22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Arman Soldin: Dziennikarz AFP zginął w wystrzeleniu rakiety w pobliżu Bachmutu we wschodniej Ukrainie

Arman Soldin: Dziennikarz AFP zginął w wystrzeleniu rakiety w pobliżu Bachmutu we wschodniej Ukrainie

(CNN) Francuski dziennikarz pracujący dla Agence France-Presse zginął we wtorek od pocisku rakietowego w pobliżu oblężonego miasta Bachmut na wschodniej Ukrainie.

Arman Soldin, lat 32, był koordynatorem wideo dla AFP na Ukrainie i zginął w ataku rakietowym na obrzeżach miasta Chasev Yar, niedaleko Pakhmut, według AFP. Reklamuj się na TwitterzeCytując kolegów, którzy byli świadkami wypadku.

„Jesteśmy zszokowani, gdy dowiedzieliśmy się o śmierci korespondenta wideo AFP Armana Sołdina we wschodniej Ukrainie” – powiedział AFP. „Wszystkie nasze myśli są z jego rodziną i bliskimi”.

Agencja informacyjna podała, że ​​w czasie ataku Sölden był z czterema kolegami, ale pozostałym dziennikarzom nic się nie stało.

Według AFP, zespół zgłaszający był z ukraińskimi żołnierzami, kiedy we wtorek około godziny 16:30 czasu lokalnego znaleźli się pod ostrzałem.

Agencja informacyjna podała, że ​​Soldin, obywatel Francji z bośniackimi korzeniami, był doświadczonym reporterem i regularnie podróżował na linie frontu. Koordynator wideo AFP jest tam od września 2022 roku i został objęty Konflikt od pierwszych dni inwazji rosyjskiej.

„Nasi dziennikarze regularnie podróżują w ten region, aby relacjonować starcia w regionie, który od kilku miesięcy jest epicentrum walk na Ukrainie” – podała AFP w oświadczeniu.

Soldin jest jednym z kilku znanych dziennikarzy zabitych od początku totalnej rosyjskiej inwazji, w tym kamerzysty Fox News. Piotra Zakrzewskiego oraz konsultantka Oleksandra „Sasha” Kuvshinova, dziennikarka dokumentalna Brent RenoI fotoreporter Maks Levine.

Urodzony w Sarajewie, Arman został ewakuowany do Francji w 1992 roku, gdy wybuchła wojna w Bośni i „historie o uchodźcach mają na mnie wpływ”, powiedział AFP w wywiadzie udzielonym w zeszłym roku. według Do nekrologu agencji.

Dołączył do AFP w 2015 roku w Rzymie, a według agencji prasowej miał swoją pierwszą wizytę w Londynie jeszcze w tym samym roku.

Po wiadomości o jego śmierci wśród przyjaciół i współpracowników popłynął żal i kondolencje.

READ  Putin odrzuca kluczowe elementy afrykańskiego planu pokojowego Ukrainy

„Cała agencja została zdruzgotana utratą Armana” – cytuje agencja informacyjna AFP Fabrice Fries, dyrektor naczelny AFP. „Jego śmierć jest strasznym przypomnieniem zagrożeń i niebezpieczeństw, na jakie na co dzień narażeni są dziennikarze relacjonujący konflikt na Ukrainie”.

Wcześniej w tym miesiącu Sölden zachował Jego kamera się kręci On i jego zespół dziennikarzy również znaleźli się pod ostrzałem rakietowym w pobliżu linii frontu.

„Wczoraj złapany w deszczu Grad z grupą kopaczy rowów był prawdopodobnie jedną z najgorszych rzeczy, jakich doświadczyłem od czasu, gdy byłem na Ukrainie, kiedy pociski eksplodowały mniej niż 50 metrów dalej” – napisał. „Czysty horror”.

Koledzy, którzy pracowali z Soldinem na Ukrainie, w komentarzach na Twitterze nazwali go „odważnym i pracowitym dziennikarzem” oraz „pełnym radości życia”.

Jeden z filmów opublikowanych w hołdzie pokazał, jak się śmieje i śpiewa popową piosenkę z lat 80 Forever Young jadący z kolegami w kwietniu 2022 r.

W jednym z ostatnich Soldena tematy na Twitterzeopublikował serię filmów o ratowaniu małego jeża, który zespół znalazł na dnie krateru po rosyjskim bombardowaniu Chasev Yar. Sölden odstawił jeża do bazy i nakarmił go z ręki.

„Arman był osobą, która ratowała ranne jeże w strefach działań wojennych. Był wspaniałą, pełną życia osobowością i wspaniałym dziennikarzem. Tęsknimy za nim. Opłakujemy go. Spoczywaj w pokoju” – powiedział Jonathan Brown, zastępca redaktora naczelnego w AFP. Moskwa i Kijów, na Twitterze.

Prezydent Francji Emmanuel Macron opłakiwał śmierć Soldina. mówi na TwitterzeŁączymy się w bólu z jego rodziną i wszystkimi współpracownikami.

„Odważnie od pierwszych godzin konfliktu stał na czele ustalania faktów. Informowania nas. Łączymy ból jego bliskich i wszystkich jego współpracowników”.

ambasador Ukrainy przy ONZ Siergiej Kislica Nazywa się Solden „Fantastyczny dziennikarz”, który swoją odwagę przypłacił życiem.

„Składam kondolencje jego bliskim. Mój szacunek dla wszystkich, którzy podejmują wielkie ryzyko, aby powiedzieć prawdę o okropnościach wojny na Ukrainie” – powiedział.

READ  Zespół CNN donosi o wybuchach w pobliżu stolicy Ukrainy

W swoim nekrologu AFP napisała, że ​​Soldin obchodził swoje 32. urodziny 21 marca z Kramatorska we wschodniej Ukrainie.

„Na tę okazję otwarto przyzwoitą butelkę, a kolega wyjął swoją gitarę” – cytuje wypowiedź France Press jego współpracownika Antoine’a Lambruschiniego.

Na twarzy Armana gościł uroczy uśmieszek.

Przyczynili się do tego Xiaofei Xu z CNN, Duarte Mendonca i Jo Shelley.