15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Apple zatwierdziło aplikację Epic Games na rynek po wstępnej odmowie

Apple zatwierdziło aplikację Epic Games na rynek po wstępnej odmowie

Po odrzuceniu kilku próśb Apple zgodził się na uruchomienie w Unii Europejskiej zewnętrznego sklepu z aplikacjami dla Epic Games, twórcy gry Fortnite. Zgodnie z unijną ustawą o rynkach cyfrowych firma Epic ogłosiła na początku tego roku, że planuje przywrócić w Europie zarówno swój sklep cyfrowy, jak i swoją flagową grę Fortnite na iOS. Jednak w piątek firma Epic Games zwróciła się do X (dawniej Twittera) ze skargą, że Apple dwukrotnie odrzuciło jej wniosek w związku z obawami, że jego sklep z grami za bardzo przypomina Apple App Store. Następnie Epic oświadczył, że przedstawi sprawę europejskim organom regulacyjnym w celu rozpatrzenia.

Później tego samego dnia Apple zatwierdził aplikację Market innej firmy pod warunkiem, że Epic Games wprowadzi niezbędne poprawki w późniejszej aktualizacji.

według Posty na XEpic Games początkowo stwierdziło, że Apple odrzuciło jego wniosek ze względu na szczegóły, takie jak umiejscowienie przycisku „Zainstaluj” gry, który według Apple był zbyt podobny do własnego przycisku „Pobierz”. Powiedziała również, że odmówiła, ponieważ tag „zakup w aplikacji” był zbyt podobny do tagu Apple.

Epic twierdzi, że używa tych samych standardowych konwencji nazewnictwa, co popularne sklepy z aplikacjami na innych platformach.

Firma określiła również tę odmowę jako „arbitralną, obstrukcyjną i naruszającą DMA” i oświadczyła, że ​​podzieliła się swoimi obawami z Komisją Europejską.

W piątkowe popołudnie Apple poinformowało, że zatwierdziło platformę Epic Szwecja AB Marketplace, ale dodało, że twórca gry będzie nadal musiał wprowadzić poprawki wymagane przez Apple. Producent iPhone’a oznajmił, że zgodnie z sekcją 2.3(G) umowy deweloperskiej zawartej przez Apple firma Epic Games zgodziła się nie nadawać swojemu sklepowi z grami wyglądu łudząco podobnego do App Store. Firma Apple zauważyła, że ​​firma Epic ogólnie postępowała zgodnie z tymi wytycznymi, z wyjątkiem projektu i kopii przycisku pobierania.

READ  Naprawa Apple Watch Ultra będzie kosztować 499 USD, jeśli nie masz AppleCare Plus

Apple poinformowało również, że aplikacja Fortnite firmy Epic Games została już zatwierdzona.

Sprawa Epic to głośny przykład tego, jak rygorystyczne było Apple, jeśli chodzi o nowe zasady zezwalające po raz pierwszy na korzystanie z zewnętrznych sklepów z aplikacjami na iOS. Nadmierna odmowa może także zniechęcić innych deweloperów zainteresowanych badaniem gruntu za pośrednictwem własnych kanałów dystrybucji.

Zgodnie z nowymi przepisami DMA Apple musi zezwolić na sklepy z aplikacjami stron trzecich na iPhone’a, ponieważ gigant technologiczny został uznany za „strażnika” na mocy prawa UE. Twórcy aplikacji mogą również przejść na zestaw nowych reguł DMA, które pozwalają im obniżyć prowizje od zakupów w aplikacji w App Store, choć proces ten nadal wiąże się z opłatami w ramach nowej, złożonej struktury, w ramach której programiści płacą Apple za korzystanie z jego technologii. .

Epic Games od lat toczy walkę z Apple, aby znaleźć sposób na dotarcie do klientów korzystających z iPhone’a bez konieczności płacenia prowizji za zakupy w aplikacji. Firma skierowała sprawę do sądów w Stanach Zjednoczonych, gdzie ostatecznie przegrała na większości frontów, nie udowodniwszy, że Apple jest monopolistą. Jednak ciągłe skargi firmy Epic doprowadziły do ​​tego, że Apple na krótko zamknął konto dewelopera twórcy gier w UE, zanim unijne organy regulacyjne ponownie interweniowały. Od tego czasu Epic Games zobowiązało się do uruchomienia Fortnite na iOS i iPada w UE oraz wprowadzenia na rynek Games Store.

epicki Niektórzy zatwierdziła swoją aplikację na platformie X oraz w wiadomości e-mail do TechCrunch.

Zaktualizowano, 5 lipca 2024 r., 17:28 EDT Ten post został zaktualizowany w stosunku do wersji oryginalnej o najnowsze informacje dotyczące zatwierdzenia przez firmę Apple aplikacji Marketplace firmy Epic Games w UE.