6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktywiści wciąż próbują zmienić nazwę nowego teleskopu kosmicznego - HotAir

Aktywiści wciąż próbują zmienić nazwę nowego teleskopu kosmicznego – HotAir

z powrotem w październiku, spojrzeliśmy na niego Rzekome kontrowersje wokół nazwy nowego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Grupy LGBT wzywały do ​​zmiany nazwy ze względu na antygejowską politykę NASA w czasie, gdy Webb kierował agencją. NASA przyjrzała się twierdzeniom i nie znalazła niczego bezpośrednio związanego z samym Webbem, więc odmówili zmiany nazwy. To tak sfrustrowało samozwańczą ciekawską astronomkę, że zrezygnowała ze swojej pozycji. Wydawało się, że to koniec kontrowersji, ale tak nie było. (Wydaje się, że teraz można powiedzieć „queer”. Szczerze mówiąc, nie nadążam za tymi wszystkimi zakazanymi i dozwolonymi rozmowami w dzisiejszych czasach.) Protesty trwają do dziś, a teraz opublikowano rzekome „nowe informacje” odnoszące się do zarzutów wykonane przez aktywistów, co wskazuje na to, że Webb był faktycznie zamieszany w prześladowania pracowników gejów i lesbijek w NASA. Więc aktywiści są Odnów ich połączenia Zmienić nazwę mimo, że teleskop jest już na stacji i wykonuje swoją pracę.

Od początku zeszłego roku czterech naukowców prowadziło misję NASA mającą na celu zmianę nazwy głównej misji wartej 10 miliardów dolarów, rozpoczętej w grudniu 2021 roku, która zapewni niezrównane widoki na wszechświat. E-maile pokazują, że za kulisami NASA doskonale zdawała sobie sprawę z problematycznej spuścizny Webba, nawet gdy kierownictwo agencji odmówiło wycofania jego nazwiska z projektu.

„Przeglądając wymiany, wydaje się, że naukowcy LGBTQ+ i obawy, które podnieśliśmy, tak naprawdę nie są tym, na czym im zależy” – mówi Yao-Yuan Mao z Rutgers University, który prowadzi internetową listę badaczy LGBTQ+ zajmujących się astronomią i astrofizyką.

„To prawie zabawne, jak to wszystko jest niekompetentne”, mówi Scott Gaudy, astronom z Ohio State University, i jak mało czasu przestają myśleć o tym, jak ważna jest ta kwestia dla queerowej społeczności astronomicznej i jak ważna jest NASA dla młodych gejów próbujących znajdź ambitne powody, aby kontynuować”.

„Nowe informacje”, na których to wszystko się opierało, były Opublikowany w Natura W zeszłym miesiącu. Złożyli wniosek o Freedom of Information Act o e-maile NASA z okresu, w którym badali zarzuty. Prawie żaden z nich nie ujawnia żadnych nowych informacji wskazujących, że Webb był osobiście zaangażowany w „straszenie tulipanów”, jak to się nazywa. (Okres, w którym rząd regularnie zwalniał ludzi, jeśli uważali, że są homoseksualistami).

READ  Naukowcy odkryli niesamowicie zachowane serce sprzed 380 milionów lat

Jedyną potencjalnie interesującą rzeczą było nagranie Webba ze spotkania z prezydentem Harrym Trumanem w czerwcu 1950 roku, gdzie rzekomo miała miejsce dyskusja o tym, jak agencje mogłyby współpracować w śledztwie dotyczącym LGBT. (To było zanim Webb przejął władzę w NASA i był zastępcą w Departamencie Stanu). Nie ma dalszych sugestii, czy Webb był zaangażowany w którekolwiek z tych dochodzeń.

Oskarżeni ponownie podnieśli sprawę astronoma, który został zwolniony z NASA w latach 60. (kiedy Webb był odpowiedzialny) za „niemoralne, nieprzyzwoite i haniebne zachowanie”, ponieważ był rzekomo gejem. Później odwołał się od swojej sprawy i istnieją pewne akta sądowe potwierdzające, że strzelanina rzeczywiście miała miejsce. Ale opowiadają tylko o rozmowie, jaką astronom odbył z nie wymienioną z nazwiska osobą w biurze personalnym. Ponownie, nic nie wskazuje na to, że administrator NASA wiedział o tym, a tym bardziej był w to bezpośrednio zaangażowany.

Z pewnością w rządzie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych istniały antygejowskie uprzedzenia, podobnie jak w większości sektora prywatnego. Ale w 2022 roku, oczywiście, trzeba było w tym czasie mieć jakąś pozycję u władzy, aby zostać nazwanym prześladowcą gejów i lesbijek lub jakimś demonem. Jeśli naprawdę chcą rzucić młotkiem na kogoś, kto wydaje się być bezpośrednio zaangażowany, dlaczego nie pójść za Trumanem? Tylko Bóg wie, ile rzeczy wciąż nosi jego imię. Z drugiej strony, prawdopodobnie nie powinienem karmić ich żadnymi pomysłami.