21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amerykańska gwiazda szachowa polski Kovid jest uwięziony we śnie

Kiedy amerykański arcymistrz Hikaru Nakamura był w zeszłym tygodniu na Mistrzostwach Świata w Szachach Szybkich i Blitz, był bez wyraźnego ruchu. Był w Warszawie, Polska. Następnego dnia wrócił do domu samolotem. On również uzyskał pozytywny wynik testu Govt-19.

Rezultatem był chaos – a ścieżka do domu Nagamury – została pogrążona w chaosie. Po godzinnym opóźnieniu w ostatni czwartek, akcja ostatniego dnia była kontynuowana bez jednej z czołowych gwiazd gry. Nakamura został odizolowany w polskim pokoju hotelowym i do poniedziałkowego wieczoru próbował wymyślić, jak i kiedy będzie mógł wrócić do Stanów Zjednoczonych, ale nadal nie mógł znaleźć wiarygodnej odpowiedzi.

„To trudna sytuacja” — mówi Nagamura. „To wszystko jest takie zagmatwane”.

To jest wrażliwy problem Każdy Amerykanin podróżujący za granicę, Lub nawet Olimpijczycy na nadchodzących Igrzyskach w Pekinie. Wariant Omigron rozprzestrzenia się na całym świecie, a różne organy mogą mieć różne wytyczne dotyczące tego, jak i kiedy go zastosować. Nie pomaga, gdy te zasady są w języku zachodniosłowiańskim.

Pięciokrotny mistrz USA, Nakamura, jeden z najbardziej rozpoznawalnych szachistów, często brał starożytną grę i przekształcał ją w dynamiczną zawartość XXI wieku. Mieszkając w Los Angeles, stworzył ogromną globalną publiczność, liczącą 1,3 miliona obserwujących na Twitchu i 1,2 miliona subskrybentów na YouTube, którzy przez cały dzień oglądają Chess Stream.

Ale zamiast problemów z szachami, Nagamura często kieruje zbiorem zasad, których nie rozumie, mimo że często lata międzynarodowo przez większość swojego życia. Starał się współpracować z szachowym zespołem zarządzającym FIDE, lokalnymi organizatorami i innymi, napotykając jedynie sprzeczne odpowiedzi.

Początkowo uważał, że powinien być odizolowany przez 10 dni przed wyjściem na zewnątrz na test PCR. Mimo to zapoznał się z polskimi przepisami, które mówią, że jego dwie negatywne próby domowe mogą pozwolić mu na otrzymanie testu na świeżym powietrzu. Ryzyko popełnienia błędu i odejścia do końca 10-dniowego okienka to 30 000 polskich kar pieniężnych – równowartość około 7400 $.

READ  Gaz nadal płynie z Niemiec na wschód przez Polskę gazociągiem jamalskim

„Istnieją pewne rozbieżności w oparciu o informacje, które otrzymałem”, mówi Nakamura.

Mecz był już pełen niespodzianek i frustracji, zanim zawodnicy zaczęli testować pozytywnie. Drugiego dnia mało znany 17-letni Noderbek Abduzatorov z Uzbekistanu został mistrzem świata w szybkiej formie, dając każdemu zawodnikowi 15 minut i dodatkowe 10 sekund na każdy ruch. Został pokonany Pięciokrotny mistrz świata w klasyce Magnus Carlsen Po drodze i po kontrowersyjnym dogrywce znokautował numer 5 na świecie Ian Nepomnacchi w fazie playoff. (Carlson nazwał tajemne zasady rozstrzygania remisów „głupimi”).

Kolejny mecz Blitz — w którym zawodnicy mieli trzy minuty i dwie sekundy oprócz każdego ruchu — przyspieszył akcję. Nagamura, jeden z faworytów, był zdeterminowany, aby wejść do ostatniego dnia meczu.

Ale pod koniec turnieju gracze musieli przygotować się do szybkich partii przeciwko mistrzowskim mózgom szachowym planety, jednej z najbardziej ekscytujących czynności w ciągu ostatnich dwóch lat, zgodnie z wymogami międzynarodowych podróży. : Rząd stoi w kolejce do testów.

