17 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Astronomowie byli zdumieni najjaśniejszym rozbłyskiem gamma, jaki kiedykolwiek zarejestrowano

Astronomowie byli zdumieni najjaśniejszym rozbłyskiem gamma, jaki kiedykolwiek zarejestrowano

9 października 2022 r. rozbłysk gamma jaśniejszy niż jakikolwiek poprzedni rozbłysk przeszedł przez detektory Ziemi i kosmosu. Zespół podjął dalsze obserwacje na falach radiowych i potwierdził, że eksplozja była około 70 razy jaśniejsza niż cokolwiek wcześniej zarejestrowanego.

Zespół astronomów uważa, że ​​eksplozja z 2022 r.Poinformowało o tym wówczas GizmodoTo było jedno wydarzenie na 10 000 lat. Nowe badania szczegółowo opisują aspekty eksplozji opublikowany Dzisiaj w The Astrophysical Journal Letters.

Natomiast erupcja (jej oficjalna nazwa to GRB 221009A) prawdopodobnie nie należy do najjaśniejszych nigdy To się dzieje, „prawdopodobnie najjaśniejsza eksplozja energii promieniowania rentgenowskiego i gamma, jaka miała miejsce od początku ludzkiej cywilizacji”, powiedział Eric Burns, astrofizyk z Louisiana State University, współautor badania, w oświadczeniu z University of Sydnej. . To przyniosło jej przydomek ŁÓDŹ, czyli „Najjaśniejsza wszechczasów”.

Wersja University of Sydney odnotowuje, że eksplozja była tak jasna, że ​​większość instrumentów promieniowania gamma w kosmosie nie była w stanie zmierzyć jej prawdziwej intensywności; Dosłownie oślepiło ich światło.

Kiedy myślisz o gwałtownych eksplozjach, twój umysł może zwrócić się ku broni nuklearnej lub wspaniałym supernowym, które sygnalizują śmierć gwiazd. Ale największe eksplozje we wszechświecie to rozbłyski gamma, które, jak się uważa, mają miejsce, gdy masywne gwiazdy zderzają się lub umierają i ustępują miejsca czarnym dziurom.

Istnieją długie i krótkie rozbłyski gamma; Długie serie to wszelkie wykryte serie dłuższe niż 2 sekundy. Krótkie zdarzenia często kojarzone są z procesami łączenia się gwiazd i powstawania czarnych dziur. Według NASApodczas gdy dłuższe wybuchy są związane z gwiezdną śmiercią.

READ  Zobacz, jak SpaceX wystrzeliwuje 49 satelitów internetowych Starlink na orbitę w poniedziałek

Rozbłyski i otoczki promieniowania gamma widziane przez Obserwatorium Swift.
GIF-y: NASA/SWIFT/A. Beardmore (Uniwersytet w Leicester)

Gwiezdne śmierci czasami skutkują ogromnymi dżetami wysokoenergetycznej materii, podobnej do tych, które tam są emanujące z pulsarów. Kiedy te dżety są skierowane bezpośrednio na Ziemię – jak to miało miejsce w przypadku niedawnej eksplozji – promienie gamma stają się szczególnie jasne z naszej perspektywy.

GRB są efemeryczne i mogą pochodzić z dowolnego punktu na niebie, co ułatwia astronomom obserwację ich poświaty niż ich początkowego błysku. Kolejne obserwacje radiowe ostatniej erupcji wykonano za pomocą teleskopu CSIRO ASKAP w Zachodniej Australii. (tzw Teleskop ASKAP wykrył dziwnie wyglądający sygnał radiowy z centrum galaktyki ponownie w 2021 r.)

Przez wiele tygodni po początkowym błysku promieniowanie rentgenowskie rozpraszało pył w Drodze Mlecznej w drodze do nas. Spowodowało to pojawienie się kilku pierścieni pyłu rozszerzających się na zewnątrz od kierunku eksplozji. Najbliższy pierścień jest oddalony o około 1300 lat świetlnych, a najdalszy o około 61 000 lat świetlnych, po drugiej stronie Drogi Mlecznej.

Naukowcy wykonali również precyzyjne pomiary odwrotnej fali uderzeniowej eksplozji, czyli fali materii poruszającej się wstecz, w kierunku źródła eksplozji.

James Leung, astronom z University of Sydney i współautor książki A uzupełniający Stań Obecnie jest hostowany na arXiv, w wydaniu University of Sydney. „Oznacza to, że musimy ulepszyć i opracować nowe modele teoretyczne, aby zrozumieć te najniebezpieczniejsze eksplozje we wszechświecie”.

Grafika przedstawiająca promieniowanie emitowane przez wszechświat przez dżety czarnych dziur.

Grafika przedstawiająca promieniowanie emitowane przez wszechświat przez dżety czarnych dziur.
Wykres: NASA Goddard Flight Research Center

Promienie gamma mogą wkrótce zostać wykorzystane do wykrywania fal grawitacyjnych, które są zmarszczkami w czasoprzestrzeni spowodowanymi przez masowe zdarzenia, takie jak łączenie się czarnych dziur. Fale grawitacyjne subtelnie zmieniają czas potrzebny na dotarcie światła z odległych źródeł, subtelności, które są obecnie wykrywane za pomocą obserwatoriów, takich jak Interferometry LIGO i Virgo.

Nadrzędnym celem jest ustalenie tła fali grawitacyjnej – można o tym myśleć jako o kompletnym obwód fal grawitacyjnych, przecinają się dynamicznie, ponieważ są spowodowane kolizją czarnej dziury i gwiazdy neutronowej w całym wszechświecie. Niektórzy badacze mają taką nadzieję Źródła promieniowania gamma można wykorzystać do stworzenia matrycy czasowejpodobnie jak istniejące tablice synchronizacji pulsarów.

Więcej: Astronomowie wykryli fale grawitacyjne. Teraz chcą zobaczyć kosmiczny ocean