3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Ukraiński żołnierz siedzi na przeciwlotniczym systemie rakietowym w pobliżu Słowiańska na wschodzie Ukrainy, 11 maja (Yasuyoshi Chiba/AFP/Getty Images)

W obwodzie ługańskim i donieckim walki toczą się na frontach ciągnących się przez setki kilometrów. Ukraińcy informowali także o kontynuacji walk na terenach na wschodzie, przez które rosyjskie siły próbują się przebić.

Wydaje się, że najbardziej intensywne walki miały miejsce w dwóch miejscach: wokół przemysłowych miast Ługańska oraz na terenach wiejskich na północ od miasta Słowiańska w Doniecku.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w poniedziałek, że „wróg skoncentrował swoje główne wysiłki na kierunku Doniecka… i przygotowuje się do ataku sił stacjonujących w rejonie Izyum”.

Rosjanie wzmocnili swoją obecność wokół Izyum, próbując posuwać się na południe, aw weekend donoszono o ciężkich walkach w okolicy.

Sztab Generalny poinformował, że w trzech obszarach na linii frontu – Lyman, Bachmut i Kurachev – siły rosyjskie nadal posuwają się do przodu i trwają walki. Ale twierdziła też, że w innej dzielnicy, Awdijewce, wycofały się oddziały rosyjskie.

Według lokalnych urzędników siły rosyjskie nadal bombardują Siewierodonieck.

Serhi Heidi, szef administracji wojskowej Ługańska, powiedział, że w ostatnim zamachu bombowym zginęły dwie osoby w mieście. Powiedział, że został poddany intensywnemu bombardowaniu kilku miast i wsi w okolicy, ale siły rosyjskie zostały zmuszone do odwrotu w pobliżu miasta Borevsky, na południe od Siewierodoniecka.

W rozmowie z ukraińską telewizją w poniedziałek Vadim Denisenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, powiedział, że głównym obszarem rosyjskiej ofensywy jest teraz okolice Siewierodoniecka.

„Rosjanie koncentrują tam swoje siły. To jedyne miejsce, w którym mogą poczynić postępy. W nadchodzących dniach obszar będzie gorętszy” – powiedział. „Mam nadzieję, że uda nam się ich powstrzymać.”
„Rosyjskie ataki duszą się” wokół miasta Izjum, dodał Denisenko, a na północy „Rosjanie wycofują się i wysadzają mosty. A nasze siły rozpoczynają kontratak”.

CNN zidentyfikowało georeferencyjne zdjęcia satelitarne, które pokazują, że trzy mosty na zachód od rosyjskich linii dostawczych do Izium zostały zniszczone w zeszłym tygodniu.

READ  Dlaczego lodowe półki Larsen A i B zawiodły? Naukowcy twierdzą, że już wiedzą.

Mariupol: Na południu Sztab Generalny poinformował, że Rosja kontynuuje intensywne naloty artyleryjskie i powietrzne w celu rozbicia i zniszczenia oblężonych jednostek w zakładzie Azowstal w Mariupolu.

W fabryce uwięzionych jest kilkuset rannych żołnierzy.

W swoim codziennym przekazie wideo w niedzielny wieczór prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że rząd kontynuuje „bardzo złożone i delikatne negocjacje, aby uratować nasz naród przed Mariupola, przed Azowstalem”.