16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Astrofizyk twierdzi, że rozwiązał równania potrzebne do zbudowania wehikułu czasu, ale pojawia się problem

Astrofizyk twierdzi, że rozwiązał równania potrzebne do zbudowania wehikułu czasu, ale pojawia się problem

Profesor spędził swoją karierę studiując teorie czarnych dziur i ogólną teorię względności.

Po latach badań Ronald Mallett, emerytowany profesor fizyki na Uniwersytecie Connecticut, twierdzi, że opracował równanie podróży w czasie: Earth.com wspomniany. Warto zaznaczyć, że obsesja astrofizyka na punkcie podróży w czasie i jej równania ma swoje korzenie w dzieciństwie. Mallett miał 10 lat, gdy jego ojciec zmarł nagle na zawał serca. Wydarzenie, które według świata na zawsze zmieniło bieg jego życia.

Następnie postawił sobie za misję życiową sprawdzenie, czy podróże w czasie są możliwe. Pocieszenie znajdował w czytaniu – w tym w klasycznej powieści science fiction H.G. Wellsa 'Wehikuł czasu.'

„Książka zmieniła moje życie. To pierwszy akapit, który zmienił moje życie. Do dziś pamiętam powiedzenie: „Naukowcy bardzo dobrze wiedzą, że czas to tylko rodzaj przestrzeni”. Dlaczego nie możemy przenieść się w czasie, poruszając się w innym wymiarze przestrzeni?

Następnie profesor spędził swoją karierę na badaniu teorii Alberta Einsteina na temat czarnych dziur i ogólnej teorii względności. Ale moment inspiracji przyszedł, gdy leżał w szpitalu po chorobie serca. „Okazuje się, że czarne dziury mogą wytwarzać pole grawitacyjne, które może tworzyć pętle czasowe, które pozwalają nam cofnąć się w czasie” – wyjaśnił.

Jego wizja wehikułu czasu skupia się na tym, co nazywa „intensywną, ciągłą wirującą wiązką światła”, mającą za zadanie manipulować grawitacją. Jego urządzenie będzie wykorzystywać pierścień laserów do naśladowania efektów zniekształcania czasoprzestrzeni powodowanych przez czarną dziurę.

„Załóżmy, że masz teraz przed sobą filiżankę kawy. Zacznij mieszać kawę łyżką. Zaczyna się kręcić, prawda? To właśnie robi obracająca się czarna dziura. W teorii Einsteina przestrzeń i czas są ze sobą powiązane. Dlatego nazywa się to czasoprzestrzenią. Wyjaśnił, że obracanie się czarnej dziury powoduje zmianę czasu.

READ  Promienie kosmiczne silniejsze od omg, które naukowcy odkryli w Utah

Stwierdził jednak, że będzie to wymagało „ogromnych ilości energii” i nie wie, jak duża będzie ta „wehikuł czasu”, aby mogła działać. Nie jest też pewien, kiedy i czy to nastąpi, ale dodał: „Wymyśliłem, jak to zrobić. Teoretycznie jest to możliwe”.

Krytycy twierdzą, że jego urządzenie musi być ogromne, ale Mallett jest optymistą, że pewnego dnia uda się je osiągnąć.