Powiązane wideo: Aby zwalczyć Omigran, kierownictwo Biden otwiera więcej rządowych witryn testowych i oferuje Amerykanom 500 milionów rządowych testów. Danila Hernandez z WSJ, dwa lata po wybuchu epidemii, wyjaśniła, dlaczego testy w Stanach Zjednoczonych nadal są bolesnym punktem. Opis zdjęcia: David Fang

Nakamura został skrytykowany przez FIDE, światowy organ zarządzający szachami, za nie przeprowadzenie testu na miejscu podczas imprezy. Pierwotnie planowano grać w Kazachstanie, ale został przeniesiony do Warszawy w krótkim czasie ze względu na ograniczenia rządowe Kazachstanu. Później w Warszawie sprawy się skomplikowały.

„To rozczarowujące, że gracze muszą godzinami stać (!) w przenikliwym mrozie, aby przetestować swój podstawowy PCR przed meczami” – powiedział arcymistrz Vidy Gujrati z Indii. Czy napisał to na Twitterze. „Wtedy to po prostu do nas dotarło [the queue] Przez około 2 godziny musiałem wracać. Inaczej przegram w pierwszej rundzie.

Rzecznik FIDE, David Lada, napisał w e-mailu, że FIDE zapewniło szybkie testy tym, którzy poprosili o jeden podczas imprezy, ale nie był odpowiedzialny za dostarczenie testów PCR, ponieważ były one związane z graczami wracającymi do domu, a nie z zawodami. Łada napisał, że jest w kontakcie z Łukaszem Turlejem Nakamurą, wiceprezesem FIDE i dyrektorem zawodów FIDE, który powiedział, że powinien być izolowany przez 10 dni i uzyskać negatywny wynik testu PCR oraz zaświadczenie lekarskie o wyzdrowieniu.

„Lucas i jego zespół dają Hikaru wszystko, o co prosi, i przynoszą owoce, witaminy — nawet szachy do jego pokoju” — napisał Lada.

Nagamura był sceptyczny przed swoją pierwszą międzynarodową podróżą do Polski od czasu wybuchu epidemii. To był jego mecz w drugiej osobie podczas rządów. Doskonale zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z grą w szachy z chorobą zakaźną, aw 2015 r. wiadomo było, że grał w dwóch przypadkach z zapaleniem płuc.

Jeszcze przed zeszłym czwartkiem nie zniechęcił się, choć podczas imprezy kontynuował zabawę w samozarządzanie, po negatywnym teście w domu. Ostatniego dnia czekała go długa kolejka do testu publicznego, aby mógł polecieć do domu, jeśli miał negatywny wynik. Problem w tym, że jest pozytywny.

„Przynajmniej jestem tutaj w Polsce, a nie w Kazachstanie, powinno być łatwo” – powiedział wtedy Twitchowi.

nie to. Nagamura natychmiast poinformował organizatorów i wrócił do swojego pokoju hotelowego, podczas gdy FIDE opóźniło rozpoczęcie meczu, pisząc na Twitterze, że obaj gracze byli pozytywnie nastawieni i że „skontaktowano się z ich przeciwnikami, aby mogli przejść do dalszych testów”. Nagamura skrytykował FIDE za brak jasnego planu i informacji dla gracza takiego jak on w tej sytuacji.

W tym klipie wideo Daniel Dubov gra ruch, gdy Hikaru Nakamura nie bierze udziału w Mistrzostwach Świata FIDE w szachach błyskawicznych 2021 w Warszawie.


Zdjęcie:

Bezwartościowy

Kiedy gra została wznowiona, na stadionie doszło do dziwacznej sceny, w której przebiegły rosyjski arcymistrz Danil Dubov, który miał zmierzyć się z Nagamurą, przesunął żołnierza z pustego krzesła i grał. Dubov następnie uderzył w zegar meczowy, a Dubov wygrał, gdy czas Nakamury dobiegł końca. Dubov ostatecznie objął prowadzenie w turnieju, zanim Francuz Maxime Vachier-Lagrave zdobył koronę w kolejnym dogrywce. Nagamura został zamknięty w swoim pokoju hotelowym i wrócił, aby skomentować gry na swoim kanale Twitch, gdzie opisał sporadyczny kaszel i łagodne objawy.

W ciągu kilku dni Nagamura świętował Nowy Rok w swoim pokoju hotelowym, próbując rozwiązać zagadkę bardziej zagmatwaną niż jakakolwiek odmiana sycylijskiego bezpieczeństwa: kiedy wolno mu polecieć do domu?

„To bardzo skomplikowane” — mówi Nagamura.

Nakamura miał jeden naprawdę pozytywny aspekt tego doświadczenia: podczas imprezy prześcignął Magnusa Carlsena jako gracz Blitz nr 1 na świecie.

Napisz do Andrew Beatona na adres [email protected] i [email protected] dla Joshua Robinson

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8