21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

Władimir Putin podaje rękę Narendrze Modiemu podczas spotkania w Brasilii, Brazylia, 13 listopada 2019 r. (Pavel Golovkin/Reuters)

Indyjskie Siły Powietrzne poinformowały, że Rosja nie jest w stanie realizować dostaw broni do Indii z powodu wojny na Ukrainie, co może potencjalnie nadwyrężyć stosunki New Delhi z największym dostawcą broni, ponieważ Moskwa próbuje zwiększyć produkcję broni.

Przedstawiciel Islamskiego Frontu Akcji powiedział indyjskiej komisji parlamentarnej, że z powodu wojny na Ukrainie „żaden Kabir nie zostanie przekazany” z Moskwy.

Przyjęcie, Opublikowane w raporcie We wtorek przez Izbę Reprezentantów Indii jest to pierwsze oficjalne potwierdzenie władz Indii wśród plotek i doniesień w lokalnych mediach sugerujących braki w rosyjskich zdolnościach.

Według raportu delegat powiedział: „Dali nam list, którego nie byli w stanie dostarczyć”.

CNN skontaktowało się z rosyjską ambasadą w New Delhi, ale nie otrzymało odpowiedzi w momencie publikacji.

W raporcie nie podano szczegółów dostawy.

Największą bieżącą dostawą są jednostki systemu obrony powietrznej S-400 Triumf, które Indie kupiły w 2018 roku za 5,4 miliarda dolarów. Reuters poinformował, że trzy z tych systemów zostały dostarczone, a dwa kolejne czekają.

Według Reutersa IAF polega również na Rosji w zakresie części zamiennych do myśliwców Su-30MKI i MiG-29, które są podstawą tej gałęzi usług.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem broni na świecie.

Na początku tego miesiąca prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił zakrojone na szeroką skalę wysiłki mające na celu zbudowanie zdolności do produkcji większej ilości broni na potrzeby wojny w ruchu, który, jak powiedział, był „pilnie potrzebny”.

Napięte relacje New Delhi ma silne powiązania z Moskwą, które sięgają czasów zimnej wojny, i pozostaje w dużym stopniu uzależnione od Kremla w zakresie sprzętu wojskowego – istotne ogniwo, biorąc pod uwagę trwające napięcia wzdłuż coraz bardziej asertywnej wspólnej granicy Indii z Chinami w Himalajach.

Według Harsha V. Panta, wiceprezesa ds. studiów i polityki zagranicznej w think tanku Thank the Observer Research Foundation z Nowego Delhi, przyjęcie do IAF jest „bardzo niebezpieczne”.

„Myślę, że to uwydatnia problemy, które (Indie) nękają te stosunki od jakiegoś czasu” – dodał. „Kryzys ukraiński przyspieszył trend, który Indie od bardzo dawna starają się zdywersyfikować i są zaniepokojone nadmiernym uzależnieniem od Rosji”.

Czytaj więcej Tutaj.

READ  Inwazja ukraińska: protesty antyrosyjskie zgłoszone na Tajwanie w ramach solidarności przeciwko atakowi