elektryczności.

Tygodnie niedoboru spotęgowały cierpienie obywateli już obciążonych inflacją i gwałtownymi wzrostami cen żywności, a deficytowe produkty naftowe sprzedawane są na nieuregulowanym czarnym rynku po cenie dwu- lub trzykrotnie wyższej.