24 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Most nad rzeką Siverskyi Doniec, na północny wschód od Rubiżnego na Ukrainie, 12 maja (BlackSky)

Zdjęcia satelitarne z BlackSky i Europejskiej Agencji Kosmicznej pokazały, że wraz z wycofywaniem się sił rosyjskich z powodu trwającej ukraińskiej kontrofensywy w regionie Charkowa, wysadziły w powietrze trzy mosty niezbędne do kontynuowania ukraińskiego natarcia.

Zdjęcia z Black Sky, wykonane 12 maja, pokazują zawalone odcinki mostów przekraczających granicę. Rzeka Doniec Seversky W pobliżu wsi Rubiżne i Staryi Sałtów, które znajdują się około 10 mil na południe od granicy z Rosją.

Wieś Rubiżne znajduje się w pobliżu Starego Sałtowa, choć ma tę samą nazwę, co miasto położone dalej na południe w Ługańsku.

Most nad rzeką Siverskyi Doniec, na wschód od Starego Sałtu na Ukrainie, 12 maja
Most nad rzeką Siverskyi Doniec, na wschód od Starego Sałtu na Ukrainie, 12 maja (BlackSky)

Wsie zostały niedawno wyzwolone przez siły ukraińskie.

Inne zdjęcie satelitarne, wykonane przez Europejską Agencję Kosmiczną 8 maja, pokazuje, że most nad elektrownią wodną Beicheng – najbliższy most na południe – również został wysadzony w powietrze.

Na północy są tylko dwa mniejsze mosty, w okupowanych przez Rosjan wsiach Ohirceve i Buhrukuvatka, które przecinają rzekę. Ich obecny stan jest nieznany, ponieważ chmury przesłaniały wszelkie niedawne zdjęcia satelitarne.

Dlaczego mosty są ważne: Jeśli te mosty zostaną naruszone, tempo postępu Ukrainy zostanie znacznie utrudnione.

Dla sił ukraińskich liczy się nie tylko rozmach. Główne rosyjskie linie zaopatrzenia, które mają kluczowe znaczenie dla rosyjskiego postępu wojskowego w pobliżu miasta Izjum i w obwodzie ługańskim, leżą na wschód od rzeki Seversky Doniec w obwodzie charkowskim.

Chociaż nie jest do końca jasne, kiedy wysadzili mosty i kto był za to odpowiedzialny, jest mało prawdopodobne, że to Ukraińcy byli odpowiedzialni za ich zniszczenie. Mosty są niezbędne do kontrataku i namierzania linii zaopatrzenia.

READ  W rosyjskim mieście Biełgorod, niedaleko granicy z Ukrainą, słychać było wybuchy