15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Analiza: porozumienie saudyjsko-polskie uniemożliwia rosyjską dominację naftową w regionie bałtyckim

W dniu 11 stycznia 2007 roku PKN pracował w Głównej Rafinerii Nafty Orlen w Czerni. Zdjęcie zrobione 11 stycznia 2007 r. REUTERS / Peter Andrews / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • PKN Orlen: Szanuje relacje z Rosją i innymi dostawcami
  • PKN Arlon posiada udziały w czeskich i litewskich rafineriach
  • Ropa saudyjska może wiązać się z wyższymi kosztami wysyłki

MOSKWA, 17 stycznia (Reuters) – Arabia Saudyjska planuje kupować polskie rafinerie, a dwie trzecie dostaw ropy do Polski należy do czołowych producentów OPEC, co osłabia wpływy Rosji w regionalnych napięciach.

Polska ma długą historię prób zmniejszenia zależności Rosji od importu energii poprzez umowy z alternatywnymi dostawcami, a jej stabilność wzrosła wraz z pogorszeniem stosunków.

W ostatnich miesiącach Moskwa i Warszawa ścierały się o gazociąg North Stream 2. Kryzys imigracyjny Kolejnym wspólnym sąsiadem była Białoruś.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Nastrój między Polską a Rosją pogorszył się już w zakresie dostaw ropy na początku 2021 r., ponieważ Polska musiała ograniczyć zakupy ropy z Rosji ze względu na linię cenową między rosyjską Rosnieftią a polskim PKN Arlene. (PKN.WA). Czytaj więcej

W ubiegłą środę państwowa spółka naftowa Arabii Saudyjskiej zgodziła się kupić 30% udziałów w drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce i zwiększyć dostawy ropy do PKN Orlen, czołowego koncernu naftowego w kraju, o 200–337 tys. baryłek dziennie (bpd). Czytaj więcej

Wydajność rafinerii w Gdańsku wynosi 210 tys. baryłek dziennie, czyli 270 tys. baryłek dziennie w porównaniu z państwową rafinerią ropy naftowej w Polsce.

„Cenimy nasze relacje biznesowe zarówno z naszymi rosyjskimi partnerami, jak i dostawcami ropy naftowej do naszych rafinerii” – odpowiedział PKN Arlon na pytania Reutera pocztą elektroniczną.

READ  Liderzy LG i Hanwha przyjadą do Polski z Yoon

Odmawiając ujawnienia szczegółów swoich umów handlowych, powiedział, że nie chce „przestać handlować z rosyjskimi partnerami”.

Odpowiadając na e-mail z prośbą o komentarz, Saudi Aramco powiedział, że nie może podać dalszych szczegółów transakcji.

Rosyjskie Ministerstwo Energii, rosyjskie monopole rurociągowe Transnieft’ i Rosnieft’ nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

Polityka i ekonomia

Polska jest jednym z najważniejszych odbiorców ropy w krajach bałtyckich, a PKN Orlen posiada udziały w rafineriach na Litwie iw Czechach, które są również głównymi odbiorcami ropy Ural w Rosji.

Reuters szacuje, że jeśli transakcja dobiegnie końca, Aramco potroi swoje dostawy ropy do Polski i zaspokoi od 50% do 70% polskiego zapotrzebowania na ropę.

Średnio kwaśna ropa saudyjska jest technicznie bardziej odpowiednia dla polskich rafinerii przeznaczonych do obsługi rosyjskiego Uralu, który może mieć kwaśną lub wysoką zawartość siarki, ale dostawy do regionu mogą zwiększyć koszty w porównaniu z importem rosyjskich towarów bałtyckich Victor Gatona. JBC Energy, niezależna firma konsultingowa, powiedziała Reuterowi.

„Cel Polski, jakim jest uniezależnienie się od rosyjskich dostaw, jest przede wszystkim motywowany politycznie”, powiedział Katona, dodając, że jakiekolwiek ograniczenie zakupów spot i rynków zbytu wpłynęłoby na rosyjskich eksporterów ropy.

Już teraz Arabia Saudyjska dostarcza około 90 000 baryłek dziennie morskiej ropy naftowej do Gdańska w Polsce, w porównaniu do 142 000 baryłek rosyjskiego Uralu wysłanego w ten sam sposób, powiedział Katona.

Polski import morski, w tym import z Morza Północnego i Afryki Zachodniej, został zredukowany do wielkości dla Polski przez rurociąg naftowy Truspa w byłym Związku Radzieckim, co odzwierciedla problemy polityczne i techniczne ostatnich lat.

Według dwóch źródeł branżowych i danych Eikon, oczekuje się, że Rosja dostarczy w tym miesiącu 120 000 baryłek ropy naftowej za pośrednictwem Drużby, w porównaniu do 220 000 baryłek dziennie w styczniu 2021 roku.

READ  Bialistock Lawlanders podpisał kontrakt z byłym All-American QB Nick Rooney

Odpowiada to 500 000 baryłek dziennie w połowie 2000 roku.

Jest to istotne dla Polski, dwa źródła bliskie porozumieniu saudyjskiemu, ale jest mało prawdopodobne, aby miało to jakikolwiek wpływ na politykę wewnętrzną w ramach Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i innych głównych producentów, zwłaszcza grupy OPEC+, która jednoczy Rosję.

Jedno ze źródeł podało, że mimo konieczności wspierania cen poprzez umowy emisyjne, Rosja i Arabia Saudyjska przyzwyczaiły się do konkurowania o udział w rynku i mogą dać Zachodowi lekcję we wdrażaniu relacji opartych na konkurencji.

„Każdy może inwestować w dowolne miejsce” – powiedział jeden ze źródeł bliskich transakcji, który nie chciał być wymieniany. Dowody wskazują na inwestycję Rosnieftu w Indiach w 2017 r. Essarktórym zainteresowała się również firma Aramco.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Maha El Dahana w Rijadzie, Anny Kober w Warszawie i Dmitrija Żtanikowa w Londynie; Montaż przez Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.