16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Alibaba zamierza wprowadzić pierwsze notowania w Hongkongu, przyciągając chińskich inwestorów po represjach

Alibaba zamierza wprowadzić pierwsze notowania w Hongkongu, przyciągając chińskich inwestorów po represjach

Mężczyzna przechodzi obok biurowca Alibaba Group w Pekinie, Chiny, 9 sierpnia 2021 r. REUTERS / Tingshu Wang

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Oczekuje dodania głównego wykazu Hongkongu do końca 2022 r. i utrzymania wykazu NYSE
  • Akcje Hongkongu podskoczyły o prawie 6%; Ten ruch zdywersyfikuje bazę inwestorów – CEO
  • Postrzegany jako zwiększenie dostępu inwestorów z Chin kontynentalnych do akcji Alibaba
  • Zgodnie z przeprowadzką, kierownictwo Ant Group rezygnuje z partnerstwa z Alibaba

SZANGHAJ, 26 lipca (Reuters) – Alibaba (9988.HK) Planuje dodać pierwsze notowanie w Hongkongu do swojej obecności w Nowym Jorku, skierowanej do inwestorów w Chinach kontynentalnych, ponieważ stała się pierwszą dużą firmą, która skorzystała ze zmiany bazy w centrum finansowym, aby przyciągnąć chińskie firmy zajmujące się zaawansowanymi technologiami.

Posunięcie giganta e-commerce, ogłoszone we wtorek, nastąpiło, gdy zarówno Waszyngton, jak i Pekin zacieśniają kontrolę notowań chińskich firm, a po druzgocącej presji regulacyjnej w Chinach nałożyła Alibabie grzywnę w wysokości 2,8 miliarda dolarów i anulowała pierwszą ofertę publiczną (IPO). Jej spółka zależna Ant Group.

Pojawia się również w kontekście sporu o audyt między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, który grozi wydaleniem setek chińskich firm notowanych w Nowym Jorku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Analitycy twierdzą, że zmiana powinna zapewnić inwestorom z Chin kontynentalnych łatwiejszy dostęp do akcji za pośrednictwem łącza do giełdy papierów wartościowych w Hongkongu znanej jako Stock Connect. O 0358 GMT akcje wzrosły o 5,9%, podczas gdy Hongkong (.HSI) Wzrósł o 1,5%.

„Bycie w Stock Connect oznacza, że ​​inwestorzy z Chin kontynentalnych będą bardziej odpowiedni, aby ostatecznie kupić akcje, więc inwestorzy z radością wkroczą już dziś i kupią akcje w Hongkongu”, mówi Louis Tse, dyrektor zarządzający Wealthy Securities.

READ  Nie ma zwycięzcy, więc w sobotę jackpot osiągnie 925 milionów dolarów

Alibaba, która jest już na giełdzie w Hongkongu z drugorzędnym notowaniem od 2019 r., powiedziała, że ​​spodziewa się zakończyć pierwsze notowanie do końca 2022 r. Dyrektor generalny Daniel Chang powiedział, że dual listing będzie promował „szerszą i bardziej zdywersyfikowaną bazę inwestorów ”.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak giełda w Hongkongu (HKEX) w styczniu zmieniła swoje zasady, aby umożliwić „innowacyjnym” chińskim firmom – które prowadzą działalność online lub inne firmy zaawansowane technologicznie – z ważonymi prawami głosu lub podmiotami o zmiennym interesie (VIE) do prowadzenia podwójne operacje. Pierwsze aukcje w mieście.

W ramach struktury VIE chińska firma tworzy podmiot offshore na potrzeby notowań offshore, który umożliwia zagranicznym inwestorom kupowanie akcji.

„Hongkong jest także platformą startową dla strategii globalizacji Alibaba, a my jesteśmy w pełni pewni chińskiej gospodarki i przyszłości” – powiedział dyrektor generalny Alibaba Zhang w oświadczeniu.

zamiatać lejek

Alibaba notowana na nowojorskiej giełdzie we wrześniu 2014 r., będąca wówczas największą w historii pierwszą ofertą publiczną.

Od 2020 r. cena akcji firmy spadła na obu rynkach, ponieważ rozległe represje regulacyjne ze strony Pekinu uderzyły w chińskie firmy technologiczne.

W tym samym czasie amerykańscy regulatorzy nasilili kontrolę chińskich spółek notowanych w Nowym Jorku, domagając się większej przejrzystości.

Mimo szerokiego zakresu, głównym celem chińskich represji były organy regulacyjne dążące do rozszerzenia cenzury występów publicznych.

W zeszłym roku chińskie władze wszczęły dochodzenie w sprawie giganta transportowego Didi Global, po tym, jak został on notowany w Nowym Jorku, powołując się na obawy dotyczące prywatności danych.

Później firma wycofała się z giełdy i rozpoczęła przygotowania do notowania w Hongkongu, co skłoniło analityków do interpretacji dochodzenia jako motywowanego chęcią Pekinu, by lokalnie notować firmy bogate w dane.

Grupa oddzielenia ANT

Alibaba również znalazła się w podobnym ogniu krzyżowym, gdy organy regulacyjne nagle wstrzymały pierwszą ofertę publiczną Ant Group o wartości 37 miliardów dolarów w Hongkongu i Szanghaju pod koniec 2020 roku.

READ  Tanie mieszkania poniżej 1000 dolarów są rzadko wynajmowane, a drogich domów jest coraz więcej

Zbiegając się z ogłoszeniem dwurdzeniowego notowania, Alibaba poinformował we wtorek w swoim rocznym raporcie finansowym, że kilku dyrektorów Ant Group zrezygnowało ze stanowisk w Alibaba Partnership, najwyższym organie decyzyjnym giganta handlu elektronicznego. Czytaj więcej

Odejścia są częścią trwającego oddzielenia działu fintech od Alibaba, spowodowanego nieudaną pierwszą ofertą publiczną. Czytaj więcej

Justin Tang, szef działu badań azjatyckich w United First Partners, doradcy inwestycyjnym w Singapurze, powiedział, że decyzja Alibaba zwiększy akcje firmy ze względu na potencjalne notowanie na Stock Connect.

„W przypadku innych notowań technologicznych podobnego rodzaju będzie to przewodnik dla firm, które chcą zabezpieczyć się przed ryzykiem regulacyjnym, z jakim borykają się chińskie firmy na giełdach amerykańskich” – powiedział.

HKEx powiedział, że aby przejść na podwójną giełdę podstawową, firmy muszą mieć dobrą historię co najmniej dwóch pełnych lat finansowych notowanych za granicą oraz kapitalizację w wysokości co najmniej 40 miliardów HKD (5,10 miliardów dolarów) lub wartość rynkową co najmniej Za co najmniej 10 mld HKD plus przychody w wysokości co najmniej 1 mld HKD za ostatni rok podatkowy.

(Jeden dolar = 7,8493 dolara hongkońskiego)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Josha Horowitza w Szanghaju i Scotta Murdocha w Hongkongu; Dodatkowe raporty Anshuman Daga w Singapurze. Montaż przez Kennetha Maxwella

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.